Sæsonen i 1. divison er gået på hæld, hvilket har givet tid til at evaluere efteråret, og her er B.93 kommet frem til at skille sig af med sin cheftræner Kim Engstrøm.
Det oplyser Østerbro-klubben på sin hjemmeside.
– Kim har spillet en afgørende rolle i B.93’s succes de seneste år. At føre os op i NordicBet Ligaen og derefter sikre overlevelse i sidste sæson er imponerende præstationer, som vi er ham dybt taknemmelige for, siger formand og fungerende sportschef, Lars Lüthjohan Jensen, og tilføjer:
– Kim er en virkelig dygtig og vellidt træner, og derfor har det også været en meget svær beslutning at træffe. Vi ønsker Kim al mulig held og lykke fremadrettet, og personligt vil jeg takke ham for det gode og interessante samarbejde de sidste par år.
Kim Engstrøm forlader B.93 med en placering lige på den anden side af nedrykningsstregen. Men som Lars Lüthjohan Jensen i denne uge fortalte Tipsbladet, var det ganske forventeligt, at man ville få det svært med tanke på sommerens mange profilafgange.
Alligevel har det givet anledning til at sige farvel til Kim Engstrøm, der blev ansat i B.93 i sommeren 2022.
– Jeg er ærgerlig over, at samarbejdet skal slutte nu, men respekterer klubbens beslutning. Jeg ser med stolthed tilbage på de sidste 2 1/2 år, hvor vi sammen har fået sat B.93 på fodboldlandkortet igen, siger fynboen og tilføjer:
– Oprykningen til Nordic Bet Ligaen vil naturligvis stå som et højdepunkt, da det var en kæmpe præstation af alle omkring holdet. Men også sidste sæsons overlevelse står tydeligt, hvor vi undervejs måtte overvinde mange udfordringer, inden vi kunne slå fast, at vi hører til i NordicBet Ligaen.
I pressemeddelelsen fremgår det, at klubbens assistenttræner og tidligere Brøndby-profil Kasper Lorentzen overtager cheftrænerposten. Jimmi Klitland bliver ny assistent.
Tipsbladet forsøger at få en uddybende kommentar fra Kim Engstrøm, men er ikke lykkedes med det i skrivende stund.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
OPTAKT
Egypten – Iran
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT