Hobro henter angriber i Superligaklub

Hobro IK har købt angriberen Kasper Høgh, der kommer til klubben fra Randers FC.



Hobro IK har forstærket truppen med tilgangen af angriberen Kasper Høgh.

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

Den 20-årige angriber, der har spillet på diverse U-landshold, kommer til klubben på en treårig kontrakt.

– Først og fremmest er jeg stolt og glad over at vi kan tiltrække spillere fra en klub, der i næste sæson skal spille europæisk fodbold. Kasper er en notorisk målscorer, der samtidig er rigtig god med ryggen til målet og jeg er sikker på at Kaspers kompetencer bliver en gevinst for os. Kasper er en ung spiller, med et kæmpe uforløst potentiale og jeg håber, at vi kan være med til at han for alvor får gang i karrieren, lyder de rosende ord fra teknisk chef i Hobro IK, Lars Justesen.

I Randers er man godt klar over Kasper Høghs kompetencer, men i erkendelse af at der er andre foran ham i køen til spilletid, lader han ham nu gå.

– Kasper har er stort talent som målscorer, men har brug for kontinuerlig spilletid for at udvikle sig yderligere. Han er bag i køen i Randers, og derfor har vi solgt ham til Hobro IK, hvor han forhåbentlig kan få masser af spilletid og selvtillid på banen. Vi vil holde godt øje med ham og har derfor også sikret os en købsoption på ham, hvis det skulle blive relevant engang i fremtiden, siger sportslig og kommerciel direktør i Randers FC, Søren Pedersen.

Kasper Høgh blev sidste sommer udlejet til den islandske klub Valur, men skader ødelagde opholdet, og derfor er han nu klar til et nyt eventyr.

– Der skal ikke herske tvivl, om at det er svært at forlade Randers FC, som har været med til at forme mig. Hvis jeg skal udvikle mig, kræver det dog noget spilletid, og der er Hobro en fantastisk mulighed for mig. Jeg glæder mig til at starte et nyt kapitel, men vil helt sikkert savne Randers FC, mine holdkammerater og folk omkring holdet, siger Kasper Høgh, der glæder sig til at prøve sig af i Hobro:

– Hobro IK er en fed klub, hvor alle arbejder stenhårdt og knokler for hinanden, og jeg glæder mig helt vildt til at tørne ud for klubben. Det er den helt rigtige mavefornemmelse, jeg har omkring skiftet, og jeg er sulten efter at komme i gang med min tid i Hobro IK.

Kasper Høgh fik i den forgangne sæson 11 minutter fordelt på tre kampe i Superligaen for Randers FC.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afviste Premier League-klubber

FC København-farvel rykker nærmere

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Tyskland – Paraguay

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026