Fyret 1. division-træner: Jeg kan ikke få det til at hænge sammen

Kolding IF fyrede cheftræner Anders Jensen mandag, og den fyring er den nu tidligere cheftræner uforstående over for.



Kolding IF smed en lille bombe, da de mandag eftermiddag fyrede cheftræner Anders Jensen på trods af en plads som nummer fire i 1. division efter 17 spillerunder.

Men den placering har altså ikke været nok til, at Anders Jensen kunne beholde cheftrænertjansen, og ifølge sportschef Niki Zimling skyldes det, at der skal forandring til, hvis klubben skal nå sine mål.  

– Hvis vi skal opfylde klubbens helt overordnede målsætninger, er forandring påkrævet. Vi har behov for en cheftræner, der i højere grad kan udvikle holdet, spillestilen og den enkelte spiller. Vi savner, at der bliver taget bedre hånd om nytilkomne spillere og talenter ligesom klubbens egne talenter i de kommende år i større grad skal bringes i spil, lød det blandt andet fra Niki Zimling i en pressemeddelelse mandag.

Men den forklaring forstår Anders Jensen ikke. Klubben er godt på vej mod at opnå sine mål for denne sæson, fortæller han i et interview med Jydske Vestkysten

– Jeg kan ikke få det til at hænge sammen, at jeg ikke er den rigtige. Jeg fik besked på, at vi skulle overleve for hver en pris, og det synes jeg, at vi er godt på vej mod, fortæller den nu tidligere Kolding IF-cheftræner.

Han erkender i samme interview, at han og klubben har haft nogle udfald på det seneste, men afviser at gå yderligere i detaljer.

Anders Jensen havde været i Kolding IF siden 2016 og var med til at rykke klubben op i 1. division i sidste sæson. Det er endnu uvist, hvem erstatningen bliver. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

‘Det var verdens undergang’

Maxsø træner med i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Begejstret for Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Italiensk skandale afblæst

FC København i intense transferforhandlinger

‘Jeg savner at være med på landsholdet’