AaB havde i weekenden besøg af tre tyske influencere, der har allieret sig med klubbens tyske medejere, men besøget er ikke endt helt som ønsket.
I hvert fald har AaB nu bedt de tre influencere om at rette i noget af det videoindhold, som er havnet på blandt andet YouTube efter kampen mod Sønderjyske.
Det skriver AaB på sin hjemmeside, efter at klubben har holdt møde med to fanfraktioner, som har måbet over udmeldingerne fra de tyske influencere.
I videoerne udtalte de blandt andet, at engagementet i AaB er lidt som at spille computerspillet Fifa i virkeligheden, og de gav udtryk for, at de har indflydelse på strategi og spillerhandler.
Men det er altså ikke tilfældet, og derfor har AaB været nødt til at korrigere de tyske gæster.
– Nogle udsagn i videoerne var misvisende, og det er blevet præciseret i dialog med alle involverede parter, at alle beslutninger vedrørende klubbens sportslige aspekter, både tidligere og fremtidige, udelukkende træffes af AaB's ledelse, skriver klubben på sin hjemmeside.
Der er tale om Maximilian Stemmler, Anton Rinas og Sascha Hellinger, som går under kaldenavnene "Trymacs", "ViscaBarca" og "UnsympathicTV".
Ifølge Kicker har de tilsammen 6,92 millioner følgere og mere end to milliarder views på YouTube, ligesom de er til stede på andre sociale platforme som Instagram og Twitch.
Det kom frem i sidste uge, at trioen er blevet involveret i AaB's medejer Sport Strategy Excellence 22 (SSE22) specifikt for at sætte fokus på den nordjyske fodboldhøjborg.
Christian Rothmann, der er repræsentant for fangruppen Vesttribunen, er glad for, at AaB har taget affære og inviteret til møde om de tyske gæster.
– De (de tyske influencere, red.) har ikke nogen magt over klubben, og det var fint at få bekræftet, siger han til Ritzau.
Den midlertidige administrerende direktør i AaB, Jesper Dalum, fortalte i sidste uge, at samarbejdet med de tyske influencere skulle sørge for positive effekter syd for grænsen.
– Vi håber, at det på sigt kan give os nogle positive ting i forhold til det kommercielle og til at øge kendskabet til AaB ved at vise Aalborg Stadion på deres kanaler, sagde han blandt andet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT