Dansk topfodbold er snart tilbage. De danske myndigheder gav torsdag aften grønt lys til, at professionel sport kan genoptages, og det betyder efter alt at dømme, at Superligaen og 1. division vender tilbage i slutningen af maj.
Til gengæld er der endnu ikke kommet grønt lys til 2. division og Kvindeligaen, og der har længe været uvished om, hvorvidt sæsonen i 2. division vil blive færdigspillet.
Spillerforeningen understreger dog, at man undersøger mulighederne for at få rækken i gang.
– Det er naturligvis trist for vores medlemmer i de ligaer, fordi de også gerne vil i gang igen, men vi ser på, hvad der kan lade sig gøre for dem. Udfordringen for holdene i Kvindeligaen og 2. division er, at de ikke anses som virksomheder over hele linjen, som holdene i Superligaen og 1. division gør, siger Michael Sahl Hansen, administrativ chef i Spillerforeningen, i en pressemeddelelse.
I Spillerforeningen glæder man sig dog over, at Superligaen og NordicBet Ligaen snart kan sparkes i gang igen.
– Fra spillersiden er det selvfølgelige helt afgørende, at genåbningen af Superligaen og 1. division sker på en sikker og ansvarlig måde. Vi har siddet med til møderne i Kulturministeriet og været involveret i arbejdet omkring genåbningen, og det har været en god proces at være en del af. Med de tiltag, der bliver iværksat, føler vi, at det er et sikkert miljø, som spillerne kommer til at færdes i. Derfor bakker vi også op om genåbningen. Det er vigtigt for branchen, at vi nu kommer i gang igen, siger Michael Sahl Hansen.
Det forventes, at Superligaen og 1. division genoptages 29. maj.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
Skifter til Rangers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
OPTAKT
