Johan Lange stopper som træner i Lyngby Boldklub med øjeblikkelig virkning, meddeler 1. divisionsklubben.
– Jobbet i Lyngby Boldklub har ikke levet op til de forventninger, som jeg gik ind i projektet med. For at sige det lige ud er økonomien i Lyngby Boldklub jo rigtig sund, men som cheftræner arbejder man med en anden tidshorisont. Ledelsen har lagt en langsigtet plan, og det kan jeg godt forstå, når man ser det i det store billede, siger Johan Lange til klubbens hjememside.
Lyngbys direkør forklarer stoppet:
– Det er naturligvis ærgerligt, at vi mister en god træner. Personligt havde Johan og jeg et godt samarbejde, men jeg vil ikke afvige fra vores koncept om ansvarlig fodbold. Vi vil drive en økonomisk sund fodboldklub her i Lyngby, og selvom vi pludselig fik en pose penge, er det den nuværende plan, der tæller. Vi vil bygge op fra bunden både på administration, faciliteter og talent, siger direktør Brian Lemmeke.
– Det vigtigste her og nu er, at der er en plan. Vi kommer ikke til at stå i stampe. Vi kører videre i faste rammer allerede fra i dag, og det er ikke mindst vigtigt for spillerne. Spillerne udgør i dag en meget homogen trup, og derfor tror jeg også på planen.
Johan Langse job som cheftræner bliver besat af den mangeårige asssistenttræner i klubben, Jack Majgaard.
Johan Lange blev præsenteret som træner i Lyngby så sent som i maj efter en periode som assistent for Ståle Solbakken i FC København og siden Wolverhampton. Netop Ståle Solbakken og FC København blev således modstanderen i John Langes sidste kamp, som blev pokalnederlaget onsdag aften på Lyngby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
Frankrig – Spanien
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
