– Jeg håber at de sælger Slotsager

Tobias Slotsagers fremtid svæver i det uvisse med kontraktudløb om under et år. Derfor bør OB sælge nu, mener Viaplay-ekspert.



Tobias Slotsagers kontrakt med OB udløber næste sommer, og lige nu er udsigterne til en forlængelse rigtig lange. 

Det kunne Tipsbladet afsløre tirsdag formiddag. Her lød det desuden, at en portugisisk og en østrigsk klub tidligere har budt tocifrede millionbeløb uden held, og at der er nævnt en pris på fire millioner euro, 30 millioner kroner, for det danske stortalent. 

Altså vil OB tage sig rigtig godt betalt, hvis de vælger at give afkald på ham nu – alternativt kan de risikere at miste ham gratis om under et år. Der er det trods alt bedre at få nogle penge, siger Viaplay-ekspert Jesper Thygesen i optakten til OB's kamp mod FC Fredericia onsdag aften. 

– Jeg håber, at de sælger ham, lyder det fra Thygesen, der i samme ombæring mener, at OB må sluge den og sige, at de kunne have gjort det bedre og have fået flere penge for ham. 

Faktum er lige nu, at Slotsager stadig er i klubben, men at han kun to gange har spillet fra start i NordicBet Ligaen i denne sæson. Til aftenens kamp er Bjørn Paulsen og James Gomez også foretrukket foran ham. 

Jesper Thygesen mener, at de to har spillet på et "vanvittigt" højt niveau, men er det et problem, at Slotsager ikke spiller og ikke kan blive solgt?

– Det er en ærgerlig situation, at man ikke sælger ham og får nogle penge for ham, selv om du ikke får så meget, når han kun har et år tilbage. Det vil være ærgerligt, hvis han går og skal være en persona non grata og ikke være ønsket i klubben. 

– Rent sportsligt står de ikke og mangler Slotsager, men man har måske brug for et godt storytell omkring egenavlsspilleren Slotsager, siger Jesper Thygesen.

18-årige Slotsager har trods sin unge alder allerede spillet 49 førsteholdskampe for OB.

Se Jesper Thygesens vurdering af Slotsager-situationen i afspilleren over artiklen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Martin Jørgensen lander nyt job

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM stanger lang karantæne ud til fan

AC Milan kigger på dansker

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Braithwaite del af stor transferplan

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho