Kim Engstrøm fyret – Kasper Lorentzen tager over

B.93 har noget overraskende valgt at fyre sin cheftræner.



Sæsonen i 1. divison er gået på hæld, hvilket har givet tid til at evaluere efteråret, og her er B.93 kommet frem til at skille sig af med sin cheftræner Kim Engstrøm.

Det oplyser Østerbro-klubben på sin hjemmeside.

– Kim har spillet en afgørende rolle i B.93’s succes de seneste år. At føre os op i NordicBet Ligaen og derefter sikre overlevelse i sidste sæson er imponerende præstationer, som vi er ham dybt taknemmelige for, siger formand og fungerende sportschef, Lars Lüthjohan Jensen, og tilføjer:

– Kim er en virkelig dygtig og vellidt træner, og derfor har det også været en meget svær beslutning at træffe. Vi ønsker Kim al mulig held og lykke fremadrettet, og personligt vil jeg takke ham for det gode og interessante samarbejde de sidste par år.

Kim Engstrøm forlader B.93 med en placering lige på den anden side af nedrykningsstregen. Men som Lars Lüthjohan Jensen i denne uge fortalte Tipsbladet, var det ganske forventeligt, at man ville få det svært med tanke på sommerens mange profilafgange.

Alligevel har det givet anledning til at sige farvel til Kim Engstrøm, der blev ansat i B.93 i sommeren 2022.

– Jeg er ærgerlig over, at samarbejdet skal slutte nu, men respekterer klubbens beslutning. Jeg ser med stolthed tilbage på de sidste 2 1/2 år, hvor vi sammen har fået sat B.93 på fodboldlandkortet igen, siger fynboen og tilføjer:

– Oprykningen til Nordic Bet Ligaen vil naturligvis stå som et højdepunkt, da det var en kæmpe præstation af alle omkring holdet. Men også sidste sæsons overlevelse står tydeligt, hvor vi undervejs måtte overvinde mange udfordringer, inden vi kunne slå fast, at vi hører til i NordicBet Ligaen.

I pressemeddelelsen fremgår det, at klubbens assistenttræner og tidligere Brøndby-profil Kasper Lorentzen overtager cheftrænerposten. Jimmi Klitland bliver ny assistent.

Tipsbladet forsøger at få en uddybende kommentar fra Kim Engstrøm, men er ikke lykkedes med det i skrivende stund.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu