Fyret 1. division-træner: Jeg kan ikke få det til at hænge sammen

Kolding IF fyrede cheftræner Anders Jensen mandag, og den fyring er den nu tidligere cheftræner uforstående over for.



Kolding IF smed en lille bombe, da de mandag eftermiddag fyrede cheftræner Anders Jensen på trods af en plads som nummer fire i 1. division efter 17 spillerunder.

Men den placering har altså ikke været nok til, at Anders Jensen kunne beholde cheftrænertjansen, og ifølge sportschef Niki Zimling skyldes det, at der skal forandring til, hvis klubben skal nå sine mål.  

– Hvis vi skal opfylde klubbens helt overordnede målsætninger, er forandring påkrævet. Vi har behov for en cheftræner, der i højere grad kan udvikle holdet, spillestilen og den enkelte spiller. Vi savner, at der bliver taget bedre hånd om nytilkomne spillere og talenter ligesom klubbens egne talenter i de kommende år i større grad skal bringes i spil, lød det blandt andet fra Niki Zimling i en pressemeddelelse mandag.

Men den forklaring forstår Anders Jensen ikke. Klubben er godt på vej mod at opnå sine mål for denne sæson, fortæller han i et interview med Jydske Vestkysten

– Jeg kan ikke få det til at hænge sammen, at jeg ikke er den rigtige. Jeg fik besked på, at vi skulle overleve for hver en pris, og det synes jeg, at vi er godt på vej mod, fortæller den nu tidligere Kolding IF-cheftræner.

Han erkender i samme interview, at han og klubben har haft nogle udfald på det seneste, men afviser at gå yderligere i detaljer.

Anders Jensen havde været i Kolding IF siden 2016 og var med til at rykke klubben op i 1. division i sidste sæson. Det er endnu uvist, hvem erstatningen bliver. 





VM-LIVE: VM-nation hyrer Herve Renard




LIVE

TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Her er Tunesiens nye VM-træner

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Uruguay slider sig til uafgjort 

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Frankrig – Senegal

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Belgien og Egypten deler

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Østrig – Jordan