I disse tider, hvor man kan støde på en mellemleder på hvert et gadehjørne, er der næppe nogen tvivl om, at der findes flere ledere, end der findes gode ledere.
Det gælder også på fodboldbanen.
Fordi man er anfører i en fodboldklub, behøver man ikke nødvendigvis være en dygtig én af slagsen – det er bare ikke ret mange, der er villige til at erkende, at de har fejlet i ét af fodboldens mest hæderkronede hverv.
Men Victor Palsson tør godt.
Islændingen, der nu spiller i engelske Plymouth, var anfører i Esbjerg fB for snart 10 år siden, og med Victor Palsson som kaptajn rykkede vestjyderne ud af Superligaen. Det vil nok være en tilsnigelse at give Palsson hele skylden for det. Men forsvarsspilleren svigtede, og det erkender han her et årti senere.
– Mens jeg var i Esbjerg, tror jeg, vi nåede at have fire trænere og tre sportsdirektører. Det er jo alt, alt for mange, og sådan noget fungerer ikke. Alt starter fra toppen, og det gør det også i en fodboldklub, så det var skidt, men jeg må også tage et medansvar. Når jeg kigger på, hvordan jeg var som menneske og som leder i Esbjerg, har jeg helt klart nogle fortrydelser, siger Victor Palsson til Tipsbladet.
Dengang i EfB var islændingen i starten af 20’erne, og han vil ikke være den første i den alder, der har hovedet godt begravet i egen bagdel, men alligevel står det klart for ham, at det var det, der var hans største fejl.
Og det er ikke i orden, fastslår han. For som anfører er det netop egen næsetip, man forventes at kunne se ud over.
– Jeg skulle have haft den samme mentalitet, som jeg har i dag. Jeg var meget egoistisk dengang, men jeg var anfører, og så er det en egenskab, der i hvert fald ikke holder. Jeg var ufornuftig, og jeg gjorde simpelthen ikke tingene godt nok. Jeg tænkte alt for meget på mig selv og alt for lidt på holdet. Altså, jeg gjorde mit bedste i hver eneste kamp og til hver træning, så det er ikke på den måde, men min mentalitet var dårlig, siger Palsson.
– Når man er anfører, forventes det, at man er der for de unge, at man hjælper klubben i svære tider og alt sådan noget. Det forventes – helt rimeligt – at man støtter dem, man kan, og hvor man kan. Det var jeg simpelthen ikke i stand til, fordi jeg tænkte alt for meget på mig selv. Det er jeg ikke stolt af.
Var du en dårlig anfører?
– Ja, det vil jeg sige. Jeg var virkelig ikke en god anfører dengang. Jeg tænkte ikke på det store billede. Jeg skulle have beskyttet den til enhver tid siddende træner, for det er sådan noget, man også forventer af en god anfører. Jeg svigtede på det punkt. I en klub har man en bestyrelse og en ledelse, som er én ting for sig, en trænerstab, som er én ting for sig, og så spillertruppen, som er én ting for sig. Som anfører skal man være med til at sørge for, at disse tre elementer er bundet sammen. Det gjorde jeg desværre ikke – men jeg fejlede 100 procent ikke med vilje.
– Det gode er, at jeg har lært rigtig meget af de fejl, jeg begik i Esbjerg, og det har gavnet mig sidenhen. For når jeg tænker tilbage, tænker jeg “hvad fanden var det for noget?”.

Sårbarhed, ærlighed og kærlighed
Det kan godt være, at Victor Palsson dumpede som anfører i Esbjerg, men til gengæld består islændingen i disciplinen “selverkendelse”.
Det er en noget, han gerne omfavner.
– Som fodboldspiller og som menneske er man nødt til at række hånden op og tage ansvar, når man har gjort noget, som ikke var godt nok. Det er det, jeg gør i forhold til min tid i Esbjerg, og det har jeg ingen problemer med.
– Hvis der er noget, der mangler i fodboldens verden, er det sårbarhed. For mig er det en kæmpe styrke at have – at man tør vise sårbarhed, ærlighed og kærlighed. Det er tre ting, som jeg har lært, er enorm vigtig, hvis man gerne vil have succes. Desværre manglede jeg det i Esbjerg – det er jeg ked af, siger han.
På afstand har han fulgt Esbjergs op- og nedture de seneste par år, og han glæder sig over, at tingene virker til at være på vej i den rigtige retning på vestkysten.
– Jeg har jo svært ved at sige så meget om, hvad der skete i Esbjerg i årene efter, at jeg forlod klubben, men jeg noterede mig selvfølgelig klubbens nedtur. Men forhåbentlig rykker de op i Superligaen igen. Lars “Lungi” Sørensen er træner nu, og han var også min træner dengang. Han er én med et kæmpe EfB-hjerte, og jeg ønsker klubben alt det bedste, fastslår Victor Palsson.
Siden afskeden med Esbjerg fB har Victor Palsson værer anfører i FC Zürich og Schalke 04, ligesom han var en del af anførergruppen i Darmstadt. Han bar også anførerbindet i et par kampe for MLS-klubben DC United under Wayne Rooneys ledelse.
På den måde kan man lære af sine fejl.
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Jubler over dansker: Dette er bare starten
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS