Det vel nok største navn i dansk divisionsfodbold har de seneste år ikke været spiller, men træner. For europamesteren og den tidligere mestertræner John “Faxe” Jensen har stået i spidsen for Fremad Amager i snart fire år, men til sommer er det slut.
Klubben fortæller i en pressemeddelelse, at “Faxe” stopper, når hans kontrakt udløber til sommer. Han har selv valgt, at han ikke skal fortsætte som cheftræner for 1. divisions aktuelle nummer ni.
– Når vi siger farvel til hinanden efter denne sæson på mit initiativ, er det, fordi man som træner altid må mærke efter, hvornår det er rigtigt at lade andre komme til og selv søge nye udfordringer. Det har ikke været en nem beslutning, men jeg er nået frem til, at tidspunktet er efter denne sæson, siger han i pressemeddelelsen.
– Selvfølgelig er det fristende at fortsætte – og det bliver svært at aflevere nøglerne efter den sidste kamp den 20. maj – men igen: Jeg har brug for ny inspiration, og for Fremad Amager er det helt sikkert også sundt, at der kommer en ny cheftræner med nye idéer og en eventuel anden retning end den, jeg har stået for.
John “Faxe” Jensen har været med til at føre Fremad Amager fra 2. division til 1. division, men ifølge klubbens direktør er det ikke kun de sportslige resultater, som træneren skal måles på.
– Vi har haft fire fantastiske år med John, og han har været med til at flytte os meget langt i den periode. Han har været vigtig for hele vores set-up, ikke kun det sportslige, siger Flemming Rosenkrantz.
– Vi er i gang med at lægge rammerne for vores fremtidige set-up, og der kan være andre, som har noget at skulle have sagt i den sammenhæng. Vi taler i øjeblikket med forskellige mulige investorer, og kommer de om bord, kan tingene jo se anderledes ud.
Der resterer ni kampe af denne sæson for “Faxe” og co.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Fuldstændig hjernedødt’
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
