Johan Lange stopper som træner i Lyngby Boldklub med øjeblikkelig virkning, meddeler 1. divisionsklubben.
– Jobbet i Lyngby Boldklub har ikke levet op til de forventninger, som jeg gik ind i projektet med. For at sige det lige ud er økonomien i Lyngby Boldklub jo rigtig sund, men som cheftræner arbejder man med en anden tidshorisont. Ledelsen har lagt en langsigtet plan, og det kan jeg godt forstå, når man ser det i det store billede, siger Johan Lange til klubbens hjememside.
Lyngbys direkør forklarer stoppet:
– Det er naturligvis ærgerligt, at vi mister en god træner. Personligt havde Johan og jeg et godt samarbejde, men jeg vil ikke afvige fra vores koncept om ansvarlig fodbold. Vi vil drive en økonomisk sund fodboldklub her i Lyngby, og selvom vi pludselig fik en pose penge, er det den nuværende plan, der tæller. Vi vil bygge op fra bunden både på administration, faciliteter og talent, siger direktør Brian Lemmeke.
– Det vigtigste her og nu er, at der er en plan. Vi kommer ikke til at stå i stampe. Vi kører videre i faste rammer allerede fra i dag, og det er ikke mindst vigtigt for spillerne. Spillerne udgør i dag en meget homogen trup, og derfor tror jeg også på planen.
Johan Langse job som cheftræner bliver besat af den mangeårige asssistenttræner i klubben, Jack Majgaard.
Johan Lange blev præsenteret som træner i Lyngby så sent som i maj efter en periode som assistent for Ståle Solbakken i FC København og siden Wolverhampton. Netop Ståle Solbakken og FC København blev således modstanderen i John Langes sidste kamp, som blev pokalnederlaget onsdag aften på Lyngby Stadion.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
OPTAKT
Arsenal – Burnley
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Så er det officielt
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AGF sluttede af med et brag
