Efter en sæson som målmandstræner i Viborg FF vender Jesper Christiansen tilbage til Fremad Amager, hvor han er blevet ansat i samme rolle. Det meddeler NordicBet Liga-klubben mandag morgen.
Allerede i juni meddelte den tidligere landsholdsmålmand, at han ville stoppe i Viborg FF efter denne sæson af private årsager, og nu får han i stedet muligheden for at vende tilbage til Sjælland.
Læs også:Viborg sikrer sen uafgjort på Amager – udskyder Vejles oprykningsfest
I Fremad Amager har Jesper Christiansen også tidligere været målmandstræner, og han glæder sig over at vende tilbage.
– Fremad er en klub, jeg var en del af i mere end halvandet år, indtil jeg flyttede til Jylland af personlige årsager. Jeg nåede at være med fra starten af det nye projekt og en del af et hold, der var tæt på at overraske alle med en plads i playoff-spillet til Superligaen. Jeg har mange gode oplevelser fra tiden på Amager, og glæder mig til at komme hjem efter denne sæson.
Læs også:DBU giver nye licenser til danske klubber
– Jeg flyttede til Jylland af private årsager, og det var den rigtige beslutning på det tidspunkt. Det har ikke været helt som forventet rent personligt, udenfor banen. Jeg har nydt tiden i Viborg FF og samarbejdet med de forskellige personer i fodboldklubben. Nu skal jeg fortsætte dedikeret og slutte ordentlig af herovre, inden jeg tager afsked, siger Jesper Christiansen til klubbens hjemmeside.
Jesper Christiansens comeback betyder, at der bliver rokeret i klubbens trænerstab. Den nuværende målmandstræner, Christian Tiritiello, bliver i stedet Director of Analytics.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
