For præcis en uge siden sprang lidt af en bombe i dansk fodbold, da Tipsbladet kunne afsløre, at David Nielsen er ny cheftræner for AC Horsens efter Martin Retovs fyring.
Den tidligere AGF- og Lyngby Boldklub-boss er kommet til en klub, der har været igennem en del turbulens i den seneste tid. Tilbage i december kunne Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør Esben Hansen havde fyret Martin Retovs assistent Jimmy Brinskby uden at informere Retov, mens Bold i januar kunne berette om flere episoder, hvor sportsdirektøren skal have truffet beslutninger henover hovedet på cheftræneren.
I et interview med Viaplay, som bringes i dets fulde længde søndag, er David Nielsen blevet spurgt, om han er 100 procent sikker på, at der ikke vil blive dikteret noget fra Esben Hansen eller ejerskabets side, i forhold til holdsammensætning og holdudvælgelse, med tanke på de historier, der tidligere har været fremme.
– Øh, det er jo mig, der er træner her? Der har jo også været skriverier om, at Viaplay er alt for tabloide. Forholder I jer til det? Gider I at sidde og snakke om det? Nej. Så gider jeg heller ikke at sidde og snakke om det her. For det er fuldstændigt utopi at tro, at der er nogen skulle have indflydelse på, hvordan jeg udtager mit fodboldhold, lød det kontante svar fra David Nielsen i interviewet med Viaplay.
Intervieweren, Viaplay-journalist Kasper Marker, understregede herefter, at det blot var det, han søgte et svar på, og at han ikke anklagede nogen.
– Ja, men det er en anklagende måde at stille spørgsmålet på til en cheftræner, at der er andre, der skal sætte holdet, lød svaret fra David Nielsen, der tydeligvis ikke var begejstret for spørgsmålet:
– I med, at du stiller spørgsmålet, så anklager du også. Fordi spørgsmålet er i sig selv fuldstændigt utopi i min verden.
David Nielsens trænerkarriere
- 2014-15: Strømsgodset
- 2015-17: Lyngby Boldklub
- 2017-22: AGF
- 2023-24: Kifisias
- 2024-24: Lyngby Boldklub
- 2024-24: Lillestrøm
- 2025-?: AC Horsens
Forklarer målmandsskift
I Viaplays optakt til dagens kamp mellem Hobro IK og AC Horsens gav David Nielsen også et interview, hvor Viaplay-ekspert Jesper Thygesen spurgte den nye AC Horsens-træner om, hvordan det føles at være i 1. division nu.
– Vi har før talt sammen om, ‘Thyge’, hvor meget 1. division jeg ser. Jeg følger altid med i ligaen. Det er jo dernede, hvor der er mange klubber, der drømmer, og hvor man virkelig kan opnå noget, og hvor man kan ændre en klub ved at rykke op. Vi har set det mange gange. Vi har set det med den klub, vi skal spille mod i dag, hvordan du kan gå op igennem rækkerne og lave en rigtig fin fodboldklub.
– Vi har set det senest med Hvidovre, der kommer op og får et eventyr og bygger klubben på den måde. Vi har været Superliga-hold i mange år, nu er vi nede, og nu skal vi genfinde os selv og genskabe det nye Horsens, som skal komme i årene fremover. Det vil vi også gøre ved at lave den transition fra at være et 1. divisionshold til at være et Superliga-hold, lød svaret her fra David Nielsen.
David Nielsen blev også spurgt til den opsigtsvækkende beslutning om at give Matej Delac chancen i målet igen mod Hobro, hvilket sender nyindkøbte Filip Djukic ud på bænken.
– Det er egentlig meget simpelt for mig. Jeg skal have et omklædningsrum i balance, så det handler egentlig ikke om klubben eller noget som helst andet. Det handler om, at der er noget, der både udefra set og indefra har været noget, som ikke har været taget godt imod (der har været fanprotester mod Esben Hansen, red.). Derfor starter vi lige med at få styr på det.
– Det handler ikke om Filip, som har været inde og stå og som stod sidst, da vi vandt. Det handler om, at Matej, med den anciennitet, han har optjent i Horsens, og den person, han er, og den vigtighed, han har, der synes jeg, at han har fortjent at spille sig af, før han skal ud og sidde på bænken, lød svaret her fra David Nielsen.
David Nielsen fik i øvrigt en decideret drømmestart i sin debut som AC Horsens-træner, da Sebastian Pingel allerede 10 sekunder inde i opgøret mod Hobro kunne bringe gæsterne foran. Med få minutter til pause er stillingen 2-1 til David Nielsens tropper.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Hugo Ekitike misser VM
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER