Brøler: De må ikke bruge nyindkøbt dansker

Hobro kan ikke gøre brug af Christian Enemark i foråret, skriver klubben i en pressemeddelelse.



Han var en udmærket spiller for Kolding IF i efteråret, og i Hobro IK havde de også håbet på, at han kunne gøre sig gældende i Hobro i foråret.

Men sådan kommer det ikke til at gå.

Hobro IK fra NordicBet Ligaen oplyser, at man har begået en administrativ fejl, der gør, at Christian Enemark ikke er blevet spillerberettiget til kampene i foråret.

Hobro har forsøgt at appellere afgørelsen, men sagen er blevet afvist.

Det er den nordjyske klub, der ikke har formået at få indhentet spillercertifikatet i tide, og dermed kan Enemark ikke trække i arbejdstøjet før i næste sæson.

– Vi blev bekendte med fejlen efter transfervinduets lukning og tog straks fat i Divisionsforeningen for at høre, hvad mulighederne for at søge dispensation var. Vi sendte derefter en anmodning omdispensation, i håbet om, at sagen ikke skulle lide spilleren last og at spillerens tarv og interesser var i fokus. Desværre blev vores anmodning afvist. Vi er sindssygt ærgerlige og kede af, at fejlen berører Christian i den grad som den gør og selvom det ikke hjælper Christian, gør vi alt for, at det ikke sker igen, siger teknisk chef Lars Justesen.

Derfor arbejder Hobro IK nu på at få udlejet Enemark, så han kan få noget spilletid et sted, hvor det er muligt – som f.eks. i Norge eller Sverige.

– Jeg er ked af hele situationen, da jeg havde set frem til og glædet mig utroligt meget til at spille for Hobro IK. På den korte bane arbejdes der på en løsning, der giver mening for min kæreste og mig og som samtidig kan holde mig skarp indtil jeg kan vende retur til Hobro IK. Min fremtid er i Hobro IK og selvom den nu først starter pr. 1. juli, ser jeg frem til at tørne ud for klubben, siger Christian Enemark.

Hobro IK beklager fejlen over for Enemark, spillere, fans og partnere.





Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Manchester United afviser Barça og Bayern

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Jens Stage-transfer meldes kollapset



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Dansk angriber sat til salg

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

‘Et af de største danske resultater’

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: AGF klarede presset!