Efter en sæson som målmandstræner i Viborg FF vender Jesper Christiansen tilbage til Fremad Amager, hvor han er blevet ansat i samme rolle. Det meddeler NordicBet Liga-klubben mandag morgen.
Allerede i juni meddelte den tidligere landsholdsmålmand, at han ville stoppe i Viborg FF efter denne sæson af private årsager, og nu får han i stedet muligheden for at vende tilbage til Sjælland.
Læs også:Viborg sikrer sen uafgjort på Amager – udskyder Vejles oprykningsfest
I Fremad Amager har Jesper Christiansen også tidligere været målmandstræner, og han glæder sig over at vende tilbage.
– Fremad er en klub, jeg var en del af i mere end halvandet år, indtil jeg flyttede til Jylland af personlige årsager. Jeg nåede at være med fra starten af det nye projekt og en del af et hold, der var tæt på at overraske alle med en plads i playoff-spillet til Superligaen. Jeg har mange gode oplevelser fra tiden på Amager, og glæder mig til at komme hjem efter denne sæson.
Læs også:DBU giver nye licenser til danske klubber
– Jeg flyttede til Jylland af private årsager, og det var den rigtige beslutning på det tidspunkt. Det har ikke været helt som forventet rent personligt, udenfor banen. Jeg har nydt tiden i Viborg FF og samarbejdet med de forskellige personer i fodboldklubben. Nu skal jeg fortsætte dedikeret og slutte ordentlig af herovre, inden jeg tager afsked, siger Jesper Christiansen til klubbens hjemmeside.
Jesper Christiansens comeback betyder, at der bliver rokeret i klubbens trænerstab. Den nuværende målmandstræner, Christian Tiritiello, bliver i stedet Director of Analytics.
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
England – DR Congo
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
TRANSFER
