Helt vild forvandling: Nu er dansker topscorer

Hele fodboldkarrieren er blevet brugt på at tackle og forsvare eget mål, men for et år siden fik tilværelsen som professionel fodboldspiller et helt nyt perspektiv.



Lasse Steffensen har fået en forrygende start på den nye sæson, hvor han høvler mål ind på stribe for Vendsyssel FF i 1. division.

Ud af klubbens elleve mål står han noteret for fem af dem, hvilket gør ham til ligaens topscorer. Det er ikke et prædikat, den lange angriber har været vant til hele karrieren. Størstedelen af tiden som seniorspiller har han nemlig brugt i forsvaret.

Men for et år siden fik Lasse Steffensens daværende cheftræner Michael Schjønberg og det øvrige trænerteam en god ide i en kamp mod Skive IK.

– Jeg tror faktisk, at vi har en angriber [Virgiliu Postolachi, red.] siddende på bænken, da Mikkel Agger bliver skadet. Det er så mig, de vælger at smide ind i stedet for, siger Lasse Steffensen til Tipsbladet om starten på sin karriere som angriber, og fortsætter.

– Jeg kommer ind og laver et mål, og så spiller jeg også angriber kampen efter. Siden har jeg ikke været forsvarsspiller.

I den forgangne sæson blev det til syv scoringer for den 25-årige angriber, som fik store dele af foråret ødelagt af en skade. Nu er han så tilbage i fulde omdrejninger, men han havde ikke ligefrem regnet med denne forvandling i Vendsyssel.

– Det havde jeg nok ikke lige forventet og regnet med, da jeg første gang begyndte at spille forsvarer. Jeg kom jo til Vendsyssel som forsvarsspiller, og så er man lige pludselig angriber. Det tror jeg ikke, at mange har lavet, siger han til Tipsbladet.

De mange år som forsvarsspiller giver dog en vis fordel, når man skal placere sig i modstandernes straffesparksfelt som angriber, fortæller Lasse Steffensen til Tipsbladet.

– Det kan jeg helt sikkert nikke genkendende til. Det er også noget jeg tænker over i mange situationer i forhold til placering, men også hvordan man som angriber kan placere sig, så det er mest irriterende for forsvarsspillerne.

Hvad er forskellen på at være angriber og forsvarer?

– Man får måske lidt flere roser, hvis man har scoret to mål, end hvis man har reddet en chance som forsvarsspiller. Det er da sjovere at score mål. Der er også et andet pres som forsvarsspiller. For hvis jeg smider bolden væk som angriber, så er det ikke sikkert, at de andre scorer. Men hvis man står og fumler med den nede i forsvaret, så er der større risiko for at det koster, siger Lasse Steffensen.

Lasse Steffensen, 25 år, kom til Vendsyssel FF fra Jammerbugt FC i 2019, og nu har han brugt det seneste år som spidsangriber. Målet for denne sæson er flere end ti sæsonscoringer. Med fem af slagsen så er han godt på vej mod sit målet.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Glem det, Leicester!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Thomas Delaney er fortid’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Har været uenig med Steve Cooper

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Han er Superligaens ringeste målmand!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Gift Links hylder FCK-legende

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tøfting lægger hånden på kogepladen

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Nu er han pludselig syg

Barcelona – Atletico

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet