Michael Hemmingsen er netop tiltrådt som cheftræner i Randers, og missionen for fynboen bliver at føre klubben tilbage til den bedste række allerede i denne sæson. Hemmingsen har fået en god start på tiden i Randers, hvor han har efterladt et godt indtryk hos en af holdets profiler, anfører Søren Pedersen.
– Det har været enormt forfriskende at møde Michael. Han har taget et spilkoncept med, som jeg godt kan lide, og samtidig er hans tilgang til træningen rigtig spændende, siger Pedersen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Han er jo en ung træner, og det gør, at han har et godt indblik i, hvordan han motiverer os spillere. Han har indtil videre også været god til at kombinere tingene, så vi får en høj intensitet i træningen, samtidig med at vi udvikler os med bolden op til en sæson, hvor vi kommer til at have bolden meget, siger Pedersen.
Randers kan se tilbage på et transfervindue, som har budt på tilgange af blandt andre Remco van der Schaaf og Ronnie Scwartz. Ifølge Søren Pedersen er Randers-truppen i den nuværende forfatning bestemt stærkt nok til at sætte de øvrige hold af i toppen af tabellen og opfylde klubbens målsætninger.
– Vi står rigtigt stærkt rustet, det kan der ikke være nogen tvivl om. Vi er stærke på alle pladser, og så har vi en god bredde i truppen. Vi er ikke så sårbare over for skader, og derfor skal vi også rykke op.
Søren Pedersen og Randers gør sin officielle entré i 1. division den 12. august mod en anden oprykningskandidat, når de møder den nye fusionsklub Vejle Boldklub Kolding.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER