Johan Lange stopper som træner i Lyngby Boldklub med øjeblikkelig virkning, meddeler 1. divisionsklubben.
– Jobbet i Lyngby Boldklub har ikke levet op til de forventninger, som jeg gik ind i projektet med. For at sige det lige ud er økonomien i Lyngby Boldklub jo rigtig sund, men som cheftræner arbejder man med en anden tidshorisont. Ledelsen har lagt en langsigtet plan, og det kan jeg godt forstå, når man ser det i det store billede, siger Johan Lange til klubbens hjememside.
Lyngbys direkør forklarer stoppet:
– Det er naturligvis ærgerligt, at vi mister en god træner. Personligt havde Johan og jeg et godt samarbejde, men jeg vil ikke afvige fra vores koncept om ansvarlig fodbold. Vi vil drive en økonomisk sund fodboldklub her i Lyngby, og selvom vi pludselig fik en pose penge, er det den nuværende plan, der tæller. Vi vil bygge op fra bunden både på administration, faciliteter og talent, siger direktør Brian Lemmeke.
– Det vigtigste her og nu er, at der er en plan. Vi kommer ikke til at stå i stampe. Vi kører videre i faste rammer allerede fra i dag, og det er ikke mindst vigtigt for spillerne. Spillerne udgør i dag en meget homogen trup, og derfor tror jeg også på planen.
Johan Langse job som cheftræner bliver besat af den mangeårige asssistenttræner i klubben, Jack Majgaard.
Johan Lange blev præsenteret som træner i Lyngby så sent som i maj efter en periode som assistent for Ståle Solbakken i FC København og siden Wolverhampton. Netop Ståle Solbakken og FC København blev således modstanderen i John Langes sidste kamp, som blev pokalnederlaget onsdag aften på Lyngby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TRANSFER
