Brøler: De må ikke bruge nyindkøbt dansker

Hobro kan ikke gøre brug af Christian Enemark i foråret, skriver klubben i en pressemeddelelse.



Han var en udmærket spiller for Kolding IF i efteråret, og i Hobro IK havde de også håbet på, at han kunne gøre sig gældende i Hobro i foråret.

Men sådan kommer det ikke til at gå.

Hobro IK fra NordicBet Ligaen oplyser, at man har begået en administrativ fejl, der gør, at Christian Enemark ikke er blevet spillerberettiget til kampene i foråret.

Hobro har forsøgt at appellere afgørelsen, men sagen er blevet afvist.

Det er den nordjyske klub, der ikke har formået at få indhentet spillercertifikatet i tide, og dermed kan Enemark ikke trække i arbejdstøjet før i næste sæson.

– Vi blev bekendte med fejlen efter transfervinduets lukning og tog straks fat i Divisionsforeningen for at høre, hvad mulighederne for at søge dispensation var. Vi sendte derefter en anmodning omdispensation, i håbet om, at sagen ikke skulle lide spilleren last og at spillerens tarv og interesser var i fokus. Desværre blev vores anmodning afvist. Vi er sindssygt ærgerlige og kede af, at fejlen berører Christian i den grad som den gør og selvom det ikke hjælper Christian, gør vi alt for, at det ikke sker igen, siger teknisk chef Lars Justesen.

Derfor arbejder Hobro IK nu på at få udlejet Enemark, så han kan få noget spilletid et sted, hvor det er muligt – som f.eks. i Norge eller Sverige.

– Jeg er ked af hele situationen, da jeg havde set frem til og glædet mig utroligt meget til at spille for Hobro IK. På den korte bane arbejdes der på en løsning, der giver mening for min kæreste og mig og som samtidig kan holde mig skarp indtil jeg kan vende retur til Hobro IK. Min fremtid er i Hobro IK og selvom den nu først starter pr. 1. juli, ser jeg frem til at tørne ud for klubben, siger Christian Enemark.

Hobro IK beklager fejlen over for Enemark, spillere, fans og partnere.







Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Storklub jagter Mason Greenwood

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Laudrup stopper på TV 2

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jagter stor Liverpool-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Australien – Egypten

Afviser monsterbud på Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind