Klubboss: Jacob Friis kunne være blevet cheftræner

Hvis Jacob Friis ønskede det, kunne han nok godt være blevet cheftræner i Hobro IK, siger betyrelsesformanden i klubben.



Peter Sørensen stoppede tidligere i foråret, Jens Hammer Sørensen blev fyret for et par uger siden, og nu er også midlertidig træner Michael Kryger færdig i klubben. Farvel siger Hobro også til de to assistenter, Anders Egholm og Jacob Friis, der var hentet ind med det formål at redde klubben i 1. division.

Og nu er Hobro i gang med at finde en ny cheftræner, og faktisk kunne Jacob Friis have fået jobbet. Det siger klubbens bestyrelsesformand Peter Christensen til Nordjyske.

– Af forskellige grunde passede det ikke sammen (at Anders Egholm og Jacob Friis kunne blive i Hobro, red.). Anders færdiggør sin trænerlicens, og hvis nu Jacob ville have været cheftræner i Hobro, så kunne vi nok godt være blevet enige om det. Men jeg tror, Jacobs interesser og prioriteringer går i en anden retning, lyder det fra bestyrelsesformand i Hobro IK Peter Christensen til Nordjyske.

Hobro var længe i problemer i bunden af rækken i 1. division, men undgik nedrykning, og nu er arbejdet med at få klubben rustet til fremtiden altså godt i gang.

Jacob Friis har en fortid som træner for AaB, men han stoppede i efteråret 2020 for at være mere sammen med sin familie på grund af datterens alvorlig sygdom. Hun har siden fået det bedre, og det er altså derfor, at Friis vendte tilbage som assistent i Hobro.







LIVE

LIVE: Stopper karrieren

Fortryder FC Barcelona-transfer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Færdig: Nu er han rejst til København

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Hold nu kæft, hvor er han god!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

– Niels Frederiksen er en legende!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’