De fik en svær start på sæsonen i NordicBet Ligaen, men har med tre sejre i de seneste fem kampe spillet sig tilbage i kampen om oprykning.
Og mens der er kommet styr på spillet på banen, er der også ved at være styr på staben omkring holdet i AC Horsens.
Klubben har lørdag meddelt, at Fredrik Danielsson bliver ny assistenttræner for cheftræner Joakim Persson.
Persson blev ansat som træner for AC Horsens tidligere i denne sæson, da Jens Berthel Askou blev ansat som træner for IFK Göteborg. Svenskeren blev fundet hos det svenske hold Varberg BoIS FC, og det er også her, at AC Horsens har fundet hans nye assistenttræner.
– Da AC Horsens ringede til mig, skulle jeg ikke tænke længe over det, for det er en interessant klub med en god trup og en dygtig stab, og jeg glæder mig til at lære alle i klubben at kende. Jeg har været i Varbergs BoIS FC som spiller og træner, og jeg er glad for at få chancen i AC Horsens, hvor jeg skal stifte bekendtskab med dansk fodbold. Jeg har arbejdet sammen med Joakim i fire et halvt år, og det betyder selvfølgelig meget, at vi har et godt forhold og kender hinanden godt, siger Fredrik Danielsson, til AC Horsens' hjemmeside.
Med ansættelsen af Fredrik Danielsson har AC Horsens' førstehold heller ikke længere brug for Horsens-legenden Janus Drachmann som Perssons fortrolige assistent.
Den tidligere topspiller bliver derfor degraderet og sendt ned i hierarkiet.
Til Horsens Folkeblad fortæller sportschef Niels Erik Søndergård, at Drachmann har været konstitueret i rollen som assitenttræner, og at det aldrig har været planen, at han skulle have den rolle permanent. Det er derfor sket uden den store dramatik.
AC Horsens mødte fredag aften Hobro IK på udebane og vandt 1-0.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
OPTAKT
Fulham – Newcastle
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL