Sæsonen i 1. divison er gået på hæld, hvilket har givet tid til at evaluere efteråret, og her er B.93 kommet frem til at skille sig af med sin cheftræner Kim Engstrøm.
Det oplyser Østerbro-klubben på sin hjemmeside.
– Kim har spillet en afgørende rolle i B.93’s succes de seneste år. At føre os op i NordicBet Ligaen og derefter sikre overlevelse i sidste sæson er imponerende præstationer, som vi er ham dybt taknemmelige for, siger formand og fungerende sportschef, Lars Lüthjohan Jensen, og tilføjer:
– Kim er en virkelig dygtig og vellidt træner, og derfor har det også været en meget svær beslutning at træffe. Vi ønsker Kim al mulig held og lykke fremadrettet, og personligt vil jeg takke ham for det gode og interessante samarbejde de sidste par år.
Kim Engstrøm forlader B.93 med en placering lige på den anden side af nedrykningsstregen. Men som Lars Lüthjohan Jensen i denne uge fortalte Tipsbladet, var det ganske forventeligt, at man ville få det svært med tanke på sommerens mange profilafgange.
Alligevel har det givet anledning til at sige farvel til Kim Engstrøm, der blev ansat i B.93 i sommeren 2022.
– Jeg er ærgerlig over, at samarbejdet skal slutte nu, men respekterer klubbens beslutning. Jeg ser med stolthed tilbage på de sidste 2 1/2 år, hvor vi sammen har fået sat B.93 på fodboldlandkortet igen, siger fynboen og tilføjer:
– Oprykningen til Nordic Bet Ligaen vil naturligvis stå som et højdepunkt, da det var en kæmpe præstation af alle omkring holdet. Men også sidste sæsons overlevelse står tydeligt, hvor vi undervejs måtte overvinde mange udfordringer, inden vi kunne slå fast, at vi hører til i NordicBet Ligaen.
I pressemeddelelsen fremgår det, at klubbens assistenttræner og tidligere Brøndby-profil Kasper Lorentzen overtager cheftrænerposten. Jimmi Klitland bliver ny assistent.
Tipsbladet forsøger at få en uddybende kommentar fra Kim Engstrøm, men er ikke lykkedes med det i skrivende stund.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER