Det har været en sæson, der har budt på markante omvæltning på Langmarksvej, hvor AC Horsens hører til.
Amerikanske ejere kom ind i efteråret, sportschef Niels Erik Søndergård blev fyret i januar, og onsdag aften har Den Gule Fare også givet cheftræner Joakim Persson sparket efter 22 kampe med begrænset succes.
Han efterlader Superliga-nedrykkerne på en skuffende ottendeplads i NordicBet Liga, hvor det blot er blevet til syv sejre i 21 forsøg, og hvor fansene flere gange har udtrykt deres utilfredshed.
Nu skal der findes en ny cheftræner i AC Horsens, og her er Brøndbys assistenttræner Martin Retov allerede blevet kaldt favoritten af Horsens Folkeblad.
Og Martin Retov er også drømmekandidaten for Tommy “Kuglepen” Poulsen, der tidligere har dækket AC Horsens for Horsens Folkeblad i en årrække og kender klubben bedre end de fleste.
– Dem, de bør vælge mellem, er nummer et Martin Retov og nummer to Christian Lønstrup (cheftræner i Hillerød, red.). Det bliver ikke Claus Troelsen (den midlertidige træner, red), så det er Retov og Lønstrup, der lige nu bør være de to emner, siger Tommy Poulsen til Tipsbladet.
Martin Retov, der selv spillede en periode i klubben, var også i AC Horsens’ søgelys, efter at klubben fyrede Jonas Dal i efteråret 2020, men dengang lykkedes det ikke. “Kuglepen” har mere tro på, at Brøndby-assistenten kommer denne gang.
– En af årsagerne til, at han ikke kom sidste gang, var, at han ville få mindre løn i Horsens end som assistenttræner i Brøndby. Derfor kan jeg godt forstå, at han ikke ville flytte herover. Nu skal de være klar over, at hvis de vil have en ordentlig træner, skal de betale ham.
– Jeg tror, de er kureret for dårlige hyringer nu. Nu skal de et niveau op og betale de trænere, de vil have. Horsens har fundet ud af, hvad du får, når du tager en billig træner, og nu har de også penge nok, fordi amerikanerne er kommet med 25 millioner. Der er ingen undskyldning for ikke at finde en ordentlig træner, siger han og tilføjer:
– Den nye træner bliver forhåbentlig ansat så hurtigt som muligt, så han kan være med til at vælge nye spillere til sommer. Dem, amerikanerne er kommet med, er jo ikke gode nok. Vi skal have en træner, der kan være med til at vælge spillerne sammen med sportschefen. Det er i hvert fald ikke amerikanerne, der skal det. Dem, de har rendende nu, er slet ikke gode nok til 1. division. De kan nok ikke nå at rykke ud i år, men det kan de næste år, hvis ikke de får skiftet ud.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Martin Retov. Foto: IMAGO
“Noget af det mest håbløse”
At der overhovedet kan tales om, at AC Horsens kan rykke ud af 1. division, efter at klubben så sent som i sidste sæson var i Superligaen, er opsigtsvækkende.
Men sæsonen har som nævnt været en nedtur for Den Gule Fare, der aktuelt er nummer otte i NordicBet Ligaen – dog med hele 12 point ned til Næstved under stregen.
Og den dårlige sæson er Joakim Persson bestemt ikke uden skyld i, mener Tommy “Kuglepen” Poulsen.
– Det er en af de langsommeste fyringer, vi har oplevet i dansk fodbold. Han burde være blevet fyret for længe siden. Det, han har ødelagt i sin korte tid i AC Horsens, er ikke småting. Han har taktisk været noget af det mest håbløse, vi nogensinde har oplevet.
– Vi havde jo blandt andet Jonas Dal, der blev fyret ret hurtigt, men ham her har været endnu værre. AC Horsens har været langsomme på aftrækkeren, og det er, fordi amerikanerne kom midt i det hele. Men der har ikke været nogen formidlende omstændigheder, og han har ikke sat en fod rigtigt i sin tid i klubben. Så det er helt korrekt, at han er blevet fyret, siger han til Tipsbladet og tilføjer:
– Hans taktiske evner er lig nul. Det var helt håbløst mod Sønderjyske i weekenden. Han starter med to af de bedste (Moses Opondo og Søren Reese, red.) på bænken, seks mand på midtbanen, som aldrig vinder en duel, og en angriber, som var så alene, at han skulle bruge en kikkert for at se sin nærmeste medspiller. Det var noget af det mest håbløse, jeg har set i en divisionskamp. Alt, han har rørt ved, har været helt umuligt.
AC Horsens oplyser i deres pressemeddelelse onsdag aften, at Claus Troelsen vil vikariere som cheftræner resten af sæsonen. Hans første opgave bliver på udebane mod B.93.
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
Et slag fra førstepladsen
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
INTERVIEW