For præcis en uge siden sprang lidt af en bombe i dansk fodbold, da Tipsbladet kunne afsløre, at David Nielsen er ny cheftræner for AC Horsens efter Martin Retovs fyring.
Den tidligere AGF- og Lyngby Boldklub-boss er kommet til en klub, der har været igennem en del turbulens i den seneste tid. Tilbage i december kunne Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør Esben Hansen havde fyret Martin Retovs assistent Jimmy Brinskby uden at informere Retov, mens Bold i januar kunne berette om flere episoder, hvor sportsdirektøren skal have truffet beslutninger henover hovedet på cheftræneren.
I et interview med Viaplay, som bringes i dets fulde længde søndag, er David Nielsen blevet spurgt, om han er 100 procent sikker på, at der ikke vil blive dikteret noget fra Esben Hansen eller ejerskabets side, i forhold til holdsammensætning og holdudvælgelse, med tanke på de historier, der tidligere har været fremme.
– Øh, det er jo mig, der er træner her? Der har jo også været skriverier om, at Viaplay er alt for tabloide. Forholder I jer til det? Gider I at sidde og snakke om det? Nej. Så gider jeg heller ikke at sidde og snakke om det her. For det er fuldstændigt utopi at tro, at der er nogen skulle have indflydelse på, hvordan jeg udtager mit fodboldhold, lød det kontante svar fra David Nielsen i interviewet med Viaplay.
Intervieweren, Viaplay-journalist Kasper Marker, understregede herefter, at det blot var det, han søgte et svar på, og at han ikke anklagede nogen.
– Ja, men det er en anklagende måde at stille spørgsmålet på til en cheftræner, at der er andre, der skal sætte holdet, lød svaret fra David Nielsen, der tydeligvis ikke var begejstret for spørgsmålet:
– I med, at du stiller spørgsmålet, så anklager du også. Fordi spørgsmålet er i sig selv fuldstændigt utopi i min verden.
David Nielsens trænerkarriere
- 2014-15: Strømsgodset
- 2015-17: Lyngby Boldklub
- 2017-22: AGF
- 2023-24: Kifisias
- 2024-24: Lyngby Boldklub
- 2024-24: Lillestrøm
- 2025-?: AC Horsens
Forklarer målmandsskift
I Viaplays optakt til dagens kamp mellem Hobro IK og AC Horsens gav David Nielsen også et interview, hvor Viaplay-ekspert Jesper Thygesen spurgte den nye AC Horsens-træner om, hvordan det føles at være i 1. division nu.
– Vi har før talt sammen om, ‘Thyge’, hvor meget 1. division jeg ser. Jeg følger altid med i ligaen. Det er jo dernede, hvor der er mange klubber, der drømmer, og hvor man virkelig kan opnå noget, og hvor man kan ændre en klub ved at rykke op. Vi har set det mange gange. Vi har set det med den klub, vi skal spille mod i dag, hvordan du kan gå op igennem rækkerne og lave en rigtig fin fodboldklub.
– Vi har set det senest med Hvidovre, der kommer op og får et eventyr og bygger klubben på den måde. Vi har været Superliga-hold i mange år, nu er vi nede, og nu skal vi genfinde os selv og genskabe det nye Horsens, som skal komme i årene fremover. Det vil vi også gøre ved at lave den transition fra at være et 1. divisionshold til at være et Superliga-hold, lød svaret her fra David Nielsen.
David Nielsen blev også spurgt til den opsigtsvækkende beslutning om at give Matej Delac chancen i målet igen mod Hobro, hvilket sender nyindkøbte Filip Djukic ud på bænken.
– Det er egentlig meget simpelt for mig. Jeg skal have et omklædningsrum i balance, så det handler egentlig ikke om klubben eller noget som helst andet. Det handler om, at der er noget, der både udefra set og indefra har været noget, som ikke har været taget godt imod (der har været fanprotester mod Esben Hansen, red.). Derfor starter vi lige med at få styr på det.
– Det handler ikke om Filip, som har været inde og stå og som stod sidst, da vi vandt. Det handler om, at Matej, med den anciennitet, han har optjent i Horsens, og den person, han er, og den vigtighed, han har, der synes jeg, at han har fortjent at spille sig af, før han skal ud og sidde på bænken, lød svaret her fra David Nielsen.
David Nielsen fik i øvrigt en decideret drømmestart i sin debut som AC Horsens-træner, da Sebastian Pingel allerede 10 sekunder inde i opgøret mod Hobro kunne bringe gæsterne foran. Med få minutter til pause er stillingen 2-1 til David Nielsens tropper.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
AVIS
Klar på chokskifte
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Vild stime før Danmark-brag
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS