Efter en sæson som målmandstræner i Viborg FF vender Jesper Christiansen tilbage til Fremad Amager, hvor han er blevet ansat i samme rolle. Det meddeler NordicBet Liga-klubben mandag morgen.
Allerede i juni meddelte den tidligere landsholdsmålmand, at han ville stoppe i Viborg FF efter denne sæson af private årsager, og nu får han i stedet muligheden for at vende tilbage til Sjælland.
Læs også:Viborg sikrer sen uafgjort på Amager – udskyder Vejles oprykningsfest
I Fremad Amager har Jesper Christiansen også tidligere været målmandstræner, og han glæder sig over at vende tilbage.
– Fremad er en klub, jeg var en del af i mere end halvandet år, indtil jeg flyttede til Jylland af personlige årsager. Jeg nåede at være med fra starten af det nye projekt og en del af et hold, der var tæt på at overraske alle med en plads i playoff-spillet til Superligaen. Jeg har mange gode oplevelser fra tiden på Amager, og glæder mig til at komme hjem efter denne sæson.
Læs også:DBU giver nye licenser til danske klubber
– Jeg flyttede til Jylland af private årsager, og det var den rigtige beslutning på det tidspunkt. Det har ikke været helt som forventet rent personligt, udenfor banen. Jeg har nydt tiden i Viborg FF og samarbejdet med de forskellige personer i fodboldklubben. Nu skal jeg fortsætte dedikeret og slutte ordentlig af herovre, inden jeg tager afsked, siger Jesper Christiansen til klubbens hjemmeside.
Jesper Christiansens comeback betyder, at der bliver rokeret i klubbens trænerstab. Den nuværende målmandstræner, Christian Tiritiello, bliver i stedet Director of Analytics.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
England – DR Congo
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
NYHEDER
