Hobro henter angriber i Superligaklub

Hobro IK har købt angriberen Kasper Høgh, der kommer til klubben fra Randers FC.



Hobro IK har forstærket truppen med tilgangen af angriberen Kasper Høgh.

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

Den 20-årige angriber, der har spillet på diverse U-landshold, kommer til klubben på en treårig kontrakt.

– Først og fremmest er jeg stolt og glad over at vi kan tiltrække spillere fra en klub, der i næste sæson skal spille europæisk fodbold. Kasper er en notorisk målscorer, der samtidig er rigtig god med ryggen til målet og jeg er sikker på at Kaspers kompetencer bliver en gevinst for os. Kasper er en ung spiller, med et kæmpe uforløst potentiale og jeg håber, at vi kan være med til at han for alvor får gang i karrieren, lyder de rosende ord fra teknisk chef i Hobro IK, Lars Justesen.

I Randers er man godt klar over Kasper Høghs kompetencer, men i erkendelse af at der er andre foran ham i køen til spilletid, lader han ham nu gå.

– Kasper har er stort talent som målscorer, men har brug for kontinuerlig spilletid for at udvikle sig yderligere. Han er bag i køen i Randers, og derfor har vi solgt ham til Hobro IK, hvor han forhåbentlig kan få masser af spilletid og selvtillid på banen. Vi vil holde godt øje med ham og har derfor også sikret os en købsoption på ham, hvis det skulle blive relevant engang i fremtiden, siger sportslig og kommerciel direktør i Randers FC, Søren Pedersen.

Kasper Høgh blev sidste sommer udlejet til den islandske klub Valur, men skader ødelagde opholdet, og derfor er han nu klar til et nyt eventyr.

– Der skal ikke herske tvivl, om at det er svært at forlade Randers FC, som har været med til at forme mig. Hvis jeg skal udvikle mig, kræver det dog noget spilletid, og der er Hobro en fantastisk mulighed for mig. Jeg glæder mig til at starte et nyt kapitel, men vil helt sikkert savne Randers FC, mine holdkammerater og folk omkring holdet, siger Kasper Høgh, der glæder sig til at prøve sig af i Hobro:

– Hobro IK er en fed klub, hvor alle arbejder stenhårdt og knokler for hinanden, og jeg glæder mig helt vildt til at tørne ud for klubben. Det er den helt rigtige mavefornemmelse, jeg har omkring skiftet, og jeg er sulten efter at komme i gang med min tid i Hobro IK.

Kasper Høgh fik i den forgangne sæson 11 minutter fordelt på tre kampe i Superligaen for Randers FC.





LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

Køber Mads Bidstrup til spotpris

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Irak – Norge

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Elias Jelert færdig