Man kan vist roligt sige, at AC Horsens og fanklubben ‘Alliancen’ har nogle ting, de skal have snakket ud om.
I Påsken meldte fanklubben i en officiel udtalelse, at samarbejdet med klubben i længere tid har været udfordret, hvilket var lig med et stemningsboykot til fredagens hjemmekamp mod Esbjerg.
– Vi oplever manglende respekt, fraværende dialog og beslutninger, der træffes hen over hovedet på dem, der hver uge lægger timer og kræfter i at støtte klubben.
– Flere af vores centrale medlemmer har modtaget karantæner, som vi betragter som dybt urimelige. De er givet uden forudgående dialog – og i en situation, hvor der blev handlet i selvforsvar, fordi klubbens sikkerhedssetup svigtede, skrev Allianchen blandt andet.
Tirsdag tager AC Horsens så bladet fra munden og kommenterer fanklubbens påstande via en udmelding på hjemmesiden. Her lyder det blandt andet, at de er uenige i påstanden om “selvforsvar”.
– Fra AC Horsens’ side, er vi naturligvis ærgerlige over, at Alliancen har en oplevelse af manglende respekt og fraværende dialog. Især fordi vi så sent som tirsdag aften den 8. april, havde et møde med repræsentanter fra Alliancen på AC Horsens’ initiativ, hvor en af de karantæneramte deltog. Flere af Alliancens kritikpunkter vedr. samarbejdet blev ikke frembragt på mødet.
– Alliancen blev på mødet orienteret om, at vi ville bytte rundt på de to stemningsafsnit, inden dette blev offentliggjort. Alliancens repræsentanter udtrykte forståelse for beslutningen og anerkendte, at det ikke kunne være anderledes.
– På mødet gjorde vi det også klart, at vi ikke accepterer vold på Nordstern Arena Horsens eller i umiddelbar nærhed af stadion, hvilket også fremgår klart af vores ordensreglement.
– Vi deler ikke Alliancens opfattelse af selvforsvar, når vores videooptagelser tydeligt viser, at de karantæneramte sparker og tramper på en mand, der allerede ligger ned, lyder det.
AC Horsens skriver videre, at man har overdraget videomaterialet til Politiet.
AC Horsens dummede sig mandag i oprykningsræset ved at tabe til Kolding.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT