Lasse Steffensen har fået en forrygende start på den nye sæson, hvor han høvler mål ind på stribe for Vendsyssel FF i 1. division.
Ud af klubbens elleve mål står han noteret for fem af dem, hvilket gør ham til ligaens topscorer. Det er ikke et prædikat, den lange angriber har været vant til hele karrieren. Størstedelen af tiden som seniorspiller har han nemlig brugt i forsvaret.
Men for et år siden fik Lasse Steffensens daværende cheftræner Michael Schjønberg og det øvrige trænerteam en god ide i en kamp mod Skive IK.
– Jeg tror faktisk, at vi har en angriber [Virgiliu Postolachi, red.] siddende på bænken, da Mikkel Agger bliver skadet. Det er så mig, de vælger at smide ind i stedet for, siger Lasse Steffensen til Tipsbladet om starten på sin karriere som angriber, og fortsætter.
– Jeg kommer ind og laver et mål, og så spiller jeg også angriber kampen efter. Siden har jeg ikke været forsvarsspiller.
I den forgangne sæson blev det til syv scoringer for den 25-årige angriber, som fik store dele af foråret ødelagt af en skade. Nu er han så tilbage i fulde omdrejninger, men han havde ikke ligefrem regnet med denne forvandling i Vendsyssel.
– Det havde jeg nok ikke lige forventet og regnet med, da jeg første gang begyndte at spille forsvarer. Jeg kom jo til Vendsyssel som forsvarsspiller, og så er man lige pludselig angriber. Det tror jeg ikke, at mange har lavet, siger han til Tipsbladet.
De mange år som forsvarsspiller giver dog en vis fordel, når man skal placere sig i modstandernes straffesparksfelt som angriber, fortæller Lasse Steffensen til Tipsbladet.
– Det kan jeg helt sikkert nikke genkendende til. Det er også noget jeg tænker over i mange situationer i forhold til placering, men også hvordan man som angriber kan placere sig, så det er mest irriterende for forsvarsspillerne.
Hvad er forskellen på at være angriber og forsvarer?
– Man får måske lidt flere roser, hvis man har scoret to mål, end hvis man har reddet en chance som forsvarsspiller. Det er da sjovere at score mål. Der er også et andet pres som forsvarsspiller. For hvis jeg smider bolden væk som angriber, så er det ikke sikkert, at de andre scorer. Men hvis man står og fumler med den nede i forsvaret, så er der større risiko for at det koster, siger Lasse Steffensen.
Lasse Steffensen, 25 år, kom til Vendsyssel FF fra Jammerbugt FC i 2019, og nu har han brugt det seneste år som spidsangriber. Målet for denne sæson er flere end ti sæsonscoringer. Med fem af slagsen så er han godt på vej mod sit målet.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
Kamil Grabara-opslag bemærkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
– Lidt af en bombe
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
TOPNYHED