Jesper Christiansen vender tilbage til Fremad Amager

Den tidligere landsholdsmålmand bliver igen målmandstræner i Fremad Amager.



Efter en sæson som målmandstræner i Viborg FF vender Jesper Christiansen tilbage til Fremad Amager, hvor han er blevet ansat i samme rolle. Det meddeler NordicBet Liga-klubben mandag morgen.

Allerede i juni meddelte den tidligere landsholdsmålmand, at han ville stoppe i Viborg FF efter denne sæson af private årsager, og nu får han i stedet muligheden for at vende tilbage til Sjælland.

Læs også:Viborg sikrer sen uafgjort på Amager – udskyder Vejles oprykningsfest

I Fremad Amager har Jesper Christiansen også tidligere været målmandstræner, og han glæder sig over at vende tilbage.

– Fremad er en klub, jeg var en del af i mere end halvandet år, indtil jeg flyttede til Jylland af personlige årsager. Jeg nåede at være med fra starten af det nye projekt og en del af et hold, der var tæt på at overraske alle med en plads i playoff-spillet til Superligaen. Jeg har mange gode oplevelser fra tiden på Amager, og glæder mig til at komme hjem efter denne sæson.

Læs også:DBU giver nye licenser til danske klubber

– Jeg flyttede til Jylland af private årsager, og det var den rigtige beslutning på det tidspunkt. Det har ikke været helt som forventet rent personligt, udenfor banen. Jeg har nydt tiden i Viborg FF og samarbejdet med de forskellige personer i fodboldklubben. Nu skal jeg fortsætte dedikeret og slutte ordentlig af herovre, inden jeg tager afsked, siger Jesper Christiansen til klubbens hjemmeside.

Jesper Christiansens comeback betyder, at der bliver rokeret i klubbens trænerstab. Den nuværende målmandstræner, Christian Tiritiello, bliver i stedet Director of Analytics. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tyskland – Paraguay

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan