Kasper Lorentzen givet fri i Randers

Kasper Lorentzen har fået fri til at lede efter en ny klub af Randers FC, hvor han gennem længere tid har givet udtryk for sin utilfredshed.



Lige siden Randers FC rykkede ned har Kasper Lorentzen givet udtryk for, at han meget gerne vil spille på et højere niveau. Profilen nåede lige præcis at snuse til landsholdet, da Randers FC måtte forlade Superligaen sidste sommer, og landstræner Morten Olsen lod det skinne klart igennem, at Lorentzen ikke kan komme i betragtning til landsholdet så længe bolden bliver trillet i 1. division.

Siden har Kasper Lorentzen og hans agent arbejdet hårdt på at finde en løsning, men på trods af flere interesserede klubber, blev der ikke nået til enighed om prisen i sommer. Ved flere lejligheder har Kasper Lorentzen givet udtryk for sin utilfredshed omkring, at Randers ikke ville lade ham gå, og nu har Randers-ledelsen fået nok.

Kasper Lorentzen har nu fået fri i resten af måneder – og tiden skal bruges til at finde en ny klub.

– Kasper har fået fri frem til 1. februar. De øvrige spillere i truppen har fuld fokus på træningen og de mål, vi har for foråret, og med de udtalelser, Kasper Lorentzen flere gange er kommet med, er det tydeligt, at hans fokus er et andet sted. Derfor har vi aftalt, at det er bedst, at han holder fri, indtil der er en afklaring på hans situation, siger Randers FC-direktør Jacob Nielsen til Randers Amtsavis.

Prisen på Kasper Lorentzen har tidligere ligget på omkring fire-fem millioner kroner, men det er der nu ændret på.

– Men jeg kan sige, at vi har sænket vores forventninger til salgsprisen i forhold til i sommer. Vi er indstillede på at sælge, hvis der kommer en klub med et konkret tilbud, som lever op til vores forventninger. Men indtil videre har der kun været et par henvendelser, men ingen konkrete tilbud, siger Randers FC-direktøren.

Direktøren afslører, at klubben allerede har fundet mulige afløsere for Kasper Lorentzen, hvis det skulle ende med et salg. Tidligere på ugen kom det frem, at Randers FC angiveligt skal være tæt på at hente Paul Jatta i Brøndby.





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Vilde scener – 135 var mødt op

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Superligaen er knækket

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Scorer heftig lønstigning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Har droppet stor dansk transfer