Spillerforeningen om 2. division: Vi ser på, hvad der kan lade sig gøre

2. division har ikke udsigt til en genstart endnu, men Spillerforeningen understreger, at man kigger på de forskellige muligheder.



Dansk topfodbold er snart tilbage. De danske myndigheder gav torsdag aften grønt lys til, at professionel sport kan genoptages, og det betyder efter alt at dømme, at Superligaen og 1. division vender tilbage i slutningen af maj.

Til gengæld er der endnu ikke kommet grønt lys til 2. division og Kvindeligaen, og der har længe været uvished om, hvorvidt sæsonen i 2. division vil blive færdigspillet.  

Spillerforeningen understreger dog, at man undersøger mulighederne for at få rækken i gang. 

– Det er naturligvis trist for vores medlemmer i de ligaer, fordi de også gerne vil i gang igen, men vi ser på, hvad der kan lade sig gøre for dem. Udfordringen for holdene i Kvindeligaen og 2. division er, at de ikke anses som virksomheder over hele linjen, som holdene i Superligaen og 1. division gør, siger Michael Sahl Hansen, administrativ chef i Spillerforeningen, i en pressemeddelelse. 

I Spillerforeningen glæder man sig dog over, at Superligaen og NordicBet Ligaen snart kan sparkes i gang igen. 

– Fra spillersiden er det selvfølgelige helt afgørende, at genåbningen af Superligaen og 1. division sker på en sikker og ansvarlig måde. Vi har siddet med til møderne i Kulturministeriet og været involveret i arbejdet omkring genåbningen, og det har været en god proces at være en del af. Med de tiltag, der bliver iværksat, føler vi, at det er et sikkert miljø, som spillerne kommer til at færdes i. Derfor bakker vi også op om genåbningen. Det er vigtigt for branchen, at vi nu kommer i gang igen, siger Michael Sahl Hansen.

Det forventes, at Superligaen og 1. division genoptages 29. maj. 







LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Italiensk skandale afblæst

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Begejstret for Jacob Neestrup

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

England – Argentina

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind