For præcis en uge siden sprang lidt af en bombe i dansk fodbold, da Tipsbladet kunne afsløre, at David Nielsen er ny cheftræner for AC Horsens efter Martin Retovs fyring.
Den tidligere AGF- og Lyngby Boldklub-boss er kommet til en klub, der har været igennem en del turbulens i den seneste tid. Tilbage i december kunne Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør Esben Hansen havde fyret Martin Retovs assistent Jimmy Brinskby uden at informere Retov, mens Bold i januar kunne berette om flere episoder, hvor sportsdirektøren skal have truffet beslutninger henover hovedet på cheftræneren.
I et interview med Viaplay, som bringes i dets fulde længde søndag, er David Nielsen blevet spurgt, om han er 100 procent sikker på, at der ikke vil blive dikteret noget fra Esben Hansen eller ejerskabets side, i forhold til holdsammensætning og holdudvælgelse, med tanke på de historier, der tidligere har været fremme.
– Øh, det er jo mig, der er træner her? Der har jo også været skriverier om, at Viaplay er alt for tabloide. Forholder I jer til det? Gider I at sidde og snakke om det? Nej. Så gider jeg heller ikke at sidde og snakke om det her. For det er fuldstændigt utopi at tro, at der er nogen skulle have indflydelse på, hvordan jeg udtager mit fodboldhold, lød det kontante svar fra David Nielsen i interviewet med Viaplay.
Intervieweren, Viaplay-journalist Kasper Marker, understregede herefter, at det blot var det, han søgte et svar på, og at han ikke anklagede nogen.
– Ja, men det er en anklagende måde at stille spørgsmålet på til en cheftræner, at der er andre, der skal sætte holdet, lød svaret fra David Nielsen, der tydeligvis ikke var begejstret for spørgsmålet:
– I med, at du stiller spørgsmålet, så anklager du også. Fordi spørgsmålet er i sig selv fuldstændigt utopi i min verden.
David Nielsens trænerkarriere
- 2014-15: Strømsgodset
- 2015-17: Lyngby Boldklub
- 2017-22: AGF
- 2023-24: Kifisias
- 2024-24: Lyngby Boldklub
- 2024-24: Lillestrøm
- 2025-?: AC Horsens
Forklarer målmandsskift
I Viaplays optakt til dagens kamp mellem Hobro IK og AC Horsens gav David Nielsen også et interview, hvor Viaplay-ekspert Jesper Thygesen spurgte den nye AC Horsens-træner om, hvordan det føles at være i 1. division nu.
– Vi har før talt sammen om, ‘Thyge’, hvor meget 1. division jeg ser. Jeg følger altid med i ligaen. Det er jo dernede, hvor der er mange klubber, der drømmer, og hvor man virkelig kan opnå noget, og hvor man kan ændre en klub ved at rykke op. Vi har set det mange gange. Vi har set det med den klub, vi skal spille mod i dag, hvordan du kan gå op igennem rækkerne og lave en rigtig fin fodboldklub.
– Vi har set det senest med Hvidovre, der kommer op og får et eventyr og bygger klubben på den måde. Vi har været Superliga-hold i mange år, nu er vi nede, og nu skal vi genfinde os selv og genskabe det nye Horsens, som skal komme i årene fremover. Det vil vi også gøre ved at lave den transition fra at være et 1. divisionshold til at være et Superliga-hold, lød svaret her fra David Nielsen.
David Nielsen blev også spurgt til den opsigtsvækkende beslutning om at give Matej Delac chancen i målet igen mod Hobro, hvilket sender nyindkøbte Filip Djukic ud på bænken.
– Det er egentlig meget simpelt for mig. Jeg skal have et omklædningsrum i balance, så det handler egentlig ikke om klubben eller noget som helst andet. Det handler om, at der er noget, der både udefra set og indefra har været noget, som ikke har været taget godt imod (der har været fanprotester mod Esben Hansen, red.). Derfor starter vi lige med at få styr på det.
– Det handler ikke om Filip, som har været inde og stå og som stod sidst, da vi vandt. Det handler om, at Matej, med den anciennitet, han har optjent i Horsens, og den person, han er, og den vigtighed, han har, der synes jeg, at han har fortjent at spille sig af, før han skal ud og sidde på bænken, lød svaret her fra David Nielsen.
David Nielsen fik i øvrigt en decideret drømmestart i sin debut som AC Horsens-træner, da Sebastian Pingel allerede 10 sekunder inde i opgøret mod Hobro kunne bringe gæsterne foran. Med få minutter til pause er stillingen 2-1 til David Nielsens tropper.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
‘Jeg hadede verden’
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER