Irriteret David Nielsen: ‘Fuldstændigt utopi’

I et interview med Viaplay afviser David Nielsen på det kraftigste, at andre i AC Horsens kan få indflydelse på hans beslutninger som cheftræner.



For præcis en uge siden sprang lidt af en bombe i dansk fodbold, da Tipsbladet kunne afsløre, at David Nielsen er ny cheftræner for AC Horsens efter Martin Retovs fyring.

Den tidligere AGF- og Lyngby Boldklub-boss er kommet til en klub, der har været igennem en del turbulens i den seneste tid. Tilbage i december kunne Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør Esben Hansen havde fyret Martin Retovs assistent Jimmy Brinskby uden at informere Retov, mens Bold i januar kunne berette om flere episoder, hvor sportsdirektøren skal have truffet beslutninger henover hovedet på cheftræneren.

I et interview med Viaplay, som bringes i dets fulde længde søndag, er David Nielsen blevet spurgt, om han er 100 procent sikker på, at der ikke vil blive dikteret noget fra Esben Hansen eller ejerskabets side, i forhold til holdsammensætning og holdudvælgelse, med tanke på de historier, der tidligere har været fremme.

– Øh, det er jo mig, der er træner her? Der har jo også været skriverier om, at Viaplay er alt for tabloide. Forholder I jer til det? Gider I at sidde og snakke om det? Nej. Så gider jeg heller ikke at sidde og snakke om det her. For det er fuldstændigt utopi at tro, at der er nogen skulle have indflydelse på, hvordan jeg udtager mit fodboldhold, lød det kontante svar fra David Nielsen i interviewet med Viaplay.

Intervieweren, Viaplay-journalist Kasper Marker, understregede herefter, at det blot var det, han søgte et svar på, og at han ikke anklagede nogen.

– Ja, men det er en anklagende måde at stille spørgsmålet på til en cheftræner, at der er andre, der skal sætte holdet, lød svaret fra David Nielsen, der tydeligvis ikke var begejstret for spørgsmålet:

–  I med, at du stiller spørgsmålet, så anklager du også. Fordi spørgsmålet er i sig selv fuldstændigt utopi i min verden. 

David Nielsens trænerkarriere

  • 2014-15: Strømsgodset
  • 2015-17: Lyngby Boldklub
  • 2017-22: AGF
  • 2023-24: Kifisias
  • 2024-24: Lyngby Boldklub
  • 2024-24: Lillestrøm
  • 2025-?: AC Horsens

Forklarer målmandsskift
I Viaplays optakt til dagens kamp mellem Hobro IK og AC Horsens gav David Nielsen også et interview, hvor Viaplay-ekspert Jesper Thygesen spurgte den nye AC Horsens-træner om, hvordan det føles at være i 1. division nu.

– Vi har før talt sammen om, ‘Thyge’, hvor meget 1. division jeg ser. Jeg følger altid med i ligaen. Det er jo dernede, hvor der er mange klubber, der drømmer, og hvor man virkelig kan opnå noget, og hvor man kan ændre en klub ved at rykke op. Vi har set det mange gange. Vi har set det med den klub, vi skal spille mod i dag, hvordan du kan gå op igennem rækkerne og lave en rigtig fin fodboldklub.

– Vi har set det senest med Hvidovre, der kommer op og får et eventyr og bygger klubben på den måde. Vi har været Superliga-hold i mange år, nu er vi nede, og nu skal vi genfinde os selv og genskabe det nye Horsens, som skal komme i årene fremover. Det vil vi også gøre ved at lave den transition fra at være et 1. divisionshold til at være et Superliga-hold, lød svaret her fra David Nielsen.

David Nielsen blev også spurgt til den opsigtsvækkende beslutning om at give Matej Delac chancen i målet igen mod Hobro, hvilket sender nyindkøbte Filip Djukic ud på bænken.

– Det er egentlig meget simpelt for mig. Jeg skal have et omklædningsrum i balance, så det handler egentlig ikke om klubben eller noget som helst andet. Det handler om, at der er noget, der både udefra set og indefra har været noget, som ikke har været taget godt imod (der har været fanprotester mod Esben Hansen, red.). Derfor starter vi lige med at få styr på det.

– Det handler ikke om Filip, som har været inde og stå og som stod sidst, da vi vandt. Det handler om, at Matej, med den anciennitet, han har optjent i Horsens, og den person, han er, og den vigtighed, han har, der synes jeg, at han har fortjent at spille sig af, før han skal ud og sidde på bænken, lød svaret her fra David Nielsen.

David Nielsen fik i øvrigt en decideret drømmestart i sin debut som AC Horsens-træner, da Sebastian Pingel allerede 10 sekunder inde i opgøret mod Hobro kunne bringe gæsterne foran. Med få minutter til pause er stillingen 2-1 til David Nielsens tropper.

 








LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Cooper gav hård og ærlig besked

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Barcelona klager til UEFA

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

AGF snubler i guldkampen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Hård kritik af FCM-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Liverpool – Fulham

Nu er han tilbage for Brøndby

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Mål i Milano

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

AGF – FC Nordsjælland

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen