Brøler: De må ikke bruge nyindkøbt dansker

Hobro kan ikke gøre brug af Christian Enemark i foråret, skriver klubben i en pressemeddelelse.



Han var en udmærket spiller for Kolding IF i efteråret, og i Hobro IK havde de også håbet på, at han kunne gøre sig gældende i Hobro i foråret.

Men sådan kommer det ikke til at gå.

Hobro IK fra NordicBet Ligaen oplyser, at man har begået en administrativ fejl, der gør, at Christian Enemark ikke er blevet spillerberettiget til kampene i foråret.

Hobro har forsøgt at appellere afgørelsen, men sagen er blevet afvist.

Det er den nordjyske klub, der ikke har formået at få indhentet spillercertifikatet i tide, og dermed kan Enemark ikke trække i arbejdstøjet før i næste sæson.

– Vi blev bekendte med fejlen efter transfervinduets lukning og tog straks fat i Divisionsforeningen for at høre, hvad mulighederne for at søge dispensation var. Vi sendte derefter en anmodning omdispensation, i håbet om, at sagen ikke skulle lide spilleren last og at spillerens tarv og interesser var i fokus. Desværre blev vores anmodning afvist. Vi er sindssygt ærgerlige og kede af, at fejlen berører Christian i den grad som den gør og selvom det ikke hjælper Christian, gør vi alt for, at det ikke sker igen, siger teknisk chef Lars Justesen.

Derfor arbejder Hobro IK nu på at få udlejet Enemark, så han kan få noget spilletid et sted, hvor det er muligt – som f.eks. i Norge eller Sverige.

– Jeg er ked af hele situationen, da jeg havde set frem til og glædet mig utroligt meget til at spille for Hobro IK. På den korte bane arbejdes der på en løsning, der giver mening for min kæreste og mig og som samtidig kan holde mig skarp indtil jeg kan vende retur til Hobro IK. Min fremtid er i Hobro IK og selvom den nu først starter pr. 1. juli, ser jeg frem til at tørne ud for klubben, siger Christian Enemark.

Hobro IK beklager fejlen over for Enemark, spillere, fans og partnere.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Brasilien – Haiti

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fremhæver Bodø/Glimt

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Jagter FC Barcelona-stjerne

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman