Filip Djukic foretog på transfervinduets sidste dag et spændende skifte, da den 25-årige keeper rykkede fra Hvidovre IF til rivalerne fra AC Horsens.
Her stod Filip Djukic de to første ligakampe i foråret mod FC Roskilde og Vendsyssel FF, men med fyringen af Martin Retov og ansættelsen af David Nielsen har situationen i AC Horsens taget en ærgerlig drejning for Djukic, der er noteret for en enkelt landskamp for Montenegro.
Til sidste weekends opgør mod Hobro IK havde David Nielsen nemlig valgt at skifte målmænd, således at rutinerede Matej Delac kom tilbage i målet, mens Filip Djukic altså røg på bænken.
Ifølge Tipsbladets fodboldekspert Rajko Lekic er den beslutning fra David Nielsen særdeles svær at forstå.
– Jeg har fulgt med i 1. division i det seneste halvandet års tid, og selvfølgelig da Filip Djukic spillede med Hvidovre i Superligaen i sidste sæson, og helt oprigtigt synes jeg, at han viste, at han faktisk hører til på et Superliga-hold. Det er min vurdering, lyder det fra Rajko Lekic, der ser Filip Djukic som en meget kompetent målmand:
– Jeg synes, at han var i top tre eller fire i Superligaen i sidste sæson, og i efteråret i Hvidovre har han ni clean sheets i 1. division. Han er suverænt den keeper med flest clean sheets i divisionen og bliver fortjent, synes jeg, solgt til Horsens, som på papiret har lidt større muligheder for at komme i Superligaen end Hvidovre. Så jeg kan godt forstå skiftet, og jeg synes, at det var et godt skifte for ham.
Men mod Hobro røg Filip Djukic altså pludselig ud på bænken, hvilket kom som lidt af et chok for Rajko Lekic.
– Det er voldsomt, siger Rajko Lekic og fortsætter:
– Jeg synes personligt, at det er en kæmpe ommer, eller en kæmpe svinestreg faktisk. Jeg ville godt kunne se det fra Davids side, hvis tallene viste, at Delac bare er en meget bedre målmand end Filip. Men det viser tallene ikke, tværtimod.

Rajko Lekic, her i aktion mod David Beckham i en MLS-kamp i 2011, forstår ikke David Nielsens beslutning om at bænke Filip Djukic (Foto: Alamy).
Køber ikke forklaring
I Viaplays optakt til kampens mellem Horsens og Hobro blev David Nielsen spurgt til beslutningen om at skifte ud på målmandspositionen, og her pegede den tidligere Lyngby- og AGF-boss på, at det ikke handlede om, at Filip Djukic havde spillet sig af.
– Det er egentlig meget simpelt for mig. Jeg skal have et omklædningsrum i balance, så det handler egentlig ikke om klubben eller noget som helst andet. Det handler om, at der er noget, der både udefra set og indefra har været noget, som ikke har været taget godt imod (der har været fanprotester mod Esben Hansen, red.). Derfor starter vi lige med at få styr på det.
– Det handler ikke om Filip, som har været inde og stå og som stod sidst, da vi vandt. Det handler om, at Matej, med den anciennitet, han har optjent i Horsens, og den person, han er, og den vigtighed, han har, der synes jeg, at han har fortjent at spille sig af, før han skal ud og sidde på bænken, lød begrundelsen her fra David Nielsen.
Det er dog ikke en forklaring, som Rajko Lekic accepterer.
– Jeg forstår ikke den forklaring, og jeg køber den ikke. Jeg ved ikke, om jeg tror på, at der er mange, der har været utilfredse med, at han var blevet sat af. Jeg tror, at han nævner det for at forsvare sit eget valg ved at sige, at der er mange, der har været utilfredse, og derfor sætter jeg ham tilbage igen. Fodbold handler ikke om at gøre alle tilfredse hele tiden, det handler om at kigge på, hvad du har af muligheder på holdet, og hvilken spiller på hver position har mest kvalitet, siger Rajko Lekic og fortsætter:
– Jeg kan tale fra nu og indtil juleaften om, hvad jeg synes, og David kan have sin mening, men jeg synes faktisk, at det er en svinestreg. En ommer er for pænt et ord. Jeg synes, at det er en svinestreg, at man henter en ung målmand med store drømme og ambitioner, som så kommer over og spiller to kampe og ikke er i nærheden af at spille sig af, hvorefter man så sætter ham på bænken. Folk i fodboldverdenen ved godt, at som målmand spiller du dig ikke bare lige på igen. Du får ikke et indhop, hvor du lige kan lave to kasser og spille dig på igen, ligesom en markspiller.

Filip Djukic kan meget vel ryge retur til Hvidovre IF til sommer, vurderer Rajko Lekic (Foto: Alamy).
Spår Hvidovre-retur
Ifølge Rajko Lekic, der selv har tørnet ud for klubber som Silkeborg IF, OB og Esbjerg fB, må Filip Djukic være fortid i AC Horsens allerede til sommer, medmindre David Nielsen vælger at skifte målmand endnu engang.
– Der burde ikke være nogen tvivl om, at hvis det fortsætter sådan her frem til sommer, som det højst sandsynligt gør, så skal Filip væk til sommer. Længere er den ikke. For han er alt for dygtig til at sidde på bænken for et 1. divisionshold. Det kan der ikke være to meninger om. Og hvis det sker, så tror jeg, at han ryger tilbage til Hvidovre. De har kun lejet Theo Sander et halvt år, så de mangler en dygtig keeper, og Filip er rigtig, rigtig glad for Hvidovre, og de er rigtig glade for ham.
– Den ligger lige til højrebenet, og jeg tror, at det kommer til at ske. Hvis Horsens vil slippe ham, vel at mærke, for hvis de tænker egoistisk, så har de pludselig to af de bedste keepere i 1. division, så de kan jo være iskolde og sige, at han har en kontrakt, og at er glade for ham og får brug for ham. Men han skal bare væk, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic.
AC Horsens spiller i aften klokken 19.00 hjemme mod Esbjerg i den sidste runde i NordicBet Ligaens grundspil, og her bliver det altså interessant at se, hvem David Nielsen vælger i målet.
LIVE
TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Brasiliansk VM-mavepuster
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER