AaB havde i weekenden besøg af tre tyske influencere, der har allieret sig med klubbens tyske medejere, men besøget er ikke endt helt som ønsket.
I hvert fald har AaB nu bedt de tre influencere om at rette i noget af det videoindhold, som er havnet på blandt andet YouTube efter kampen mod Sønderjyske.
Det skriver AaB på sin hjemmeside, efter at klubben har holdt møde med to fanfraktioner, som har måbet over udmeldingerne fra de tyske influencere.
I videoerne udtalte de blandt andet, at engagementet i AaB er lidt som at spille computerspillet Fifa i virkeligheden, og de gav udtryk for, at de har indflydelse på strategi og spillerhandler.
Men det er altså ikke tilfældet, og derfor har AaB været nødt til at korrigere de tyske gæster.
– Nogle udsagn i videoerne var misvisende, og det er blevet præciseret i dialog med alle involverede parter, at alle beslutninger vedrørende klubbens sportslige aspekter, både tidligere og fremtidige, udelukkende træffes af AaB's ledelse, skriver klubben på sin hjemmeside.
Der er tale om Maximilian Stemmler, Anton Rinas og Sascha Hellinger, som går under kaldenavnene "Trymacs", "ViscaBarca" og "UnsympathicTV".
Ifølge Kicker har de tilsammen 6,92 millioner følgere og mere end to milliarder views på YouTube, ligesom de er til stede på andre sociale platforme som Instagram og Twitch.
Det kom frem i sidste uge, at trioen er blevet involveret i AaB's medejer Sport Strategy Excellence 22 (SSE22) specifikt for at sætte fokus på den nordjyske fodboldhøjborg.
Christian Rothmann, der er repræsentant for fangruppen Vesttribunen, er glad for, at AaB har taget affære og inviteret til møde om de tyske gæster.
– De (de tyske influencere, red.) har ikke nogen magt over klubben, og det var fint at få bekræftet, siger han til Ritzau.
Den midlertidige administrerende direktør i AaB, Jesper Dalum, fortalte i sidste uge, at samarbejdet med de tyske influencere skulle sørge for positive effekter syd for grænsen.
– Vi håber, at det på sigt kan give os nogle positive ting i forhold til det kommercielle og til at øge kendskabet til AaB ved at vise Aalborg Stadion på deres kanaler, sagde han blandt andet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT