‘Jeg var en VIRKELIG dårlig anfører for Esbjerg’

Victor Palsson har en fortid i Esbjerg fB, hvor han også var anfører - tilmed en elendig én af slagsen. Det erkender islændingen i et åbenhjertigt interview med Tipsbladet.



I disse tider, hvor man kan støde på en mellemleder på hvert et gadehjørne, er der næppe nogen tvivl om, at der findes flere ledere, end der findes gode ledere.

Det gælder også på fodboldbanen.

Fordi man er anfører i en fodboldklub, behøver man ikke nødvendigvis være en dygtig én af slagsen – det er bare ikke ret mange, der er villige til at erkende, at de har fejlet i ét af fodboldens mest hæderkronede hverv.

Men Victor Palsson tør godt.

Islændingen, der nu spiller i engelske Plymouth, var anfører i Esbjerg fB for snart 10 år siden, og med Victor Palsson som kaptajn rykkede vestjyderne ud af Superligaen. Det vil nok være en tilsnigelse at give Palsson hele skylden for det. Men forsvarsspilleren svigtede, og det erkender han her et årti senere.

– Mens jeg var i Esbjerg, tror jeg, vi nåede at have fire trænere og tre sportsdirektører. Det er jo alt, alt for mange, og sådan noget fungerer ikke. Alt starter fra toppen, og det gør det også i en fodboldklub, så det var skidt, men jeg må også tage et medansvar. Når jeg kigger på, hvordan jeg var som menneske og som leder i Esbjerg, har jeg helt klart nogle fortrydelser, siger Victor Palsson til Tipsbladet.

Dengang i EfB var islændingen i starten af 20’erne, og han vil ikke være den første i den alder, der har hovedet godt begravet i egen bagdel, men alligevel står det klart for ham, at det var det, der var hans største fejl.

Og det er ikke i orden, fastslår han. For som anfører er det netop egen næsetip, man forventes at kunne se ud over.

– Jeg skulle have haft den samme mentalitet, som jeg har i dag. Jeg var meget egoistisk dengang, men jeg var anfører, og så er det en egenskab, der i hvert fald ikke holder. Jeg var ufornuftig, og jeg gjorde simpelthen ikke tingene godt nok. Jeg tænkte alt for meget på mig selv og alt for lidt på holdet. Altså, jeg gjorde mit bedste i hver eneste kamp og til hver træning, så det er ikke på den måde, men min mentalitet var dårlig, siger Palsson.

– Når man er anfører, forventes det, at man er der for de unge, at man hjælper klubben i svære tider og alt sådan noget. Det forventes – helt rimeligt – at man støtter dem, man kan, og hvor man kan. Det var jeg simpelthen ikke i stand til, fordi jeg tænkte alt for meget på mig selv. Det er jeg ikke stolt af.

Var du en dårlig anfører?

– Ja, det vil jeg sige. Jeg var virkelig ikke en god anfører dengang. Jeg tænkte ikke på det store billede. Jeg skulle have beskyttet den til enhver tid siddende træner, for det er sådan noget, man også forventer af en god anfører. Jeg svigtede på det punkt. I en klub har man en bestyrelse og en ledelse, som er én ting for sig, en trænerstab, som er én ting for sig, og så spillertruppen, som er én ting for sig. Som anfører skal man være med til at sørge for, at disse tre elementer er bundet sammen. Det gjorde jeg desværre ikke – men jeg fejlede 100 procent ikke med vilje.

– Det gode er, at jeg har lært rigtig meget af de fejl, jeg begik i Esbjerg, og det har gavnet mig sidenhen. For når jeg tænker tilbage, tænker jeg “hvad fanden var det for noget?”.

Sårbarhed, ærlighed og kærlighed
Det kan godt være, at Victor Palsson dumpede som anfører i Esbjerg, men til gengæld består islændingen i disciplinen “selverkendelse”.

Det er en noget, han gerne omfavner.

– Som fodboldspiller og som menneske er man nødt til at række hånden op og tage ansvar, når man har gjort noget, som ikke var godt nok. Det er det, jeg gør i forhold til min tid i Esbjerg, og det har jeg ingen problemer med.

– Hvis der er noget, der mangler i fodboldens verden, er det sårbarhed. For mig er det en kæmpe styrke at have – at man tør vise sårbarhed, ærlighed og kærlighed. Det er tre ting, som jeg har lært, er enorm vigtig, hvis man gerne vil have succes. Desværre manglede jeg det i Esbjerg – det er jeg ked af, siger han.

På afstand har han fulgt Esbjergs op- og nedture de seneste par år, og han glæder sig over, at tingene virker til at være på vej i den rigtige retning på vestkysten.

– Jeg har jo svært ved at sige så meget om, hvad der skete i Esbjerg i årene efter, at jeg forlod klubben, men jeg noterede mig selvfølgelig klubbens nedtur. Men forhåbentlig rykker de op i Superligaen igen. Lars “Lungi” Sørensen er træner nu, og han var også min træner dengang. Han er én med et kæmpe EfB-hjerte, og jeg ønsker klubben alt det bedste, fastslår Victor Palsson.

Siden afskeden med Esbjerg fB har Victor Palsson værer anfører i FC Zürich og Schalke 04, ligesom han var en del af anførergruppen i Darmstadt. Han bar også anførerbindet i et par kampe for MLS-klubben DC United under Wayne Rooneys ledelse.

På den måde kan man lære af sine fejl.





LIVE

LIVE: Kæmpe overraskelser hos FCK

Sønderjyske – AGF

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

OB – FC København

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Vild spådom om FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Brøndby IF – Viborg FF

Han har været en åbenbaring!

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Markant transfermelding om Højlund

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Liverpool – Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

United overvejer disse fem managers

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Peter Kjær: Her er min bekymring

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Manchester United – Aston Villa

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens