Hemmingsen hyldes i Randers

Den tidligere SønderjyskE-træner har tilført træningen i Randers FC nye dimensioner, mener klubbens anfører.



Michael Hemmingsen er netop tiltrådt som cheftræner i Randers, og missionen for fynboen bliver at føre klubben tilbage til den bedste række allerede i denne sæson. Hemmingsen har fået en god start på tiden i Randers, hvor han har efterladt et godt indtryk hos en af holdets profiler, anfører Søren Pedersen.

– Det har været enormt forfriskende at møde Michael. Han har taget et spilkoncept med, som jeg godt kan lide, og samtidig er hans tilgang til træningen rigtig spændende, siger Pedersen til tipsbladet.dk og uddyber:

– Han er jo en ung træner, og det gør, at han har et godt indblik i, hvordan han motiverer os spillere. Han har indtil videre også været god til at kombinere tingene, så vi får en høj intensitet i træningen, samtidig med at vi udvikler os med bolden op til en sæson, hvor vi kommer til at have bolden meget, siger Pedersen.

Randers kan se tilbage på et transfervindue, som har budt på tilgange af blandt andre Remco van der Schaaf og Ronnie Scwartz. Ifølge Søren Pedersen er Randers-truppen i den nuværende forfatning bestemt stærkt nok til at sætte de øvrige hold af i toppen af tabellen og opfylde klubbens målsætninger.

– Vi står rigtigt stærkt rustet, det kan der ikke være nogen tvivl om. Vi er stærke på alle pladser, og så har vi en god bredde i truppen. Vi er ikke så sårbare over for skader, og derfor skal vi også rykke op.

Søren Pedersen og Randers gør sin officielle entré i 1. division den 12. august mod en anden oprykningskandidat, når de møder den nye fusionsklub Vejle Boldklub Kolding.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et ‘angreb’ på Superligaen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Argentina – Kap Verde

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Australien – Egypten

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen