Spillerforeningen om 2. division: Vi ser på, hvad der kan lade sig gøre

2. division har ikke udsigt til en genstart endnu, men Spillerforeningen understreger, at man kigger på de forskellige muligheder.



Dansk topfodbold er snart tilbage. De danske myndigheder gav torsdag aften grønt lys til, at professionel sport kan genoptages, og det betyder efter alt at dømme, at Superligaen og 1. division vender tilbage i slutningen af maj.

Til gengæld er der endnu ikke kommet grønt lys til 2. division og Kvindeligaen, og der har længe været uvished om, hvorvidt sæsonen i 2. division vil blive færdigspillet.  

Spillerforeningen understreger dog, at man undersøger mulighederne for at få rækken i gang. 

– Det er naturligvis trist for vores medlemmer i de ligaer, fordi de også gerne vil i gang igen, men vi ser på, hvad der kan lade sig gøre for dem. Udfordringen for holdene i Kvindeligaen og 2. division er, at de ikke anses som virksomheder over hele linjen, som holdene i Superligaen og 1. division gør, siger Michael Sahl Hansen, administrativ chef i Spillerforeningen, i en pressemeddelelse. 

I Spillerforeningen glæder man sig dog over, at Superligaen og NordicBet Ligaen snart kan sparkes i gang igen. 

– Fra spillersiden er det selvfølgelige helt afgørende, at genåbningen af Superligaen og 1. division sker på en sikker og ansvarlig måde. Vi har siddet med til møderne i Kulturministeriet og været involveret i arbejdet omkring genåbningen, og det har været en god proces at være en del af. Med de tiltag, der bliver iværksat, føler vi, at det er et sikkert miljø, som spillerne kommer til at færdes i. Derfor bakker vi også op om genåbningen. Det er vigtigt for branchen, at vi nu kommer i gang igen, siger Michael Sahl Hansen.

Det forventes, at Superligaen og 1. division genoptages 29. maj. 







LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

PSG genvinder Champions League

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

LIVE: PSG vinder Champions League

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De er færdige i 1. division

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen