Klubboss: Jacob Friis kunne være blevet cheftræner

Hvis Jacob Friis ønskede det, kunne han nok godt være blevet cheftræner i Hobro IK, siger betyrelsesformanden i klubben.



Peter Sørensen stoppede tidligere i foråret, Jens Hammer Sørensen blev fyret for et par uger siden, og nu er også midlertidig træner Michael Kryger færdig i klubben. Farvel siger Hobro også til de to assistenter, Anders Egholm og Jacob Friis, der var hentet ind med det formål at redde klubben i 1. division.

Og nu er Hobro i gang med at finde en ny cheftræner, og faktisk kunne Jacob Friis have fået jobbet. Det siger klubbens bestyrelsesformand Peter Christensen til Nordjyske.

– Af forskellige grunde passede det ikke sammen (at Anders Egholm og Jacob Friis kunne blive i Hobro, red.). Anders færdiggør sin trænerlicens, og hvis nu Jacob ville have været cheftræner i Hobro, så kunne vi nok godt være blevet enige om det. Men jeg tror, Jacobs interesser og prioriteringer går i en anden retning, lyder det fra bestyrelsesformand i Hobro IK Peter Christensen til Nordjyske.

Hobro var længe i problemer i bunden af rækken i 1. division, men undgik nedrykning, og nu er arbejdet med at få klubben rustet til fremtiden altså godt i gang.

Jacob Friis har en fortid som træner for AaB, men han stoppede i efteråret 2020 for at være mere sammen med sin familie på grund af datterens alvorlig sygdom. Hun har siden fået det bedre, og det er altså derfor, at Friis vendte tilbage som assistent i Hobro.






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig

Her kan du se Norge mod Senegal

England – Ghana

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

FC Københavns talenter gør rent bord

Her kan du se Argentina mod Østrig

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Et skridt tættere Englands største stadion

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Argentina – Østrig

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Lyngby Boldklub sælger profil

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Frankrig – Irak



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart