Helt vild forvandling: Nu er dansker topscorer

Hele fodboldkarrieren er blevet brugt på at tackle og forsvare eget mål, men for et år siden fik tilværelsen som professionel fodboldspiller et helt nyt perspektiv.



Lasse Steffensen har fået en forrygende start på den nye sæson, hvor han høvler mål ind på stribe for Vendsyssel FF i 1. division.

Ud af klubbens elleve mål står han noteret for fem af dem, hvilket gør ham til ligaens topscorer. Det er ikke et prædikat, den lange angriber har været vant til hele karrieren. Størstedelen af tiden som seniorspiller har han nemlig brugt i forsvaret.

Men for et år siden fik Lasse Steffensens daværende cheftræner Michael Schjønberg og det øvrige trænerteam en god ide i en kamp mod Skive IK.

– Jeg tror faktisk, at vi har en angriber [Virgiliu Postolachi, red.] siddende på bænken, da Mikkel Agger bliver skadet. Det er så mig, de vælger at smide ind i stedet for, siger Lasse Steffensen til Tipsbladet om starten på sin karriere som angriber, og fortsætter.

– Jeg kommer ind og laver et mål, og så spiller jeg også angriber kampen efter. Siden har jeg ikke været forsvarsspiller.

I den forgangne sæson blev det til syv scoringer for den 25-årige angriber, som fik store dele af foråret ødelagt af en skade. Nu er han så tilbage i fulde omdrejninger, men han havde ikke ligefrem regnet med denne forvandling i Vendsyssel.

– Det havde jeg nok ikke lige forventet og regnet med, da jeg første gang begyndte at spille forsvarer. Jeg kom jo til Vendsyssel som forsvarsspiller, og så er man lige pludselig angriber. Det tror jeg ikke, at mange har lavet, siger han til Tipsbladet.

De mange år som forsvarsspiller giver dog en vis fordel, når man skal placere sig i modstandernes straffesparksfelt som angriber, fortæller Lasse Steffensen til Tipsbladet.

– Det kan jeg helt sikkert nikke genkendende til. Det er også noget jeg tænker over i mange situationer i forhold til placering, men også hvordan man som angriber kan placere sig, så det er mest irriterende for forsvarsspillerne.

Hvad er forskellen på at være angriber og forsvarer?

– Man får måske lidt flere roser, hvis man har scoret to mål, end hvis man har reddet en chance som forsvarsspiller. Det er da sjovere at score mål. Der er også et andet pres som forsvarsspiller. For hvis jeg smider bolden væk som angriber, så er det ikke sikkert, at de andre scorer. Men hvis man står og fumler med den nede i forsvaret, så er der større risiko for at det koster, siger Lasse Steffensen.

Lasse Steffensen, 25 år, kom til Vendsyssel FF fra Jammerbugt FC i 2019, og nu har han brugt det seneste år som spidsangriber. Målet for denne sæson er flere end ti sæsonscoringer. Med fem af slagsen så er han godt på vej mod sit målet.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

I chok over Manchester United

Skræmmende Chido Obi-scener

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Køber engelsk klub

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

631 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Det vil jeg aldrig gøre!

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bo Henriksen lander TV-job

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Han tisser isterninger’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medier revser Real Madrid-træner

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

‘Det er tæt på uforklarligt’

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Arne Slot sukker efter mål-rekord

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’