Brøler: De må ikke bruge nyindkøbt dansker

Hobro kan ikke gøre brug af Christian Enemark i foråret, skriver klubben i en pressemeddelelse.



Han var en udmærket spiller for Kolding IF i efteråret, og i Hobro IK havde de også håbet på, at han kunne gøre sig gældende i Hobro i foråret.

Men sådan kommer det ikke til at gå.

Hobro IK fra NordicBet Ligaen oplyser, at man har begået en administrativ fejl, der gør, at Christian Enemark ikke er blevet spillerberettiget til kampene i foråret.

Hobro har forsøgt at appellere afgørelsen, men sagen er blevet afvist.

Det er den nordjyske klub, der ikke har formået at få indhentet spillercertifikatet i tide, og dermed kan Enemark ikke trække i arbejdstøjet før i næste sæson.

– Vi blev bekendte med fejlen efter transfervinduets lukning og tog straks fat i Divisionsforeningen for at høre, hvad mulighederne for at søge dispensation var. Vi sendte derefter en anmodning omdispensation, i håbet om, at sagen ikke skulle lide spilleren last og at spillerens tarv og interesser var i fokus. Desværre blev vores anmodning afvist. Vi er sindssygt ærgerlige og kede af, at fejlen berører Christian i den grad som den gør og selvom det ikke hjælper Christian, gør vi alt for, at det ikke sker igen, siger teknisk chef Lars Justesen.

Derfor arbejder Hobro IK nu på at få udlejet Enemark, så han kan få noget spilletid et sted, hvor det er muligt – som f.eks. i Norge eller Sverige.

– Jeg er ked af hele situationen, da jeg havde set frem til og glædet mig utroligt meget til at spille for Hobro IK. På den korte bane arbejdes der på en løsning, der giver mening for min kæreste og mig og som samtidig kan holde mig skarp indtil jeg kan vende retur til Hobro IK. Min fremtid er i Hobro IK og selvom den nu først starter pr. 1. juli, ser jeg frem til at tørne ud for klubben, siger Christian Enemark.

Hobro IK beklager fejlen over for Enemark, spillere, fans og partnere.






TransferLIVE: Skriver ny kontrakt med FCK




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Et skridt tættere Englands største stadion

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

England – Ghana

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Portugal – Usbekistan

FC Københavns talenter gør rent bord

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans