Michael Hemmingsen er netop tiltrådt som cheftræner i Randers, og missionen for fynboen bliver at føre klubben tilbage til den bedste række allerede i denne sæson. Hemmingsen har fået en god start på tiden i Randers, hvor han har efterladt et godt indtryk hos en af holdets profiler, anfører Søren Pedersen.
– Det har været enormt forfriskende at møde Michael. Han har taget et spilkoncept med, som jeg godt kan lide, og samtidig er hans tilgang til træningen rigtig spændende, siger Pedersen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Han er jo en ung træner, og det gør, at han har et godt indblik i, hvordan han motiverer os spillere. Han har indtil videre også været god til at kombinere tingene, så vi får en høj intensitet i træningen, samtidig med at vi udvikler os med bolden op til en sæson, hvor vi kommer til at have bolden meget, siger Pedersen.
Randers kan se tilbage på et transfervindue, som har budt på tilgange af blandt andre Remco van der Schaaf og Ronnie Scwartz. Ifølge Søren Pedersen er Randers-truppen i den nuværende forfatning bestemt stærkt nok til at sætte de øvrige hold af i toppen af tabellen og opfylde klubbens målsætninger.
– Vi står rigtigt stærkt rustet, det kan der ikke være nogen tvivl om. Vi er stærke på alle pladser, og så har vi en god bredde i truppen. Vi er ikke så sårbare over for skader, og derfor skal vi også rykke op.
Søren Pedersen og Randers gør sin officielle entré i 1. division den 12. august mod en anden oprykningskandidat, når de møder den nye fusionsklub Vejle Boldklub Kolding.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT