Efter godt et år som trænerudvikler i norske FK Haugesund vender Henrik Clausen tilbage til dansk fodbold. Han skal således hjælpe til i 1. divisionsklubben HB Køge, hvor han bliver “Head of Coaching”.
Det meddeler klubben selv på sin hjemmeside.
Som “Head of Coaching” skal Henrik Clausen have ansvaret for både U17- og U19-holdene i klubbens, mens han skal stå for udviklingen af talenter og trænere. Han overtager rollen fra Steen Knudsen, der fremover blot skal være talentchef.
– Jeg glæder mig til at blive del af det spændende projekt i HB Køge. Jeg talte med Per Rud og Steen Knudsen og blev bare overbevist om projektet. Der er gode faciliteter i klubben, dygtige trænere og nogle spændende visioner. Jeg tror på, at HB Køge er en klub på vej fremad og jeg glæder mig til at skulle være en del af den rejse de næste år, siger Henrik Clausen til HB Køges hjemmeside.
Henrik Clausen påpeger også, hvad han håber på at levere i klubben:
– I bund grund handler det om, at vi i klubben skal lave så mange gode spillere som muligt. Det skal vi gøre gennem gode træninger, der sikrer spillerudvikling, men også gennem trænerudvikling, så vi har nogle dygtige trænere til at facilitere disse træninger. Her kan jeg bidrage med mine erfaringer fra højeste niveau, så vi både udvikler vores spillere, men også vores i forvejen dygtige trænere. Så spiller- og trænerudviklingen er dér, hvor jeg gerne vil ind og påvirke med nogle af mine ideer, men det skal gøres i samarbejde med det gode arbejde, der allerede gøres i klubben, siger han.
HB Køge har Daniel Agger og Lars Jacobsen som trænerduo, men har haft en svær sæson med blot to sejre i 11 kampe i 1. division, og de er aktuelt nummer ni i rækken.
Tidligere har 50-årige Henrik Clausen været cheftræner for OB. Han har også en fortid som træner for de danske U18- og U19-landshold.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Kroatien – Ghana
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
