“Faxe” stopper i Fremad Amager: Har brug for ny inspiration

Til sommer skal 1. divisionsklubben have ny cheftræner efter tre år med John “Faxe” Jensen. Han har selv valgt ikke at forlænge aftalen.



Det vel nok største navn i dansk divisionsfodbold har de seneste år ikke været spiller, men træner. For europamesteren og den tidligere mestertræner John “Faxe” Jensen har stået i spidsen for Fremad Amager i snart fire år, men til sommer er det slut.

Klubben fortæller i en pressemeddelelse, at “Faxe” stopper, når hans kontrakt udløber til sommer. Han har selv valgt, at han ikke skal fortsætte som cheftræner for 1. divisions aktuelle nummer ni.

– Når vi siger farvel til hinanden efter denne sæson på mit initiativ, er det, fordi man som træner altid må mærke efter, hvornår det er rigtigt at lade andre komme til og selv søge nye udfordringer. Det har ikke været en nem beslutning, men jeg er nået frem til, at tidspunktet er efter denne sæson, siger han i pressemeddelelsen.

– Selvfølgelig er det fristende at fortsætte – og det bliver svært at aflevere nøglerne efter den sidste kamp den 20. maj – men igen: Jeg har brug for ny inspiration, og for Fremad Amager er det helt sikkert også sundt, at der kommer en ny cheftræner med nye idéer og en eventuel anden retning end den, jeg har stået for.

John “Faxe” Jensen har været med til at føre Fremad Amager fra 2. division til 1. division, men ifølge klubbens direktør er det ikke kun de sportslige resultater, som træneren skal måles på.

– Vi har haft fire fantastiske år med John, og han har været med til at flytte os meget langt i den periode. Han har været vigtig for hele vores set-up, ikke kun det sportslige, siger Flemming Rosenkrantz.

– Vi er i gang med at lægge rammerne for vores fremtidige set-up, og der kan være andre, som har noget at skulle have sagt i den sammenhæng. Vi taler i øjeblikket med forskellige mulige investorer, og kommer de om bord, kan tingene jo se anderledes ud.

Der resterer ni kampe af denne sæson for “Faxe” og co.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: FC København afviser millionbud

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Monstrøs PL-transfer tæt på

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Anton Gaaei-handel meldes død

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Franco Baresi er død