AaB havde i weekenden besøg af tre tyske influencere, der har allieret sig med klubbens tyske medejere, men besøget er ikke endt helt som ønsket.
I hvert fald har AaB nu bedt de tre influencere om at rette i noget af det videoindhold, som er havnet på blandt andet YouTube efter kampen mod Sønderjyske.
Det skriver AaB på sin hjemmeside, efter at klubben har holdt møde med to fanfraktioner, som har måbet over udmeldingerne fra de tyske influencere.
I videoerne udtalte de blandt andet, at engagementet i AaB er lidt som at spille computerspillet Fifa i virkeligheden, og de gav udtryk for, at de har indflydelse på strategi og spillerhandler.
Men det er altså ikke tilfældet, og derfor har AaB været nødt til at korrigere de tyske gæster.
– Nogle udsagn i videoerne var misvisende, og det er blevet præciseret i dialog med alle involverede parter, at alle beslutninger vedrørende klubbens sportslige aspekter, både tidligere og fremtidige, udelukkende træffes af AaB's ledelse, skriver klubben på sin hjemmeside.
Der er tale om Maximilian Stemmler, Anton Rinas og Sascha Hellinger, som går under kaldenavnene "Trymacs", "ViscaBarca" og "UnsympathicTV".
Ifølge Kicker har de tilsammen 6,92 millioner følgere og mere end to milliarder views på YouTube, ligesom de er til stede på andre sociale platforme som Instagram og Twitch.
Det kom frem i sidste uge, at trioen er blevet involveret i AaB's medejer Sport Strategy Excellence 22 (SSE22) specifikt for at sætte fokus på den nordjyske fodboldhøjborg.
Christian Rothmann, der er repræsentant for fangruppen Vesttribunen, er glad for, at AaB har taget affære og inviteret til møde om de tyske gæster.
– De (de tyske influencere, red.) har ikke nogen magt over klubben, og det var fint at få bekræftet, siger han til Ritzau.
Den midlertidige administrerende direktør i AaB, Jesper Dalum, fortalte i sidste uge, at samarbejdet med de tyske influencere skulle sørge for positive effekter syd for grænsen.
– Vi håber, at det på sigt kan give os nogle positive ting i forhold til det kommercielle og til at øge kendskabet til AaB ved at vise Aalborg Stadion på deres kanaler, sagde han blandt andet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT