Han var en udmærket spiller for Kolding IF i efteråret, og i Hobro IK havde de også håbet på, at han kunne gøre sig gældende i Hobro i foråret.
Men sådan kommer det ikke til at gå.
Hobro IK fra NordicBet Ligaen oplyser, at man har begået en administrativ fejl, der gør, at Christian Enemark ikke er blevet spillerberettiget til kampene i foråret.
Hobro har forsøgt at appellere afgørelsen, men sagen er blevet afvist.
Det er den nordjyske klub, der ikke har formået at få indhentet spillercertifikatet i tide, og dermed kan Enemark ikke trække i arbejdstøjet før i næste sæson.
– Vi blev bekendte med fejlen efter transfervinduets lukning og tog straks fat i Divisionsforeningen for at høre, hvad mulighederne for at søge dispensation var. Vi sendte derefter en anmodning omdispensation, i håbet om, at sagen ikke skulle lide spilleren last og at spillerens tarv og interesser var i fokus. Desværre blev vores anmodning afvist. Vi er sindssygt ærgerlige og kede af, at fejlen berører Christian i den grad som den gør og selvom det ikke hjælper Christian, gør vi alt for, at det ikke sker igen, siger teknisk chef Lars Justesen.
Derfor arbejder Hobro IK nu på at få udlejet Enemark, så han kan få noget spilletid et sted, hvor det er muligt – som f.eks. i Norge eller Sverige.
– Jeg er ked af hele situationen, da jeg havde set frem til og glædet mig utroligt meget til at spille for Hobro IK. På den korte bane arbejdes der på en løsning, der giver mening for min kæreste og mig og som samtidig kan holde mig skarp indtil jeg kan vende retur til Hobro IK. Min fremtid er i Hobro IK og selvom den nu først starter pr. 1. juli, ser jeg frem til at tørne ud for klubben, siger Christian Enemark.
Hobro IK beklager fejlen over for Enemark, spillere, fans og partnere.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
OPTAKT