Martin Retov blev natten til lørdag fyret i AC Horsens, få timer efter at klubben havde vundet 4-3 mod Vendsyssel.
Sejren var ikke nok til at slukke ilden på trænersædet, og selvom der havde været kurser på tråden mellem ham og sportsdirektør Esben Hansen, virkede det overraskende, at det skulle ske netop der.
Selvom det var weekend, arbejdede de hurtigt i kulissen i det østjyske, da David Nielsen blev præsenteret og stod klar på træningsbanen lørdag middag.
Udnævnelsen af netop David Nielsen har skabt stor begejstring hos Sebastian Hausner, der har en fælles fortid med den energiske træner.
– Jeg kender David og ved, hvad han er god til. Jeg tror også, at det er det, der gør ham til den rette mand til jobbet, fordi det, han er sindssygt god til, er at få 100 procent ud af hver enkelt spiller. Måske er det, hvad vi har savnet, men det ved vi ikke endnu. Det ved vi først, når det bliver kamp. Jeg er sikker på, at det, han kan give til det her projekt, er en kæmpe opgradering, fortæller Horsens-profilen i et interview til Viaplay.
Den 24-årige stopper fik i en ung alder sit gennembrud for AGF, hvor hans nye cheftræner spillede en stor rolle i, at det kunne lykkes.
– Jeg kan godt spille med åbne kort. David betyder jo utroligt meget for mig. Det er ham, der har givet mig vejen til at blive professionel fodboldspiller og turde spille mig ind på banen, også over en længere periode, hvor jeg lavede nogle svipsere. Han troede alligevel på mig, så jeg skylder David en masse. Han har også betydet meget i forhold til den mentale tilgang til spillet, for det er han sindssygt dygtig til. Så uden tvivl betyder David meget for mig.
AC Horsens har kæmpe ambitioner om at rykke op i denne sæson, og selvom de lige nu er hægtet en smule af i kampen om at opnå det, så tror Sebastian Hausner fortsat på det.
– Lige siden jeg kom til Horsens, har min tro på oprykning været helt i top. Når jeg træner hver dag og ser de spillere, vi har på vores hold, er man selvfølgelig aldrig 100 procent sikker, men jeg var ret sikker på, at det var i år, det ville ske, fordi jeg synes, vi har en utroligt stærk trup, og hele setuppet er også utroligt stort. Nu, med David, der kan sætte ild i os, er jeg ret sikker på, at vi ligger i en god position.
David Nielsen står for første gang i spidsen for AC Horsens, når de på lørdag skal en tur til Hobro.
Du kan se hele interviewet med Horsens-spilleren i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE