– Jeg spår ham en kæmpe karriere

Hvidovre-sportschef Peter Lassen tror, at der venter den nye Hvidovre-spiller Zamir Aliji en stor karriere, og han er meget beæret over sportschefens udtalelse.



Hvidovre IF kan meget vel have gjort et scoop ved at have fundet guld i de danske divisioner.

I vinterens transfervindue er Zamir Aliji blevet hentet til klubben fra 2. divisionsklubben Frem, og Peter Lassen har været ude at storrose midtbanespilleren.

– Nu skal man passe på, hvad man siger, men jeg spår ham der (Zamir Aliji, red.) en kæmpe karriere. Han er en rigtig dygtig spiller, har Peter Lassen sagt til Hvidovres Facebook-side.

Tipsbladet har talt med den 20-årige Aliji om sportschefens flotte udtalelse, og Aliji fik sig et lille chok, da han hørte det i bilen.

– Det betyder virkelig meget, at han siger det til hele verden. Det er en stor udtalelse at få, og det giver mig bare endnu mere lyst til at bevise mig over for hele Danmark og verden.

– Jeg sad i bilen på vej hjem efter kampen, og det var virkelig fedt. Jeg skulle lige høre det en gang til for at være sikker på, at jeg havde hørt rigtigt. Det er et stort skulderklap, og man ved, at det er rigtigt, når Peter Lassen siger det, siger Aliji til Tipsbladet.

Den nye Hvidovre-spiller har også fået et særdeles godt indtryk af Hvidovre-chefen.

– Peter Lassen er sgu en sej og sjov fyr. Han er fantastisk. Han tager alle ind som en familie. Man kommer ind i Hvidovres familie, og han er en rigtig fed fyr. Man kan altid komme til ham, hvis der er problemer.

Midtbanespilleren ser skiftet til Hvidovre IF som et godt skridt i karrieren.

– Der var ikke så meget at overveje. Min agent og jeg havde ikke tænkt os at skifte væk fra Frem, da det gik super godt. Da Hvidovre kom på banen, var det en no-brainer. Det er et stort skifte.

– Peter Lassen tog kontakt til min agent, og så fik jeg det at vide.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Hvidovre IF/Alamy

Drømmer om Superligaen

Aliji har fået en rigtig fin start i Hvidovre, hvor danskeren godt kan mærke, at han har taget et skridt op ad niveaustigen.

– Det er fedt, at man går i dybden med ting. Det kunne man ikke så meget i Frem. Man går i dybden med alt i Hvidovre, og man vil gerne blive bedre, og det kan jeg i Hvidovre.

Han beskriver sig selv som en midtbanespiller, der skyder godt med begge ben og løber meget, og Aliji drømmer stort angående karrieren.

– Det har altid været en drøm at spille i Superligaen, så det her er bare et skridt på vejen. Det er det store udland, afslutter den nye Hvidovre-spiller til Tipsbladet.

I efteråret blev det til to mål i 15 kampe for Frem i 2. division.







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Chok i Wolfsburg

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Martin Jørgensen lander nyt job

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal-træner er rasende

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk viking på vej mod trist afslutning

AC Milan kigger på dansker