Johan Lange stopper omgående i Lyngby

Johan Lange er færdig som cheftræner i Lyngby på grund af uenighed omkring målsætningerne i klubben. 



Johan Lange stopper som træner i Lyngby Boldklub med øjeblikkelig virkning, meddeler 1. divisionsklubben.

– Jobbet i Lyngby Boldklub har ikke levet op til de forventninger, som jeg gik ind i projektet med. For at sige det lige ud er økonomien i Lyngby Boldklub jo rigtig sund, men som cheftræner arbejder man med en anden tidshorisont. Ledelsen har lagt en langsigtet plan, og det kan jeg godt forstå, når man ser det i det store billede, siger Johan Lange til klubbens hjememside.

Lyngbys direkør forklarer stoppet: 

– Det er naturligvis ærgerligt, at vi mister en god træner. Personligt havde Johan og jeg et godt samarbejde, men jeg vil ikke afvige fra vores koncept om ansvarlig fodbold. Vi vil drive en økonomisk sund fodboldklub her i Lyngby, og selvom vi pludselig fik en pose penge, er det den nuværende plan, der tæller. Vi vil bygge op fra bunden både på administration, faciliteter og talent, siger direktør Brian Lemmeke.

– Det vigtigste her og nu er, at der er en plan. Vi kommer ikke til at stå i stampe. Vi kører videre i faste rammer allerede fra i dag, og det er ikke mindst vigtigt for spillerne. Spillerne udgør i dag en meget homogen trup, og derfor tror jeg også på planen.

Johan Langse job som cheftræner bliver besat af den mangeårige asssistenttræner i klubben, Jack Majgaard.

Johan Lange blev præsenteret som træner i Lyngby så sent som i maj efter en periode som assistent for Ståle Solbakken i FC København og siden Wolverhampton. Netop Ståle Solbakken og FC København blev således modstanderen i John Langes sidste kamp, som blev pokalnederlaget onsdag aften på Lyngby Stadion.
 





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’