Martin Retov blev natten til lørdag fyret i AC Horsens, få timer efter at klubben havde vundet 4-3 mod Vendsyssel.
Sejren var ikke nok til at slukke ilden på trænersædet, og selvom der havde været kurser på tråden mellem ham og sportsdirektør Esben Hansen, virkede det overraskende, at det skulle ske netop der.
Selvom det var weekend, arbejdede de hurtigt i kulissen i det østjyske, da David Nielsen blev præsenteret og stod klar på træningsbanen lørdag middag.
Udnævnelsen af netop David Nielsen har skabt stor begejstring hos Sebastian Hausner, der har en fælles fortid med den energiske træner.
– Jeg kender David og ved, hvad han er god til. Jeg tror også, at det er det, der gør ham til den rette mand til jobbet, fordi det, han er sindssygt god til, er at få 100 procent ud af hver enkelt spiller. Måske er det, hvad vi har savnet, men det ved vi ikke endnu. Det ved vi først, når det bliver kamp. Jeg er sikker på, at det, han kan give til det her projekt, er en kæmpe opgradering, fortæller Horsens-profilen i et interview til Viaplay.
Den 24-årige stopper fik i en ung alder sit gennembrud for AGF, hvor hans nye cheftræner spillede en stor rolle i, at det kunne lykkes.
– Jeg kan godt spille med åbne kort. David betyder jo utroligt meget for mig. Det er ham, der har givet mig vejen til at blive professionel fodboldspiller og turde spille mig ind på banen, også over en længere periode, hvor jeg lavede nogle svipsere. Han troede alligevel på mig, så jeg skylder David en masse. Han har også betydet meget i forhold til den mentale tilgang til spillet, for det er han sindssygt dygtig til. Så uden tvivl betyder David meget for mig.
AC Horsens har kæmpe ambitioner om at rykke op i denne sæson, og selvom de lige nu er hægtet en smule af i kampen om at opnå det, så tror Sebastian Hausner fortsat på det.
– Lige siden jeg kom til Horsens, har min tro på oprykning været helt i top. Når jeg træner hver dag og ser de spillere, vi har på vores hold, er man selvfølgelig aldrig 100 procent sikker, men jeg var ret sikker på, at det var i år, det ville ske, fordi jeg synes, vi har en utroligt stærk trup, og hele setuppet er også utroligt stort. Nu, med David, der kan sætte ild i os, er jeg ret sikker på, at vi ligger i en god position.
David Nielsen står for første gang i spidsen for AC Horsens, når de på lørdag skal en tur til Hobro.
Du kan se hele interviewet med Horsens-spilleren i videoen over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED