Michael Hemmingsen er netop tiltrådt som cheftræner i Randers, og missionen for fynboen bliver at føre klubben tilbage til den bedste række allerede i denne sæson. Hemmingsen har fået en god start på tiden i Randers, hvor han har efterladt et godt indtryk hos en af holdets profiler, anfører Søren Pedersen.
– Det har været enormt forfriskende at møde Michael. Han har taget et spilkoncept med, som jeg godt kan lide, og samtidig er hans tilgang til træningen rigtig spændende, siger Pedersen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Han er jo en ung træner, og det gør, at han har et godt indblik i, hvordan han motiverer os spillere. Han har indtil videre også været god til at kombinere tingene, så vi får en høj intensitet i træningen, samtidig med at vi udvikler os med bolden op til en sæson, hvor vi kommer til at have bolden meget, siger Pedersen.
Randers kan se tilbage på et transfervindue, som har budt på tilgange af blandt andre Remco van der Schaaf og Ronnie Scwartz. Ifølge Søren Pedersen er Randers-truppen i den nuværende forfatning bestemt stærkt nok til at sætte de øvrige hold af i toppen af tabellen og opfylde klubbens målsætninger.
– Vi står rigtigt stærkt rustet, det kan der ikke være nogen tvivl om. Vi er stærke på alle pladser, og så har vi en god bredde i truppen. Vi er ikke så sårbare over for skader, og derfor skal vi også rykke op.
Søren Pedersen og Randers gør sin officielle entré i 1. division den 12. august mod en anden oprykningskandidat, når de møder den nye fusionsklub Vejle Boldklub Kolding.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
“Det går over i historien”
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER