Horsens tager afstand: De trampede på fan

AC Horsens tager skarp afstand fra fanklubben 'Alliancens' kritik.



Man kan vist roligt sige, at AC Horsens og fanklubben ‘Alliancen’ har nogle ting, de skal have snakket ud om.

I Påsken meldte fanklubben i en officiel udtalelse, at samarbejdet med klubben i længere tid har været udfordret, hvilket var lig med et stemningsboykot til fredagens hjemmekamp mod Esbjerg.

– Vi oplever manglende respekt, fraværende dialog og beslutninger, der træffes hen over hovedet på dem, der hver uge lægger timer og kræfter i at støtte klubben.

– Flere af vores centrale medlemmer har modtaget karantæner, som vi betragter som dybt urimelige. De er givet uden forudgående dialog – og i en situation, hvor der blev handlet i selvforsvar, fordi klubbens sikkerhedssetup svigtede, skrev Allianchen blandt andet.

Tirsdag tager AC Horsens så bladet fra munden og kommenterer fanklubbens påstande via en udmelding på hjemmesiden. Her lyder det blandt andet, at de er uenige i påstanden om “selvforsvar”.

– Fra AC Horsens’ side, er vi naturligvis ærgerlige over, at Alliancen har en oplevelse af manglende respekt og fraværende dialog. Især fordi vi så sent som tirsdag aften den 8. april, havde et møde med repræsentanter fra Alliancen på AC Horsens’ initiativ, hvor en af de karantæneramte deltog. Flere af Alliancens kritikpunkter vedr. samarbejdet blev ikke frembragt på mødet.

– Alliancen blev på mødet orienteret om, at vi ville bytte rundt på de to stemningsafsnit, inden dette blev offentliggjort. Alliancens repræsentanter udtrykte forståelse for beslutningen og anerkendte, at det ikke kunne være anderledes.

– På mødet gjorde vi det også klart, at vi ikke accepterer vold på Nordstern Arena Horsens eller i umiddelbar nærhed af stadion, hvilket også fremgår klart af vores ordensreglement.

– Vi deler ikke Alliancens opfattelse af selvforsvar, når vores videooptagelser tydeligt viser, at de karantæneramte sparker og tramper på en mand, der allerede ligger ned, lyder det.

AC Horsens skriver videre, at man har overdraget videomaterialet til Politiet.

AC Horsens dummede sig mandag i oprykningsræset ved at tabe til Kolding.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Pressede på for FC København-exit

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte