Klubboss: Jacob Friis kunne være blevet cheftræner

Hvis Jacob Friis ønskede det, kunne han nok godt være blevet cheftræner i Hobro IK, siger betyrelsesformanden i klubben.



Peter Sørensen stoppede tidligere i foråret, Jens Hammer Sørensen blev fyret for et par uger siden, og nu er også midlertidig træner Michael Kryger færdig i klubben. Farvel siger Hobro også til de to assistenter, Anders Egholm og Jacob Friis, der var hentet ind med det formål at redde klubben i 1. division.

Og nu er Hobro i gang med at finde en ny cheftræner, og faktisk kunne Jacob Friis have fået jobbet. Det siger klubbens bestyrelsesformand Peter Christensen til Nordjyske.

– Af forskellige grunde passede det ikke sammen (at Anders Egholm og Jacob Friis kunne blive i Hobro, red.). Anders færdiggør sin trænerlicens, og hvis nu Jacob ville have været cheftræner i Hobro, så kunne vi nok godt være blevet enige om det. Men jeg tror, Jacobs interesser og prioriteringer går i en anden retning, lyder det fra bestyrelsesformand i Hobro IK Peter Christensen til Nordjyske.

Hobro var længe i problemer i bunden af rækken i 1. division, men undgik nedrykning, og nu er arbejdet med at få klubben rustet til fremtiden altså godt i gang.

Jacob Friis har en fortid som træner for AaB, men han stoppede i efteråret 2020 for at være mere sammen med sin familie på grund af datterens alvorlig sygdom. Hun har siden fået det bedre, og det er altså derfor, at Friis vendte tilbage som assistent i Hobro.





Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Massefyring i AC Milan



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Højlund slutter sæsonen med bravour

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kommer med frækt bud på dansk mester

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand