Kolding IF smed en lille bombe, da de mandag eftermiddag fyrede cheftræner Anders Jensen på trods af en plads som nummer fire i 1. division efter 17 spillerunder.
Men den placering har altså ikke været nok til, at Anders Jensen kunne beholde cheftrænertjansen, og ifølge sportschef Niki Zimling skyldes det, at der skal forandring til, hvis klubben skal nå sine mål.
– Hvis vi skal opfylde klubbens helt overordnede målsætninger, er forandring påkrævet. Vi har behov for en cheftræner, der i højere grad kan udvikle holdet, spillestilen og den enkelte spiller. Vi savner, at der bliver taget bedre hånd om nytilkomne spillere og talenter ligesom klubbens egne talenter i de kommende år i større grad skal bringes i spil, lød det blandt andet fra Niki Zimling i en pressemeddelelse mandag.
Men den forklaring forstår Anders Jensen ikke. Klubben er godt på vej mod at opnå sine mål for denne sæson, fortæller han i et interview med Jydske Vestkysten.
– Jeg kan ikke få det til at hænge sammen, at jeg ikke er den rigtige. Jeg fik besked på, at vi skulle overleve for hver en pris, og det synes jeg, at vi er godt på vej mod, fortæller den nu tidligere Kolding IF-cheftræner.
Han erkender i samme interview, at han og klubben har haft nogle udfald på det seneste, men afviser at gå yderligere i detaljer.
Anders Jensen havde været i Kolding IF siden 2016 og var med til at rykke klubben op i 1. division i sidste sæson. Det er endnu uvist, hvem erstatningen bliver.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Her kan man se La Liga fremover
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
