Sønderjyske kørt over: Vendsyssel i vild stime

Vendsyssel vandt 3-0 ude over Sønderjyske og har ikke tabt i de seneste ni kampe i 1. division.



Det går forrygende for Vendsyssel FF i landets næstbedste fodboldrække, hvor klubben har rundet fem måneder som ubesejret, og stimen fortsætter.

Lørdag tog vendelboerne en ny stor skalp, da oprykningsfavoritten Sønderjyske blev slået 3-0 på udebane.

De to første mål blev scoret af Carl Lange, før Troels Kløve lavede et forfærdeligt selvmål i tillægstiden.

Det første mål blev sat ind allerede efter tre minutters spil, da Vendsyssel straffede hjemmeholdet på et kontraangreb.

Efter et par hurtige kombinationer kunne Frederik Børsting spille Carl Lange fri på kanten af feltet, og han omsatte den store chance til mål.

I kampens slutfase scorede Lange så på straffespark, og til allersidst lavede Troels Kløve selvmål med en skidt tilbagelægning. Målmand Nicolai Flø gled og var også medskyldig.

Vendsyssels seneste liganederlag daterer sig til 29. september sidste år, da storebror AaB vandt i Hjørring.

2. november tog den lokale fodboldfagmand Bo Zinck over fra Henrik Pedersen, der havde taget et assistenttrænerjob i Sheffield Wednesday.

Under Zinck er fremgangen fortsat, og Vendsyssel er nu den største trussel mod AaB og Sønderjyskes ellers tilsyneladende sikre oprykning. Med 12 spillerunder tilbage er der otte point fra Vendsyssel op til Sønderjyske på andenpladsen, og der er yderligere to point op til topholdet AaB.

Sønderjyske skulle have vist noget større skarphed i angrebsspillet lørdag eftermiddag, hvis den afstand skulle have været større.

Sønderjyderne havde bolden i størstedelen af tiden, men det kneb gevaldigt med at konvertere boldovertaget til nævneværdige chancer.

I pausen havde sønderjyderne fået en eller anden form for opsang. I hvert fald kom holdet ud til anden halvleg med fornyet energi og en stor aggressivitet, men udbyttet var lige så pauvert som før pausen.

I kampens sidste minutter forsvandt spændingen så, da Vendsyssel først omsatte et straffespark og siden fik en hjælpende hånd.

Tidligere lørdag eftermiddag vandt Kolding 3-1 hjemme over Hobro. Efter en målløs første halvleg satte Kolding den rutinerede målræv Thomas Mikkelsen på banen, og han kvitterede med to mål og et oplæg.

Kolding overhaler Hobro i tabellen. Begge hold står noteret for 31 point og befinder sig akkurat i slutspilsfeltet. Der er fire point ned til Hillerød, der topper rækkens nederste halvdel.

I bunden tog B. 93 endnu et stort skridt mod overlevelse ved at slå HB Køge med 3-1. Den tidligere superligaprofil Nicolaj Thomsen scorede to af målene. Nedrykningsslagsmålet ser nu ud til at stå mellem Helsingør, Næstved og HB Køge.

/ritzau/






AGF-stjerne ude af Champions League-trup




LIVE

TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Henter Mads Junker

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!