Brøler: De må ikke bruge nyindkøbt dansker

Hobro kan ikke gøre brug af Christian Enemark i foråret, skriver klubben i en pressemeddelelse.



Han var en udmærket spiller for Kolding IF i efteråret, og i Hobro IK havde de også håbet på, at han kunne gøre sig gældende i Hobro i foråret.

Men sådan kommer det ikke til at gå.

Hobro IK fra NordicBet Ligaen oplyser, at man har begået en administrativ fejl, der gør, at Christian Enemark ikke er blevet spillerberettiget til kampene i foråret.

Hobro har forsøgt at appellere afgørelsen, men sagen er blevet afvist.

Det er den nordjyske klub, der ikke har formået at få indhentet spillercertifikatet i tide, og dermed kan Enemark ikke trække i arbejdstøjet før i næste sæson.

– Vi blev bekendte med fejlen efter transfervinduets lukning og tog straks fat i Divisionsforeningen for at høre, hvad mulighederne for at søge dispensation var. Vi sendte derefter en anmodning omdispensation, i håbet om, at sagen ikke skulle lide spilleren last og at spillerens tarv og interesser var i fokus. Desværre blev vores anmodning afvist. Vi er sindssygt ærgerlige og kede af, at fejlen berører Christian i den grad som den gør og selvom det ikke hjælper Christian, gør vi alt for, at det ikke sker igen, siger teknisk chef Lars Justesen.

Derfor arbejder Hobro IK nu på at få udlejet Enemark, så han kan få noget spilletid et sted, hvor det er muligt – som f.eks. i Norge eller Sverige.

– Jeg er ked af hele situationen, da jeg havde set frem til og glædet mig utroligt meget til at spille for Hobro IK. På den korte bane arbejdes der på en løsning, der giver mening for min kæreste og mig og som samtidig kan holde mig skarp indtil jeg kan vende retur til Hobro IK. Min fremtid er i Hobro IK og selvom den nu først starter pr. 1. juli, ser jeg frem til at tørne ud for klubben, siger Christian Enemark.

Hobro IK beklager fejlen over for Enemark, spillere, fans og partnere.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Ståle Solbakken overvejede at sige op

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kalder tronskifte i Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer