Klokkeklar opfordring: Hyr Martin Retov!

Horsens-ikonet Tommy "Kuglepen" Poulsen mener, at AC Horsens har været alt for langsomme til at fyre cheftræneren, og så peger han på Martin Retov som drømmekandidaten til det nu ledige job i 1. divisionsklubben.



Det har været en sæson, der har budt på markante omvæltning på Langmarksvej, hvor AC Horsens hører til.

Amerikanske ejere kom ind i efteråret, sportschef Niels Erik Søndergård blev fyret i januar, og onsdag aften har Den Gule Fare også givet cheftræner Joakim Persson sparket efter 22 kampe med begrænset succes.

Han efterlader Superliga-nedrykkerne på en skuffende ottendeplads i NordicBet Liga, hvor det blot er blevet til syv sejre i 21 forsøg, og hvor fansene flere gange har udtrykt deres utilfredshed.

Nu skal der findes en ny cheftræner i AC Horsens, og her er Brøndbys assistenttræner Martin Retov allerede blevet kaldt favoritten af Horsens Folkeblad.

Og Martin Retov er også drømmekandidaten for Tommy “Kuglepen” Poulsen, der tidligere har dækket AC Horsens for Horsens Folkeblad i en årrække og kender klubben bedre end de fleste. 

– Dem, de bør vælge mellem, er nummer et Martin Retov og nummer to Christian Lønstrup (cheftræner i Hillerød, red.). Det bliver ikke Claus Troelsen (den midlertidige træner, red), så det er Retov og Lønstrup, der lige nu bør være de to emner, siger Tommy Poulsen til Tipsbladet.

Martin Retov, der selv spillede en periode i klubben, var også i AC Horsens’ søgelys, efter at klubben fyrede Jonas Dal i efteråret 2020, men dengang lykkedes det ikke. “Kuglepen” har mere tro på, at Brøndby-assistenten kommer denne gang.

– En af årsagerne til, at han ikke kom sidste gang, var, at han ville få mindre løn i Horsens end som assistenttræner i Brøndby. Derfor kan jeg godt forstå, at han ikke ville flytte herover. Nu skal de være klar over, at hvis de vil have en ordentlig træner, skal de betale ham.

– Jeg tror, de er kureret for dårlige hyringer nu. Nu skal de et niveau op og betale de trænere, de vil have. Horsens har fundet ud af, hvad du får, når du tager en billig træner, og nu har de også penge nok, fordi amerikanerne er kommet med 25 millioner. Der er ingen undskyldning for ikke at finde en ordentlig træner, siger han og tilføjer:

– Den nye træner bliver forhåbentlig ansat så hurtigt som muligt, så han kan være med til at vælge nye spillere til sommer. Dem, amerikanerne er kommet med, er jo ikke gode nok. Vi skal have en træner, der kan være med til at vælge spillerne sammen med sportschefen. Det er i hvert fald ikke amerikanerne, der skal det. Dem, de har rendende nu, er slet ikke gode nok til 1. division. De kan nok ikke nå at rykke ud i år, men det kan de næste år, hvis ikke de får skiftet ud.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Martin Retov. Foto: IMAGO

“Noget af det mest håbløse”
At der overhovedet kan tales om, at AC Horsens kan rykke ud af 1. division, efter at klubben så sent som i sidste sæson var i Superligaen, er opsigtsvækkende.

Men sæsonen har som nævnt været en nedtur for Den Gule Fare, der aktuelt er nummer otte i NordicBet Ligaen – dog med hele 12 point ned til Næstved under stregen.

Og den dårlige sæson er Joakim Persson bestemt ikke uden skyld i, mener Tommy “Kuglepen” Poulsen. 

– Det er en af de langsommeste fyringer, vi har oplevet i dansk fodbold. Han burde være blevet fyret for længe siden. Det, han har ødelagt i sin korte tid i AC Horsens, er ikke småting. Han har taktisk været noget af det mest håbløse, vi nogensinde har oplevet.

– Vi havde jo blandt andet Jonas Dal, der blev fyret ret hurtigt, men ham her har været endnu værre. AC Horsens har været langsomme på aftrækkeren, og det er, fordi amerikanerne kom midt i det hele. Men der har ikke været nogen formidlende omstændigheder, og han har ikke sat en fod rigtigt i sin tid i klubben. Så det er helt korrekt, at han er blevet fyret, siger han til Tipsbladet og tilføjer:

– Hans taktiske evner er lig nul. Det var helt håbløst mod Sønderjyske i weekenden. Han starter med to af de bedste (Moses Opondo og Søren Reese, red.) på bænken, seks mand på midtbanen, som aldrig vinder en duel, og en angriber, som var så alene, at han skulle bruge en kikkert for at se sin nærmeste medspiller. Det var noget af det mest håbløse, jeg har set i en divisionskamp. Alt, han har rørt ved, har været helt umuligt.

AC Horsens oplyser i deres pressemeddelelse onsdag aften, at Claus Troelsen vil vikariere som cheftræner resten af sæsonen. Hans første opgave bliver på udebane mod B.93. 





Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Kreativ transfer-løsning?


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Kongen af straffespark på vej til FC København

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Belgier var fristet af FCK og FCM

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Wrexham klar til at knuse transferrekord

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FCM jagter Champions League-talenter

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

FCK forhandler om målmand – koster kassen

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Massiv interesse for Horsens-flop



FCK-emne skifter til PSV

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Lindstrøm på blokken i storklub

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Stor stjerne allerede ude af Tour de France


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

FC Barcelona-stjerner i chok

Bayern raser mod Donnarumma

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025



Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle



Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte