Lige siden Randers FC rykkede ned har Kasper Lorentzen givet udtryk for, at han meget gerne vil spille på et højere niveau. Profilen nåede lige præcis at snuse til landsholdet, da Randers FC måtte forlade Superligaen sidste sommer, og landstræner Morten Olsen lod det skinne klart igennem, at Lorentzen ikke kan komme i betragtning til landsholdet så længe bolden bliver trillet i 1. division.
Siden har Kasper Lorentzen og hans agent arbejdet hårdt på at finde en løsning, men på trods af flere interesserede klubber, blev der ikke nået til enighed om prisen i sommer. Ved flere lejligheder har Kasper Lorentzen givet udtryk for sin utilfredshed omkring, at Randers ikke ville lade ham gå, og nu har Randers-ledelsen fået nok.
Kasper Lorentzen har nu fået fri i resten af måneder – og tiden skal bruges til at finde en ny klub.
– Kasper har fået fri frem til 1. februar. De øvrige spillere i truppen har fuld fokus på træningen og de mål, vi har for foråret, og med de udtalelser, Kasper Lorentzen flere gange er kommet med, er det tydeligt, at hans fokus er et andet sted. Derfor har vi aftalt, at det er bedst, at han holder fri, indtil der er en afklaring på hans situation, siger Randers FC-direktør Jacob Nielsen til Randers Amtsavis.
Prisen på Kasper Lorentzen har tidligere ligget på omkring fire-fem millioner kroner, men det er der nu ændret på.
– Men jeg kan sige, at vi har sænket vores forventninger til salgsprisen i forhold til i sommer. Vi er indstillede på at sælge, hvis der kommer en klub med et konkret tilbud, som lever op til vores forventninger. Men indtil videre har der kun været et par henvendelser, men ingen konkrete tilbud, siger Randers FC-direktøren.
Direktøren afslører, at klubben allerede har fundet mulige afløsere for Kasper Lorentzen, hvis det skulle ende med et salg. Tidligere på ugen kom det frem, at Randers FC angiveligt skal være tæt på at hente Paul Jatta i Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW