Kim Engstrøm fyret – Kasper Lorentzen tager over

B.93 har noget overraskende valgt at fyre sin cheftræner.



Sæsonen i 1. divison er gået på hæld, hvilket har givet tid til at evaluere efteråret, og her er B.93 kommet frem til at skille sig af med sin cheftræner Kim Engstrøm.

Det oplyser Østerbro-klubben på sin hjemmeside.

– Kim har spillet en afgørende rolle i B.93’s succes de seneste år. At føre os op i NordicBet Ligaen og derefter sikre overlevelse i sidste sæson er imponerende præstationer, som vi er ham dybt taknemmelige for, siger formand og fungerende sportschef, Lars Lüthjohan Jensen, og tilføjer:

– Kim er en virkelig dygtig og vellidt træner, og derfor har det også været en meget svær beslutning at træffe. Vi ønsker Kim al mulig held og lykke fremadrettet, og personligt vil jeg takke ham for det gode og interessante samarbejde de sidste par år.

Kim Engstrøm forlader B.93 med en placering lige på den anden side af nedrykningsstregen. Men som Lars Lüthjohan Jensen i denne uge fortalte Tipsbladet, var det ganske forventeligt, at man ville få det svært med tanke på sommerens mange profilafgange.

Alligevel har det givet anledning til at sige farvel til Kim Engstrøm, der blev ansat i B.93 i sommeren 2022.

– Jeg er ærgerlig over, at samarbejdet skal slutte nu, men respekterer klubbens beslutning. Jeg ser med stolthed tilbage på de sidste 2 1/2 år, hvor vi sammen har fået sat B.93 på fodboldlandkortet igen, siger fynboen og tilføjer:

– Oprykningen til Nordic Bet Ligaen vil naturligvis stå som et højdepunkt, da det var en kæmpe præstation af alle omkring holdet. Men også sidste sæsons overlevelse står tydeligt, hvor vi undervejs måtte overvinde mange udfordringer, inden vi kunne slå fast, at vi hører til i NordicBet Ligaen.

I pressemeddelelsen fremgår det, at klubbens assistenttræner og tidligere Brøndby-profil Kasper Lorentzen overtager cheftrænerposten. Jimmi Klitland bliver ny assistent.

Tipsbladet forsøger at få en uddybende kommentar fra Kim Engstrøm, men er ikke lykkedes med det i skrivende stund.





Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Holland – Sverige

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Viaplay med stor AGF-nyhed