– Jeg håber at de sælger Slotsager

Tobias Slotsagers fremtid svæver i det uvisse med kontraktudløb om under et år. Derfor bør OB sælge nu, mener Viaplay-ekspert.



Tobias Slotsagers kontrakt med OB udløber næste sommer, og lige nu er udsigterne til en forlængelse rigtig lange. 

Det kunne Tipsbladet afsløre tirsdag formiddag. Her lød det desuden, at en portugisisk og en østrigsk klub tidligere har budt tocifrede millionbeløb uden held, og at der er nævnt en pris på fire millioner euro, 30 millioner kroner, for det danske stortalent. 

Altså vil OB tage sig rigtig godt betalt, hvis de vælger at give afkald på ham nu – alternativt kan de risikere at miste ham gratis om under et år. Der er det trods alt bedre at få nogle penge, siger Viaplay-ekspert Jesper Thygesen i optakten til OB's kamp mod FC Fredericia onsdag aften. 

– Jeg håber, at de sælger ham, lyder det fra Thygesen, der i samme ombæring mener, at OB må sluge den og sige, at de kunne have gjort det bedre og have fået flere penge for ham. 

Faktum er lige nu, at Slotsager stadig er i klubben, men at han kun to gange har spillet fra start i NordicBet Ligaen i denne sæson. Til aftenens kamp er Bjørn Paulsen og James Gomez også foretrukket foran ham. 

Jesper Thygesen mener, at de to har spillet på et "vanvittigt" højt niveau, men er det et problem, at Slotsager ikke spiller og ikke kan blive solgt?

– Det er en ærgerlig situation, at man ikke sælger ham og får nogle penge for ham, selv om du ikke får så meget, når han kun har et år tilbage. Det vil være ærgerligt, hvis han går og skal være en persona non grata og ikke være ønsket i klubben. 

– Rent sportsligt står de ikke og mangler Slotsager, men man har måske brug for et godt storytell omkring egenavlsspilleren Slotsager, siger Jesper Thygesen.

18-årige Slotsager har trods sin unge alder allerede spillet 49 førsteholdskampe for OB.

Se Jesper Thygesens vurdering af Slotsager-situationen i afspilleren over artiklen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

PSG – Arsenal

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’