HB Køge tilknytter tidligere OB-træner

1. divisionsklubben har hentet den tidligere OB-træner ind.



Efter godt et år som trænerudvikler i norske FK Haugesund vender Henrik Clausen tilbage til dansk fodbold. Han skal således hjælpe til i 1. divisionsklubben HB Køge, hvor han bliver “Head of Coaching”.

Det meddeler klubben selv på sin hjemmeside.

Som “Head of Coaching” skal Henrik Clausen have ansvaret for både U17- og U19-holdene i klubbens, mens han skal stå for udviklingen af talenter og trænere. Han overtager rollen fra Steen Knudsen, der fremover blot skal være talentchef.

– Jeg glæder mig til at blive del af det spændende projekt i HB Køge. Jeg talte med Per Rud og Steen Knudsen og blev bare overbevist om projektet. Der er gode faciliteter i klubben, dygtige trænere og nogle spændende visioner. Jeg tror på, at HB Køge er en klub på vej fremad og jeg glæder mig til at skulle være en del af den rejse de næste år, siger Henrik Clausen til HB Køges hjemmeside.

Henrik Clausen påpeger også, hvad han håber på at levere i klubben:

– I bund grund handler det om, at vi i klubben skal lave så mange gode spillere som muligt. Det skal vi gøre gennem gode træninger, der sikrer spillerudvikling, men også gennem trænerudvikling, så vi har nogle dygtige trænere til at facilitere disse træninger. Her kan jeg bidrage med mine erfaringer fra højeste niveau, så vi både udvikler vores spillere, men også vores i forvejen dygtige trænere. Så spiller- og trænerudviklingen er dér, hvor jeg gerne vil ind og påvirke med nogle af mine ideer, men det skal gøres i samarbejde med det gode arbejde, der allerede gøres i klubben, siger han.

HB Køge har Daniel Agger og Lars Jacobsen som trænerduo, men har haft en svær sæson med blot to sejre i 11 kampe i 1. division, og de er aktuelt nummer ni i rækken.  

Tidligere har 50-årige Henrik Clausen været cheftræner for OB. Han har også en fortid som træner for de danske U18- og U19-landshold.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde