Kim Engstrøm fyret – Kasper Lorentzen tager over

B.93 har noget overraskende valgt at fyre sin cheftræner.



Sæsonen i 1. divison er gået på hæld, hvilket har givet tid til at evaluere efteråret, og her er B.93 kommet frem til at skille sig af med sin cheftræner Kim Engstrøm.

Det oplyser Østerbro-klubben på sin hjemmeside.

– Kim har spillet en afgørende rolle i B.93’s succes de seneste år. At føre os op i NordicBet Ligaen og derefter sikre overlevelse i sidste sæson er imponerende præstationer, som vi er ham dybt taknemmelige for, siger formand og fungerende sportschef, Lars Lüthjohan Jensen, og tilføjer:

– Kim er en virkelig dygtig og vellidt træner, og derfor har det også været en meget svær beslutning at træffe. Vi ønsker Kim al mulig held og lykke fremadrettet, og personligt vil jeg takke ham for det gode og interessante samarbejde de sidste par år.

Kim Engstrøm forlader B.93 med en placering lige på den anden side af nedrykningsstregen. Men som Lars Lüthjohan Jensen i denne uge fortalte Tipsbladet, var det ganske forventeligt, at man ville få det svært med tanke på sommerens mange profilafgange.

Alligevel har det givet anledning til at sige farvel til Kim Engstrøm, der blev ansat i B.93 i sommeren 2022.

– Jeg er ærgerlig over, at samarbejdet skal slutte nu, men respekterer klubbens beslutning. Jeg ser med stolthed tilbage på de sidste 2 1/2 år, hvor vi sammen har fået sat B.93 på fodboldlandkortet igen, siger fynboen og tilføjer:

– Oprykningen til Nordic Bet Ligaen vil naturligvis stå som et højdepunkt, da det var en kæmpe præstation af alle omkring holdet. Men også sidste sæsons overlevelse står tydeligt, hvor vi undervejs måtte overvinde mange udfordringer, inden vi kunne slå fast, at vi hører til i NordicBet Ligaen.

I pressemeddelelsen fremgår det, at klubbens assistenttræner og tidligere Brøndby-profil Kasper Lorentzen overtager cheftrænerposten. Jimmi Klitland bliver ny assistent.

Tipsbladet forsøger at få en uddybende kommentar fra Kim Engstrøm, men er ikke lykkedes med det i skrivende stund.





Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Her kan du se AGF mod Sabah FK

En sort plet på hans eftermæle

OB vil have tidligere Superliga-profil

Henter Mads Junker

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning