Kasper Lorentzen givet fri i Randers

Kasper Lorentzen har fået fri til at lede efter en ny klub af Randers FC, hvor han gennem længere tid har givet udtryk for sin utilfredshed.



Lige siden Randers FC rykkede ned har Kasper Lorentzen givet udtryk for, at han meget gerne vil spille på et højere niveau. Profilen nåede lige præcis at snuse til landsholdet, da Randers FC måtte forlade Superligaen sidste sommer, og landstræner Morten Olsen lod det skinne klart igennem, at Lorentzen ikke kan komme i betragtning til landsholdet så længe bolden bliver trillet i 1. division.

Siden har Kasper Lorentzen og hans agent arbejdet hårdt på at finde en løsning, men på trods af flere interesserede klubber, blev der ikke nået til enighed om prisen i sommer. Ved flere lejligheder har Kasper Lorentzen givet udtryk for sin utilfredshed omkring, at Randers ikke ville lade ham gå, og nu har Randers-ledelsen fået nok.

Kasper Lorentzen har nu fået fri i resten af måneder – og tiden skal bruges til at finde en ny klub.

– Kasper har fået fri frem til 1. februar. De øvrige spillere i truppen har fuld fokus på træningen og de mål, vi har for foråret, og med de udtalelser, Kasper Lorentzen flere gange er kommet med, er det tydeligt, at hans fokus er et andet sted. Derfor har vi aftalt, at det er bedst, at han holder fri, indtil der er en afklaring på hans situation, siger Randers FC-direktør Jacob Nielsen til Randers Amtsavis.

Prisen på Kasper Lorentzen har tidligere ligget på omkring fire-fem millioner kroner, men det er der nu ændret på.

– Men jeg kan sige, at vi har sænket vores forventninger til salgsprisen i forhold til i sommer. Vi er indstillede på at sælge, hvis der kommer en klub med et konkret tilbud, som lever op til vores forventninger. Men indtil videre har der kun været et par henvendelser, men ingen konkrete tilbud, siger Randers FC-direktøren.

Direktøren afslører, at klubben allerede har fundet mulige afløsere for Kasper Lorentzen, hvis det skulle ende med et salg. Tidligere på ugen kom det frem, at Randers FC angiveligt skal være tæt på at hente Paul Jatta i Brøndby.






FC København-farvel rykker nærmere




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De vil have Gaaei – her er prisen

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser