Spillerforeningen om 2. division: Vi ser på, hvad der kan lade sig gøre

2. division har ikke udsigt til en genstart endnu, men Spillerforeningen understreger, at man kigger på de forskellige muligheder.



Dansk topfodbold er snart tilbage. De danske myndigheder gav torsdag aften grønt lys til, at professionel sport kan genoptages, og det betyder efter alt at dømme, at Superligaen og 1. division vender tilbage i slutningen af maj.

Til gengæld er der endnu ikke kommet grønt lys til 2. division og Kvindeligaen, og der har længe været uvished om, hvorvidt sæsonen i 2. division vil blive færdigspillet.  

Spillerforeningen understreger dog, at man undersøger mulighederne for at få rækken i gang. 

– Det er naturligvis trist for vores medlemmer i de ligaer, fordi de også gerne vil i gang igen, men vi ser på, hvad der kan lade sig gøre for dem. Udfordringen for holdene i Kvindeligaen og 2. division er, at de ikke anses som virksomheder over hele linjen, som holdene i Superligaen og 1. division gør, siger Michael Sahl Hansen, administrativ chef i Spillerforeningen, i en pressemeddelelse. 

I Spillerforeningen glæder man sig dog over, at Superligaen og NordicBet Ligaen snart kan sparkes i gang igen. 

– Fra spillersiden er det selvfølgelige helt afgørende, at genåbningen af Superligaen og 1. division sker på en sikker og ansvarlig måde. Vi har siddet med til møderne i Kulturministeriet og været involveret i arbejdet omkring genåbningen, og det har været en god proces at være en del af. Med de tiltag, der bliver iværksat, føler vi, at det er et sikkert miljø, som spillerne kommer til at færdes i. Derfor bakker vi også op om genåbningen. Det er vigtigt for branchen, at vi nu kommer i gang igen, siger Michael Sahl Hansen.

Det forventes, at Superligaen og 1. division genoptages 29. maj. 





Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil