Kim Engstrøm fyret – Kasper Lorentzen tager over

B.93 har noget overraskende valgt at fyre sin cheftræner.



Sæsonen i 1. divison er gået på hæld, hvilket har givet tid til at evaluere efteråret, og her er B.93 kommet frem til at skille sig af med sin cheftræner Kim Engstrøm.

Det oplyser Østerbro-klubben på sin hjemmeside.

– Kim har spillet en afgørende rolle i B.93’s succes de seneste år. At føre os op i NordicBet Ligaen og derefter sikre overlevelse i sidste sæson er imponerende præstationer, som vi er ham dybt taknemmelige for, siger formand og fungerende sportschef, Lars Lüthjohan Jensen, og tilføjer:

– Kim er en virkelig dygtig og vellidt træner, og derfor har det også været en meget svær beslutning at træffe. Vi ønsker Kim al mulig held og lykke fremadrettet, og personligt vil jeg takke ham for det gode og interessante samarbejde de sidste par år.

Kim Engstrøm forlader B.93 med en placering lige på den anden side af nedrykningsstregen. Men som Lars Lüthjohan Jensen i denne uge fortalte Tipsbladet, var det ganske forventeligt, at man ville få det svært med tanke på sommerens mange profilafgange.

Alligevel har det givet anledning til at sige farvel til Kim Engstrøm, der blev ansat i B.93 i sommeren 2022.

– Jeg er ærgerlig over, at samarbejdet skal slutte nu, men respekterer klubbens beslutning. Jeg ser med stolthed tilbage på de sidste 2 1/2 år, hvor vi sammen har fået sat B.93 på fodboldlandkortet igen, siger fynboen og tilføjer:

– Oprykningen til Nordic Bet Ligaen vil naturligvis stå som et højdepunkt, da det var en kæmpe præstation af alle omkring holdet. Men også sidste sæsons overlevelse står tydeligt, hvor vi undervejs måtte overvinde mange udfordringer, inden vi kunne slå fast, at vi hører til i NordicBet Ligaen.

I pressemeddelelsen fremgår det, at klubbens assistenttræner og tidligere Brøndby-profil Kasper Lorentzen overtager cheftrænerposten. Jimmi Klitland bliver ny assistent.

Tipsbladet forsøger at få en uddybende kommentar fra Kim Engstrøm, men er ikke lykkedes med det i skrivende stund.







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Vil til Premier League – United foran Arsenal



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen