Man kan vist roligt sige, at AC Horsens og fanklubben ‘Alliancen’ har nogle ting, de skal have snakket ud om.
I Påsken meldte fanklubben i en officiel udtalelse, at samarbejdet med klubben i længere tid har været udfordret, hvilket var lig med et stemningsboykot til fredagens hjemmekamp mod Esbjerg.
– Vi oplever manglende respekt, fraværende dialog og beslutninger, der træffes hen over hovedet på dem, der hver uge lægger timer og kræfter i at støtte klubben.
– Flere af vores centrale medlemmer har modtaget karantæner, som vi betragter som dybt urimelige. De er givet uden forudgående dialog – og i en situation, hvor der blev handlet i selvforsvar, fordi klubbens sikkerhedssetup svigtede, skrev Allianchen blandt andet.
Tirsdag tager AC Horsens så bladet fra munden og kommenterer fanklubbens påstande via en udmelding på hjemmesiden. Her lyder det blandt andet, at de er uenige i påstanden om “selvforsvar”.
– Fra AC Horsens’ side, er vi naturligvis ærgerlige over, at Alliancen har en oplevelse af manglende respekt og fraværende dialog. Især fordi vi så sent som tirsdag aften den 8. april, havde et møde med repræsentanter fra Alliancen på AC Horsens’ initiativ, hvor en af de karantæneramte deltog. Flere af Alliancens kritikpunkter vedr. samarbejdet blev ikke frembragt på mødet.
– Alliancen blev på mødet orienteret om, at vi ville bytte rundt på de to stemningsafsnit, inden dette blev offentliggjort. Alliancens repræsentanter udtrykte forståelse for beslutningen og anerkendte, at det ikke kunne være anderledes.
– På mødet gjorde vi det også klart, at vi ikke accepterer vold på Nordstern Arena Horsens eller i umiddelbar nærhed af stadion, hvilket også fremgår klart af vores ordensreglement.
– Vi deler ikke Alliancens opfattelse af selvforsvar, når vores videooptagelser tydeligt viser, at de karantæneramte sparker og tramper på en mand, der allerede ligger ned, lyder det.
AC Horsens skriver videre, at man har overdraget videomaterialet til Politiet.
AC Horsens dummede sig mandag i oprykningsræset ved at tabe til Kolding.
LIVE
TransferLIVE: AGF bekræfter transfer
OPTAKT
Frankrig – Marokko
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’