Spillerforeningen om 2. division: Vi ser på, hvad der kan lade sig gøre

2. division har ikke udsigt til en genstart endnu, men Spillerforeningen understreger, at man kigger på de forskellige muligheder.



Dansk topfodbold er snart tilbage. De danske myndigheder gav torsdag aften grønt lys til, at professionel sport kan genoptages, og det betyder efter alt at dømme, at Superligaen og 1. division vender tilbage i slutningen af maj.

Til gengæld er der endnu ikke kommet grønt lys til 2. division og Kvindeligaen, og der har længe været uvished om, hvorvidt sæsonen i 2. division vil blive færdigspillet.  

Spillerforeningen understreger dog, at man undersøger mulighederne for at få rækken i gang. 

– Det er naturligvis trist for vores medlemmer i de ligaer, fordi de også gerne vil i gang igen, men vi ser på, hvad der kan lade sig gøre for dem. Udfordringen for holdene i Kvindeligaen og 2. division er, at de ikke anses som virksomheder over hele linjen, som holdene i Superligaen og 1. division gør, siger Michael Sahl Hansen, administrativ chef i Spillerforeningen, i en pressemeddelelse. 

I Spillerforeningen glæder man sig dog over, at Superligaen og NordicBet Ligaen snart kan sparkes i gang igen. 

– Fra spillersiden er det selvfølgelige helt afgørende, at genåbningen af Superligaen og 1. division sker på en sikker og ansvarlig måde. Vi har siddet med til møderne i Kulturministeriet og været involveret i arbejdet omkring genåbningen, og det har været en god proces at være en del af. Med de tiltag, der bliver iværksat, føler vi, at det er et sikkert miljø, som spillerne kommer til at færdes i. Derfor bakker vi også op om genåbningen. Det er vigtigt for branchen, at vi nu kommer i gang igen, siger Michael Sahl Hansen.

Det forventes, at Superligaen og 1. division genoptages 29. maj. 





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brasilien – Marokko

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Nu melder Christian Eriksen ud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina