Det har været en sæson, der har budt på markante omvæltning på Langmarksvej, hvor AC Horsens hører til.
Amerikanske ejere kom ind i efteråret, sportschef Niels Erik Søndergård blev fyret i januar, og onsdag aften har Den Gule Fare også givet cheftræner Joakim Persson sparket efter 22 kampe med begrænset succes.
Han efterlader Superliga-nedrykkerne på en skuffende ottendeplads i NordicBet Liga, hvor det blot er blevet til syv sejre i 21 forsøg, og hvor fansene flere gange har udtrykt deres utilfredshed.
Nu skal der findes en ny cheftræner i AC Horsens, og her er Brøndbys assistenttræner Martin Retov allerede blevet kaldt favoritten af Horsens Folkeblad.
Og Martin Retov er også drømmekandidaten for Tommy “Kuglepen” Poulsen, der tidligere har dækket AC Horsens for Horsens Folkeblad i en årrække og kender klubben bedre end de fleste.
– Dem, de bør vælge mellem, er nummer et Martin Retov og nummer to Christian Lønstrup (cheftræner i Hillerød, red.). Det bliver ikke Claus Troelsen (den midlertidige træner, red), så det er Retov og Lønstrup, der lige nu bør være de to emner, siger Tommy Poulsen til Tipsbladet.
Martin Retov, der selv spillede en periode i klubben, var også i AC Horsens’ søgelys, efter at klubben fyrede Jonas Dal i efteråret 2020, men dengang lykkedes det ikke. “Kuglepen” har mere tro på, at Brøndby-assistenten kommer denne gang.
– En af årsagerne til, at han ikke kom sidste gang, var, at han ville få mindre løn i Horsens end som assistenttræner i Brøndby. Derfor kan jeg godt forstå, at han ikke ville flytte herover. Nu skal de være klar over, at hvis de vil have en ordentlig træner, skal de betale ham.
– Jeg tror, de er kureret for dårlige hyringer nu. Nu skal de et niveau op og betale de trænere, de vil have. Horsens har fundet ud af, hvad du får, når du tager en billig træner, og nu har de også penge nok, fordi amerikanerne er kommet med 25 millioner. Der er ingen undskyldning for ikke at finde en ordentlig træner, siger han og tilføjer:
– Den nye træner bliver forhåbentlig ansat så hurtigt som muligt, så han kan være med til at vælge nye spillere til sommer. Dem, amerikanerne er kommet med, er jo ikke gode nok. Vi skal have en træner, der kan være med til at vælge spillerne sammen med sportschefen. Det er i hvert fald ikke amerikanerne, der skal det. Dem, de har rendende nu, er slet ikke gode nok til 1. division. De kan nok ikke nå at rykke ud i år, men det kan de næste år, hvis ikke de får skiftet ud.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Martin Retov. Foto: IMAGO
“Noget af det mest håbløse”
At der overhovedet kan tales om, at AC Horsens kan rykke ud af 1. division, efter at klubben så sent som i sidste sæson var i Superligaen, er opsigtsvækkende.
Men sæsonen har som nævnt været en nedtur for Den Gule Fare, der aktuelt er nummer otte i NordicBet Ligaen – dog med hele 12 point ned til Næstved under stregen.
Og den dårlige sæson er Joakim Persson bestemt ikke uden skyld i, mener Tommy “Kuglepen” Poulsen.
– Det er en af de langsommeste fyringer, vi har oplevet i dansk fodbold. Han burde være blevet fyret for længe siden. Det, han har ødelagt i sin korte tid i AC Horsens, er ikke småting. Han har taktisk været noget af det mest håbløse, vi nogensinde har oplevet.
– Vi havde jo blandt andet Jonas Dal, der blev fyret ret hurtigt, men ham her har været endnu værre. AC Horsens har været langsomme på aftrækkeren, og det er, fordi amerikanerne kom midt i det hele. Men der har ikke været nogen formidlende omstændigheder, og han har ikke sat en fod rigtigt i sin tid i klubben. Så det er helt korrekt, at han er blevet fyret, siger han til Tipsbladet og tilføjer:
– Hans taktiske evner er lig nul. Det var helt håbløst mod Sønderjyske i weekenden. Han starter med to af de bedste (Moses Opondo og Søren Reese, red.) på bænken, seks mand på midtbanen, som aldrig vinder en duel, og en angriber, som var så alene, at han skulle bruge en kikkert for at se sin nærmeste medspiller. Det var noget af det mest håbløse, jeg har set i en divisionskamp. Alt, han har rørt ved, har været helt umuligt.
AC Horsens oplyser i deres pressemeddelelse onsdag aften, at Claus Troelsen vil vikariere som cheftræner resten af sæsonen. Hans første opgave bliver på udebane mod B.93.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Glem det, Leicester!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal