Hemmingsen hyldes i Randers

Den tidligere SønderjyskE-træner har tilført træningen i Randers FC nye dimensioner, mener klubbens anfører.



Michael Hemmingsen er netop tiltrådt som cheftræner i Randers, og missionen for fynboen bliver at føre klubben tilbage til den bedste række allerede i denne sæson. Hemmingsen har fået en god start på tiden i Randers, hvor han har efterladt et godt indtryk hos en af holdets profiler, anfører Søren Pedersen.

– Det har været enormt forfriskende at møde Michael. Han har taget et spilkoncept med, som jeg godt kan lide, og samtidig er hans tilgang til træningen rigtig spændende, siger Pedersen til tipsbladet.dk og uddyber:

– Han er jo en ung træner, og det gør, at han har et godt indblik i, hvordan han motiverer os spillere. Han har indtil videre også været god til at kombinere tingene, så vi får en høj intensitet i træningen, samtidig med at vi udvikler os med bolden op til en sæson, hvor vi kommer til at have bolden meget, siger Pedersen.

Randers kan se tilbage på et transfervindue, som har budt på tilgange af blandt andre Remco van der Schaaf og Ronnie Scwartz. Ifølge Søren Pedersen er Randers-truppen i den nuværende forfatning bestemt stærkt nok til at sætte de øvrige hold af i toppen af tabellen og opfylde klubbens målsætninger.

– Vi står rigtigt stærkt rustet, det kan der ikke være nogen tvivl om. Vi er stærke på alle pladser, og så har vi en god bredde i truppen. Vi er ikke så sårbare over for skader, og derfor skal vi også rykke op.

Søren Pedersen og Randers gør sin officielle entré i 1. division den 12. august mod en anden oprykningskandidat, når de møder den nye fusionsklub Vejle Boldklub Kolding.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Frankrig – Irak

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sender opfordring til Superliga-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Uruguay – Kap Verde

I dialog med Steve Cooper

Interessant melding om VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sunderland jagter dansk guldfugl

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen