For præcis en uge siden sprang lidt af en bombe i dansk fodbold, da Tipsbladet kunne afsløre, at David Nielsen er ny cheftræner for AC Horsens efter Martin Retovs fyring.
Den tidligere AGF- og Lyngby Boldklub-boss er kommet til en klub, der har været igennem en del turbulens i den seneste tid. Tilbage i december kunne Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør Esben Hansen havde fyret Martin Retovs assistent Jimmy Brinskby uden at informere Retov, mens Bold i januar kunne berette om flere episoder, hvor sportsdirektøren skal have truffet beslutninger henover hovedet på cheftræneren.
I et interview med Viaplay, som bringes i dets fulde længde søndag, er David Nielsen blevet spurgt, om han er 100 procent sikker på, at der ikke vil blive dikteret noget fra Esben Hansen eller ejerskabets side, i forhold til holdsammensætning og holdudvælgelse, med tanke på de historier, der tidligere har været fremme.
– Øh, det er jo mig, der er træner her? Der har jo også været skriverier om, at Viaplay er alt for tabloide. Forholder I jer til det? Gider I at sidde og snakke om det? Nej. Så gider jeg heller ikke at sidde og snakke om det her. For det er fuldstændigt utopi at tro, at der er nogen skulle have indflydelse på, hvordan jeg udtager mit fodboldhold, lød det kontante svar fra David Nielsen i interviewet med Viaplay.
Intervieweren, Viaplay-journalist Kasper Marker, understregede herefter, at det blot var det, han søgte et svar på, og at han ikke anklagede nogen.
– Ja, men det er en anklagende måde at stille spørgsmålet på til en cheftræner, at der er andre, der skal sætte holdet, lød svaret fra David Nielsen, der tydeligvis ikke var begejstret for spørgsmålet:
– I med, at du stiller spørgsmålet, så anklager du også. Fordi spørgsmålet er i sig selv fuldstændigt utopi i min verden.
David Nielsens trænerkarriere
- 2014-15: Strømsgodset
- 2015-17: Lyngby Boldklub
- 2017-22: AGF
- 2023-24: Kifisias
- 2024-24: Lyngby Boldklub
- 2024-24: Lillestrøm
- 2025-?: AC Horsens
Forklarer målmandsskift
I Viaplays optakt til dagens kamp mellem Hobro IK og AC Horsens gav David Nielsen også et interview, hvor Viaplay-ekspert Jesper Thygesen spurgte den nye AC Horsens-træner om, hvordan det føles at være i 1. division nu.
– Vi har før talt sammen om, ‘Thyge’, hvor meget 1. division jeg ser. Jeg følger altid med i ligaen. Det er jo dernede, hvor der er mange klubber, der drømmer, og hvor man virkelig kan opnå noget, og hvor man kan ændre en klub ved at rykke op. Vi har set det mange gange. Vi har set det med den klub, vi skal spille mod i dag, hvordan du kan gå op igennem rækkerne og lave en rigtig fin fodboldklub.
– Vi har set det senest med Hvidovre, der kommer op og får et eventyr og bygger klubben på den måde. Vi har været Superliga-hold i mange år, nu er vi nede, og nu skal vi genfinde os selv og genskabe det nye Horsens, som skal komme i årene fremover. Det vil vi også gøre ved at lave den transition fra at være et 1. divisionshold til at være et Superliga-hold, lød svaret her fra David Nielsen.
David Nielsen blev også spurgt til den opsigtsvækkende beslutning om at give Matej Delac chancen i målet igen mod Hobro, hvilket sender nyindkøbte Filip Djukic ud på bænken.
– Det er egentlig meget simpelt for mig. Jeg skal have et omklædningsrum i balance, så det handler egentlig ikke om klubben eller noget som helst andet. Det handler om, at der er noget, der både udefra set og indefra har været noget, som ikke har været taget godt imod (der har været fanprotester mod Esben Hansen, red.). Derfor starter vi lige med at få styr på det.
– Det handler ikke om Filip, som har været inde og stå og som stod sidst, da vi vandt. Det handler om, at Matej, med den anciennitet, han har optjent i Horsens, og den person, han er, og den vigtighed, han har, der synes jeg, at han har fortjent at spille sig af, før han skal ud og sidde på bænken, lød svaret her fra David Nielsen.
David Nielsen fik i øvrigt en decideret drømmestart i sin debut som AC Horsens-træner, da Sebastian Pingel allerede 10 sekunder inde i opgøret mod Hobro kunne bringe gæsterne foran. Med få minutter til pause er stillingen 2-1 til David Nielsens tropper.
NYHEDER
Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF
NYHEDER
Premier League-klub fyrer cheftræner
INTERVIEW
Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
INTERVIEW
Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
TOPNYHED
AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’
AVIS
Storklub meldes varm på Adam Daghim
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
OPTAKT
Viborg FF – Randers FC
TOPNYHED
Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn
NYHEDER
– Udstillede hvad mange vidste
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
Amerikaner er årets tennisoverraskelse
NYHEDER
Uwe Rösler i følelsesladet hyldest
TOPNYHED
‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’
HELT VILDT
Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder
AVIS
Godt nyt om ‘AC’
San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp
Manglende målfarlighed gør ondt på Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’
HELT VILDT
Rystet over Tottenham: ‘De havde INGEN idé’
Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag