Hobro henter angriber i Superligaklub

Hobro IK har købt angriberen Kasper Høgh, der kommer til klubben fra Randers FC.



Hobro IK har forstærket truppen med tilgangen af angriberen Kasper Høgh.

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

Den 20-årige angriber, der har spillet på diverse U-landshold, kommer til klubben på en treårig kontrakt.

– Først og fremmest er jeg stolt og glad over at vi kan tiltrække spillere fra en klub, der i næste sæson skal spille europæisk fodbold. Kasper er en notorisk målscorer, der samtidig er rigtig god med ryggen til målet og jeg er sikker på at Kaspers kompetencer bliver en gevinst for os. Kasper er en ung spiller, med et kæmpe uforløst potentiale og jeg håber, at vi kan være med til at han for alvor får gang i karrieren, lyder de rosende ord fra teknisk chef i Hobro IK, Lars Justesen.

I Randers er man godt klar over Kasper Høghs kompetencer, men i erkendelse af at der er andre foran ham i køen til spilletid, lader han ham nu gå.

– Kasper har er stort talent som målscorer, men har brug for kontinuerlig spilletid for at udvikle sig yderligere. Han er bag i køen i Randers, og derfor har vi solgt ham til Hobro IK, hvor han forhåbentlig kan få masser af spilletid og selvtillid på banen. Vi vil holde godt øje med ham og har derfor også sikret os en købsoption på ham, hvis det skulle blive relevant engang i fremtiden, siger sportslig og kommerciel direktør i Randers FC, Søren Pedersen.

Kasper Høgh blev sidste sommer udlejet til den islandske klub Valur, men skader ødelagde opholdet, og derfor er han nu klar til et nyt eventyr.

– Der skal ikke herske tvivl, om at det er svært at forlade Randers FC, som har været med til at forme mig. Hvis jeg skal udvikle mig, kræver det dog noget spilletid, og der er Hobro en fantastisk mulighed for mig. Jeg glæder mig til at starte et nyt kapitel, men vil helt sikkert savne Randers FC, mine holdkammerater og folk omkring holdet, siger Kasper Høgh, der glæder sig til at prøve sig af i Hobro:

– Hobro IK er en fed klub, hvor alle arbejder stenhårdt og knokler for hinanden, og jeg glæder mig helt vildt til at tørne ud for klubben. Det er den helt rigtige mavefornemmelse, jeg har omkring skiftet, og jeg er sulten efter at komme i gang med min tid i Hobro IK.

Kasper Høgh fik i den forgangne sæson 11 minutter fordelt på tre kampe i Superligaen for Randers FC.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Ordet “bestikkelse” blev brugt

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

AGF i Europa: De venter i næste runde

Klar besked om AGF



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang