Han kan blive ny cheftræner i Kolding IF

Islænding meldes i spil til at blive ny cheftræner i Kolding IF.



NordicBet Liga-klubben Kolding IF er på jagt efter en ny cheftræner, og valget kan falde på en islænding.

Fotbolti.net skriver, at 52-årige Arnar Gretarsson er med i kapløbet om at stå i spidsen for den jyske klub. Ifølge mediet er der tre kandidater i spil til at lande trænerjobbet i Kolding IF, og én af dem er angiveligt Gretarsson.

Arnar Gretarsson har stået i spidsen for flere klubber hjemme på vulkanøen, og derudover har han været sportsdirektør i AEK Athen og Club Brugge. Som aktiv tørnede han ud for klubber som Rangers og Lokeren og var desuden islandsk landsholdsspiller i mere end 10 år.

Kolding IF valgte for to uger siden at fyre Lasse Holmgaard som cheftræner, selv om resultaterne har været hæderlige i denne sæson. Fyringen blev begrundet med, at bornholmeren var for “afslappet” i sin facon.

Det kom som et stort chok for Holmgaard.

– De vil gerne i en anden retning. De føler ikke, jeg er hård nok i min fremtoning, men baseret på resultater, spillet på banen og antallet af clean sheets, føler jeg, at vi var på den rigtige vej. Vi fik også udviklet en masse unge spillere og kom godt ud af sommeren, hvor vi lavede en masse ændringer. Vi ligger i top seks og er i kvartfinalen i pokalturneringen, så det er nogle menneskelige ting, som jeg ikke udfylder godt nok til deres ønsker, sagde Lasse Holmgaard til Tipsbladet.

Kolding IF er nummer syv i NordicBet Ligaen ved vinterpausen. Klubben var senest i aktion i lørdags mod FC København i den første af to kvartfinaler i pokalturneringen. Jyderne tabte 1-3 på hjemmebane.





Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Brøndby-flop færdig i danskerklub

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

De bliver monstersalg til sommer

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Randers FC – OB



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’