Helt vild forvandling: Nu er dansker topscorer

Hele fodboldkarrieren er blevet brugt på at tackle og forsvare eget mål, men for et år siden fik tilværelsen som professionel fodboldspiller et helt nyt perspektiv.



Lasse Steffensen har fået en forrygende start på den nye sæson, hvor han høvler mål ind på stribe for Vendsyssel FF i 1. division.

Ud af klubbens elleve mål står han noteret for fem af dem, hvilket gør ham til ligaens topscorer. Det er ikke et prædikat, den lange angriber har været vant til hele karrieren. Størstedelen af tiden som seniorspiller har han nemlig brugt i forsvaret.

Men for et år siden fik Lasse Steffensens daværende cheftræner Michael Schjønberg og det øvrige trænerteam en god ide i en kamp mod Skive IK.

– Jeg tror faktisk, at vi har en angriber [Virgiliu Postolachi, red.] siddende på bænken, da Mikkel Agger bliver skadet. Det er så mig, de vælger at smide ind i stedet for, siger Lasse Steffensen til Tipsbladet om starten på sin karriere som angriber, og fortsætter.

– Jeg kommer ind og laver et mål, og så spiller jeg også angriber kampen efter. Siden har jeg ikke været forsvarsspiller.

I den forgangne sæson blev det til syv scoringer for den 25-årige angriber, som fik store dele af foråret ødelagt af en skade. Nu er han så tilbage i fulde omdrejninger, men han havde ikke ligefrem regnet med denne forvandling i Vendsyssel.

– Det havde jeg nok ikke lige forventet og regnet med, da jeg første gang begyndte at spille forsvarer. Jeg kom jo til Vendsyssel som forsvarsspiller, og så er man lige pludselig angriber. Det tror jeg ikke, at mange har lavet, siger han til Tipsbladet.

De mange år som forsvarsspiller giver dog en vis fordel, når man skal placere sig i modstandernes straffesparksfelt som angriber, fortæller Lasse Steffensen til Tipsbladet.

– Det kan jeg helt sikkert nikke genkendende til. Det er også noget jeg tænker over i mange situationer i forhold til placering, men også hvordan man som angriber kan placere sig, så det er mest irriterende for forsvarsspillerne.

Hvad er forskellen på at være angriber og forsvarer?

– Man får måske lidt flere roser, hvis man har scoret to mål, end hvis man har reddet en chance som forsvarsspiller. Det er da sjovere at score mål. Der er også et andet pres som forsvarsspiller. For hvis jeg smider bolden væk som angriber, så er det ikke sikkert, at de andre scorer. Men hvis man står og fumler med den nede i forsvaret, så er der større risiko for at det koster, siger Lasse Steffensen.

Lasse Steffensen, 25 år, kom til Vendsyssel FF fra Jammerbugt FC i 2019, og nu har han brugt det seneste år som spidsangriber. Målet for denne sæson er flere end ti sæsonscoringer. Med fem af slagsen så er han godt på vej mod sit målet.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

FC København – Sønderjyske

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Viborg FF – FC Midtjylland

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Kæmpe triumf for Frank

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Trækker overskrifter i Sydkorea

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Stjerner sender besked til Froholdt

Danskerscoringerne væltede ind

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her er alle VM-puljerne

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul