Martin Retov blev natten til lørdag fyret i AC Horsens, få timer efter at klubben havde vundet 4-3 mod Vendsyssel.
Sejren var ikke nok til at slukke ilden på trænersædet, og selvom der havde været kurser på tråden mellem ham og sportsdirektør Esben Hansen, virkede det overraskende, at det skulle ske netop der.
Selvom det var weekend, arbejdede de hurtigt i kulissen i det østjyske, da David Nielsen blev præsenteret og stod klar på træningsbanen lørdag middag.
Udnævnelsen af netop David Nielsen har skabt stor begejstring hos Sebastian Hausner, der har en fælles fortid med den energiske træner.
– Jeg kender David og ved, hvad han er god til. Jeg tror også, at det er det, der gør ham til den rette mand til jobbet, fordi det, han er sindssygt god til, er at få 100 procent ud af hver enkelt spiller. Måske er det, hvad vi har savnet, men det ved vi ikke endnu. Det ved vi først, når det bliver kamp. Jeg er sikker på, at det, han kan give til det her projekt, er en kæmpe opgradering, fortæller Horsens-profilen i et interview til Viaplay.
Den 24-årige stopper fik i en ung alder sit gennembrud for AGF, hvor hans nye cheftræner spillede en stor rolle i, at det kunne lykkes.
– Jeg kan godt spille med åbne kort. David betyder jo utroligt meget for mig. Det er ham, der har givet mig vejen til at blive professionel fodboldspiller og turde spille mig ind på banen, også over en længere periode, hvor jeg lavede nogle svipsere. Han troede alligevel på mig, så jeg skylder David en masse. Han har også betydet meget i forhold til den mentale tilgang til spillet, for det er han sindssygt dygtig til. Så uden tvivl betyder David meget for mig.
AC Horsens har kæmpe ambitioner om at rykke op i denne sæson, og selvom de lige nu er hægtet en smule af i kampen om at opnå det, så tror Sebastian Hausner fortsat på det.
– Lige siden jeg kom til Horsens, har min tro på oprykning været helt i top. Når jeg træner hver dag og ser de spillere, vi har på vores hold, er man selvfølgelig aldrig 100 procent sikker, men jeg var ret sikker på, at det var i år, det ville ske, fordi jeg synes, vi har en utroligt stærk trup, og hele setuppet er også utroligt stort. Nu, med David, der kan sætte ild i os, er jeg ret sikker på, at vi ligger i en god position.
David Nielsen står for første gang i spidsen for AC Horsens, når de på lørdag skal en tur til Hobro.
Du kan se hele interviewet med Horsens-spilleren i videoen over artiklen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Barcelona vandt 7-2
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Interessant afsløring
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Presset træner vil rotere mod FCM
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
INTERVIEW