Jakob Poulsen har fået et job som træner.
Den tidligere landsholdsspiller og FC Midtjylland-anfører er således ny assistent hos 1. divisions tophold, Viborg FF, hvor han skal have fokus på individuel udvikling. Det oplyser klubben.
Her skal han hjælpe cheftræner Lars Friis.
– Det har længe været et ønske for os at tilknytte en ekstra assistent, og vi er glade for at være blevet enige med Jakob. Han kommer med stor erfaring som spiller i både Superligaen, udlandet og på landsholdet, og med den vinkel som tidligere spiller på højeste niveau, så komplementerer han vores trænerteam rigtig godt. Som spiller var han en leder og en specialist indenfor sit felt, og det tror vi også på, at han kan tage med videre hos os, hvor han får ansvaret for den individuelle træning.
– Det har været en lang proces med løbende samtaler siden oktober, og vi synes, at det er det rette tidspunkt nu. Jakob har virkelig ønsket at blive en del af VFF, og samtidig ser vi nogle rigtig spændende trænerkompetencer hos ham, så vi tror selvfølgelig meget på, at det bliver et godt match.
– Vi er ikke en klub, der er konkurrencedygtig på lønninger, men vil gerne konkurrere på træningsmiljø og udviklingsmuligheder. Det er vi glade for, at Jakob også kan se muligheder i, og samtidig ser vi at Jakobs kompetencer kan hjælpe os, siger sportschef Jesper Fredberg ifølge klubbens hjemmeside.
Selv fortæller den nye Viborg-assistent, at han glæder sig til at træde til. Han har første arbejdsdag i dag, mandag.
37-årige Jakob Poulsen sluttede karrieren i sommeren 2020 efter et ophold hos Melbourne Victory. Han har tidligere spillet i Esbjerg fB, Heerenveen, AGF, AS Monaco og altså FC Midtjylland.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
AVIS
