Klubboss: Jacob Friis kunne være blevet cheftræner

Hvis Jacob Friis ønskede det, kunne han nok godt være blevet cheftræner i Hobro IK, siger betyrelsesformanden i klubben.



Peter Sørensen stoppede tidligere i foråret, Jens Hammer Sørensen blev fyret for et par uger siden, og nu er også midlertidig træner Michael Kryger færdig i klubben. Farvel siger Hobro også til de to assistenter, Anders Egholm og Jacob Friis, der var hentet ind med det formål at redde klubben i 1. division.

Og nu er Hobro i gang med at finde en ny cheftræner, og faktisk kunne Jacob Friis have fået jobbet. Det siger klubbens bestyrelsesformand Peter Christensen til Nordjyske.

– Af forskellige grunde passede det ikke sammen (at Anders Egholm og Jacob Friis kunne blive i Hobro, red.). Anders færdiggør sin trænerlicens, og hvis nu Jacob ville have været cheftræner i Hobro, så kunne vi nok godt være blevet enige om det. Men jeg tror, Jacobs interesser og prioriteringer går i en anden retning, lyder det fra bestyrelsesformand i Hobro IK Peter Christensen til Nordjyske.

Hobro var længe i problemer i bunden af rækken i 1. division, men undgik nedrykning, og nu er arbejdet med at få klubben rustet til fremtiden altså godt i gang.

Jacob Friis har en fortid som træner for AaB, men han stoppede i efteråret 2020 for at være mere sammen med sin familie på grund af datterens alvorlig sygdom. Hun har siden fået det bedre, og det er altså derfor, at Friis vendte tilbage som assistent i Hobro.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’