Spillerforeningen om 2. division: Vi ser på, hvad der kan lade sig gøre

2. division har ikke udsigt til en genstart endnu, men Spillerforeningen understreger, at man kigger på de forskellige muligheder.



Dansk topfodbold er snart tilbage. De danske myndigheder gav torsdag aften grønt lys til, at professionel sport kan genoptages, og det betyder efter alt at dømme, at Superligaen og 1. division vender tilbage i slutningen af maj.

Til gengæld er der endnu ikke kommet grønt lys til 2. division og Kvindeligaen, og der har længe været uvished om, hvorvidt sæsonen i 2. division vil blive færdigspillet.  

Spillerforeningen understreger dog, at man undersøger mulighederne for at få rækken i gang. 

– Det er naturligvis trist for vores medlemmer i de ligaer, fordi de også gerne vil i gang igen, men vi ser på, hvad der kan lade sig gøre for dem. Udfordringen for holdene i Kvindeligaen og 2. division er, at de ikke anses som virksomheder over hele linjen, som holdene i Superligaen og 1. division gør, siger Michael Sahl Hansen, administrativ chef i Spillerforeningen, i en pressemeddelelse. 

I Spillerforeningen glæder man sig dog over, at Superligaen og NordicBet Ligaen snart kan sparkes i gang igen. 

– Fra spillersiden er det selvfølgelige helt afgørende, at genåbningen af Superligaen og 1. division sker på en sikker og ansvarlig måde. Vi har siddet med til møderne i Kulturministeriet og været involveret i arbejdet omkring genåbningen, og det har været en god proces at være en del af. Med de tiltag, der bliver iværksat, føler vi, at det er et sikkert miljø, som spillerne kommer til at færdes i. Derfor bakker vi også op om genåbningen. Det er vigtigt for branchen, at vi nu kommer i gang igen, siger Michael Sahl Hansen.

Det forventes, at Superligaen og 1. division genoptages 29. maj. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

“Du er en fucking maskine!”

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Portugal – Spanien

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Skyder stor FCM-historie ned

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt