Lige siden Randers FC rykkede ned har Kasper Lorentzen givet udtryk for, at han meget gerne vil spille på et højere niveau. Profilen nåede lige præcis at snuse til landsholdet, da Randers FC måtte forlade Superligaen sidste sommer, og landstræner Morten Olsen lod det skinne klart igennem, at Lorentzen ikke kan komme i betragtning til landsholdet så længe bolden bliver trillet i 1. division.
Siden har Kasper Lorentzen og hans agent arbejdet hårdt på at finde en løsning, men på trods af flere interesserede klubber, blev der ikke nået til enighed om prisen i sommer. Ved flere lejligheder har Kasper Lorentzen givet udtryk for sin utilfredshed omkring, at Randers ikke ville lade ham gå, og nu har Randers-ledelsen fået nok.
Kasper Lorentzen har nu fået fri i resten af måneder – og tiden skal bruges til at finde en ny klub.
– Kasper har fået fri frem til 1. februar. De øvrige spillere i truppen har fuld fokus på træningen og de mål, vi har for foråret, og med de udtalelser, Kasper Lorentzen flere gange er kommet med, er det tydeligt, at hans fokus er et andet sted. Derfor har vi aftalt, at det er bedst, at han holder fri, indtil der er en afklaring på hans situation, siger Randers FC-direktør Jacob Nielsen til Randers Amtsavis.
Prisen på Kasper Lorentzen har tidligere ligget på omkring fire-fem millioner kroner, men det er der nu ændret på.
– Men jeg kan sige, at vi har sænket vores forventninger til salgsprisen i forhold til i sommer. Vi er indstillede på at sælge, hvis der kommer en klub med et konkret tilbud, som lever op til vores forventninger. Men indtil videre har der kun været et par henvendelser, men ingen konkrete tilbud, siger Randers FC-direktøren.
Direktøren afslører, at klubben allerede har fundet mulige afløsere for Kasper Lorentzen, hvis det skulle ende med et salg. Tidligere på ugen kom det frem, at Randers FC angiveligt skal være tæt på at hente Paul Jatta i Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT