Lasse Steffensen har fået en forrygende start på den nye sæson, hvor han høvler mål ind på stribe for Vendsyssel FF i 1. division.
Ud af klubbens elleve mål står han noteret for fem af dem, hvilket gør ham til ligaens topscorer. Det er ikke et prædikat, den lange angriber har været vant til hele karrieren. Størstedelen af tiden som seniorspiller har han nemlig brugt i forsvaret.
Men for et år siden fik Lasse Steffensens daværende cheftræner Michael Schjønberg og det øvrige trænerteam en god ide i en kamp mod Skive IK.
– Jeg tror faktisk, at vi har en angriber [Virgiliu Postolachi, red.] siddende på bænken, da Mikkel Agger bliver skadet. Det er så mig, de vælger at smide ind i stedet for, siger Lasse Steffensen til Tipsbladet om starten på sin karriere som angriber, og fortsætter.
– Jeg kommer ind og laver et mål, og så spiller jeg også angriber kampen efter. Siden har jeg ikke været forsvarsspiller.
I den forgangne sæson blev det til syv scoringer for den 25-årige angriber, som fik store dele af foråret ødelagt af en skade. Nu er han så tilbage i fulde omdrejninger, men han havde ikke ligefrem regnet med denne forvandling i Vendsyssel.
– Det havde jeg nok ikke lige forventet og regnet med, da jeg første gang begyndte at spille forsvarer. Jeg kom jo til Vendsyssel som forsvarsspiller, og så er man lige pludselig angriber. Det tror jeg ikke, at mange har lavet, siger han til Tipsbladet.
De mange år som forsvarsspiller giver dog en vis fordel, når man skal placere sig i modstandernes straffesparksfelt som angriber, fortæller Lasse Steffensen til Tipsbladet.
– Det kan jeg helt sikkert nikke genkendende til. Det er også noget jeg tænker over i mange situationer i forhold til placering, men også hvordan man som angriber kan placere sig, så det er mest irriterende for forsvarsspillerne.
Hvad er forskellen på at være angriber og forsvarer?
– Man får måske lidt flere roser, hvis man har scoret to mål, end hvis man har reddet en chance som forsvarsspiller. Det er da sjovere at score mål. Der er også et andet pres som forsvarsspiller. For hvis jeg smider bolden væk som angriber, så er det ikke sikkert, at de andre scorer. Men hvis man står og fumler med den nede i forsvaret, så er der større risiko for at det koster, siger Lasse Steffensen.
Lasse Steffensen, 25 år, kom til Vendsyssel FF fra Jammerbugt FC i 2019, og nu har han brugt det seneste år som spidsangriber. Målet for denne sæson er flere end ti sæsonscoringer. Med fem af slagsen så er han godt på vej mod sit målet.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Freiburg – Braga
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER