Man kan vist roligt sige, at AC Horsens og fanklubben ‘Alliancen’ har nogle ting, de skal have snakket ud om.
I Påsken meldte fanklubben i en officiel udtalelse, at samarbejdet med klubben i længere tid har været udfordret, hvilket var lig med et stemningsboykot til fredagens hjemmekamp mod Esbjerg.
– Vi oplever manglende respekt, fraværende dialog og beslutninger, der træffes hen over hovedet på dem, der hver uge lægger timer og kræfter i at støtte klubben.
– Flere af vores centrale medlemmer har modtaget karantæner, som vi betragter som dybt urimelige. De er givet uden forudgående dialog – og i en situation, hvor der blev handlet i selvforsvar, fordi klubbens sikkerhedssetup svigtede, skrev Allianchen blandt andet.
Tirsdag tager AC Horsens så bladet fra munden og kommenterer fanklubbens påstande via en udmelding på hjemmesiden. Her lyder det blandt andet, at de er uenige i påstanden om “selvforsvar”.
– Fra AC Horsens’ side, er vi naturligvis ærgerlige over, at Alliancen har en oplevelse af manglende respekt og fraværende dialog. Især fordi vi så sent som tirsdag aften den 8. april, havde et møde med repræsentanter fra Alliancen på AC Horsens’ initiativ, hvor en af de karantæneramte deltog. Flere af Alliancens kritikpunkter vedr. samarbejdet blev ikke frembragt på mødet.
– Alliancen blev på mødet orienteret om, at vi ville bytte rundt på de to stemningsafsnit, inden dette blev offentliggjort. Alliancens repræsentanter udtrykte forståelse for beslutningen og anerkendte, at det ikke kunne være anderledes.
– På mødet gjorde vi det også klart, at vi ikke accepterer vold på Nordstern Arena Horsens eller i umiddelbar nærhed af stadion, hvilket også fremgår klart af vores ordensreglement.
– Vi deler ikke Alliancens opfattelse af selvforsvar, når vores videooptagelser tydeligt viser, at de karantæneramte sparker og tramper på en mand, der allerede ligger ned, lyder det.
AC Horsens skriver videre, at man har overdraget videomaterialet til Politiet.
AC Horsens dummede sig mandag i oprykningsræset ved at tabe til Kolding.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
AVIS