Fyret 1. division-træner: Jeg kan ikke få det til at hænge sammen

Kolding IF fyrede cheftræner Anders Jensen mandag, og den fyring er den nu tidligere cheftræner uforstående over for.



Kolding IF smed en lille bombe, da de mandag eftermiddag fyrede cheftræner Anders Jensen på trods af en plads som nummer fire i 1. division efter 17 spillerunder.

Men den placering har altså ikke været nok til, at Anders Jensen kunne beholde cheftrænertjansen, og ifølge sportschef Niki Zimling skyldes det, at der skal forandring til, hvis klubben skal nå sine mål.  

– Hvis vi skal opfylde klubbens helt overordnede målsætninger, er forandring påkrævet. Vi har behov for en cheftræner, der i højere grad kan udvikle holdet, spillestilen og den enkelte spiller. Vi savner, at der bliver taget bedre hånd om nytilkomne spillere og talenter ligesom klubbens egne talenter i de kommende år i større grad skal bringes i spil, lød det blandt andet fra Niki Zimling i en pressemeddelelse mandag.

Men den forklaring forstår Anders Jensen ikke. Klubben er godt på vej mod at opnå sine mål for denne sæson, fortæller han i et interview med Jydske Vestkysten

– Jeg kan ikke få det til at hænge sammen, at jeg ikke er den rigtige. Jeg fik besked på, at vi skulle overleve for hver en pris, og det synes jeg, at vi er godt på vej mod, fortæller den nu tidligere Kolding IF-cheftræner.

Han erkender i samme interview, at han og klubben har haft nogle udfald på det seneste, men afviser at gå yderligere i detaljer.

Anders Jensen havde været i Kolding IF siden 2016 og var med til at rykke klubben op i 1. division i sidste sæson. Det er endnu uvist, hvem erstatningen bliver. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern München er i pokalfinalen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering