Man kan vist roligt sige, at AC Horsens og fanklubben ‘Alliancen’ har nogle ting, de skal have snakket ud om.
I Påsken meldte fanklubben i en officiel udtalelse, at samarbejdet med klubben i længere tid har været udfordret, hvilket var lig med et stemningsboykot til fredagens hjemmekamp mod Esbjerg.
– Vi oplever manglende respekt, fraværende dialog og beslutninger, der træffes hen over hovedet på dem, der hver uge lægger timer og kræfter i at støtte klubben.
– Flere af vores centrale medlemmer har modtaget karantæner, som vi betragter som dybt urimelige. De er givet uden forudgående dialog – og i en situation, hvor der blev handlet i selvforsvar, fordi klubbens sikkerhedssetup svigtede, skrev Allianchen blandt andet.
Tirsdag tager AC Horsens så bladet fra munden og kommenterer fanklubbens påstande via en udmelding på hjemmesiden. Her lyder det blandt andet, at de er uenige i påstanden om “selvforsvar”.
– Fra AC Horsens’ side, er vi naturligvis ærgerlige over, at Alliancen har en oplevelse af manglende respekt og fraværende dialog. Især fordi vi så sent som tirsdag aften den 8. april, havde et møde med repræsentanter fra Alliancen på AC Horsens’ initiativ, hvor en af de karantæneramte deltog. Flere af Alliancens kritikpunkter vedr. samarbejdet blev ikke frembragt på mødet.
– Alliancen blev på mødet orienteret om, at vi ville bytte rundt på de to stemningsafsnit, inden dette blev offentliggjort. Alliancens repræsentanter udtrykte forståelse for beslutningen og anerkendte, at det ikke kunne være anderledes.
– På mødet gjorde vi det også klart, at vi ikke accepterer vold på Nordstern Arena Horsens eller i umiddelbar nærhed af stadion, hvilket også fremgår klart af vores ordensreglement.
– Vi deler ikke Alliancens opfattelse af selvforsvar, når vores videooptagelser tydeligt viser, at de karantæneramte sparker og tramper på en mand, der allerede ligger ned, lyder det.
AC Horsens skriver videre, at man har overdraget videomaterialet til Politiet.
AC Horsens dummede sig mandag i oprykningsræset ved at tabe til Kolding.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
UEFA med vild ændring
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED