Fyret 1. division-træner: Jeg kan ikke få det til at hænge sammen

Kolding IF fyrede cheftræner Anders Jensen mandag, og den fyring er den nu tidligere cheftræner uforstående over for.



Kolding IF smed en lille bombe, da de mandag eftermiddag fyrede cheftræner Anders Jensen på trods af en plads som nummer fire i 1. division efter 17 spillerunder.

Men den placering har altså ikke været nok til, at Anders Jensen kunne beholde cheftrænertjansen, og ifølge sportschef Niki Zimling skyldes det, at der skal forandring til, hvis klubben skal nå sine mål.  

– Hvis vi skal opfylde klubbens helt overordnede målsætninger, er forandring påkrævet. Vi har behov for en cheftræner, der i højere grad kan udvikle holdet, spillestilen og den enkelte spiller. Vi savner, at der bliver taget bedre hånd om nytilkomne spillere og talenter ligesom klubbens egne talenter i de kommende år i større grad skal bringes i spil, lød det blandt andet fra Niki Zimling i en pressemeddelelse mandag.

Men den forklaring forstår Anders Jensen ikke. Klubben er godt på vej mod at opnå sine mål for denne sæson, fortæller han i et interview med Jydske Vestkysten

– Jeg kan ikke få det til at hænge sammen, at jeg ikke er den rigtige. Jeg fik besked på, at vi skulle overleve for hver en pris, og det synes jeg, at vi er godt på vej mod, fortæller den nu tidligere Kolding IF-cheftræner.

Han erkender i samme interview, at han og klubben har haft nogle udfald på det seneste, men afviser at gå yderligere i detaljer.

Anders Jensen havde været i Kolding IF siden 2016 og var med til at rykke klubben op i 1. division i sidste sæson. Det er endnu uvist, hvem erstatningen bliver. 





Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind




Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kan sikre millioner til AGF

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

De er interesseret i Christian Eriksen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!