Klokkeklar opfordring: Hyr Martin Retov!

Horsens-ikonet Tommy "Kuglepen" Poulsen mener, at AC Horsens har været alt for langsomme til at fyre cheftræneren, og så peger han på Martin Retov som drømmekandidaten til det nu ledige job i 1. divisionsklubben.



Det har været en sæson, der har budt på markante omvæltning på Langmarksvej, hvor AC Horsens hører til.

Amerikanske ejere kom ind i efteråret, sportschef Niels Erik Søndergård blev fyret i januar, og onsdag aften har Den Gule Fare også givet cheftræner Joakim Persson sparket efter 22 kampe med begrænset succes.

Han efterlader Superliga-nedrykkerne på en skuffende ottendeplads i NordicBet Liga, hvor det blot er blevet til syv sejre i 21 forsøg, og hvor fansene flere gange har udtrykt deres utilfredshed.

Nu skal der findes en ny cheftræner i AC Horsens, og her er Brøndbys assistenttræner Martin Retov allerede blevet kaldt favoritten af Horsens Folkeblad.

Og Martin Retov er også drømmekandidaten for Tommy “Kuglepen” Poulsen, der tidligere har dækket AC Horsens for Horsens Folkeblad i en årrække og kender klubben bedre end de fleste. 

– Dem, de bør vælge mellem, er nummer et Martin Retov og nummer to Christian Lønstrup (cheftræner i Hillerød, red.). Det bliver ikke Claus Troelsen (den midlertidige træner, red), så det er Retov og Lønstrup, der lige nu bør være de to emner, siger Tommy Poulsen til Tipsbladet.

Martin Retov, der selv spillede en periode i klubben, var også i AC Horsens’ søgelys, efter at klubben fyrede Jonas Dal i efteråret 2020, men dengang lykkedes det ikke. “Kuglepen” har mere tro på, at Brøndby-assistenten kommer denne gang.

– En af årsagerne til, at han ikke kom sidste gang, var, at han ville få mindre løn i Horsens end som assistenttræner i Brøndby. Derfor kan jeg godt forstå, at han ikke ville flytte herover. Nu skal de være klar over, at hvis de vil have en ordentlig træner, skal de betale ham.

– Jeg tror, de er kureret for dårlige hyringer nu. Nu skal de et niveau op og betale de trænere, de vil have. Horsens har fundet ud af, hvad du får, når du tager en billig træner, og nu har de også penge nok, fordi amerikanerne er kommet med 25 millioner. Der er ingen undskyldning for ikke at finde en ordentlig træner, siger han og tilføjer:

– Den nye træner bliver forhåbentlig ansat så hurtigt som muligt, så han kan være med til at vælge nye spillere til sommer. Dem, amerikanerne er kommet med, er jo ikke gode nok. Vi skal have en træner, der kan være med til at vælge spillerne sammen med sportschefen. Det er i hvert fald ikke amerikanerne, der skal det. Dem, de har rendende nu, er slet ikke gode nok til 1. division. De kan nok ikke nå at rykke ud i år, men det kan de næste år, hvis ikke de får skiftet ud.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Martin Retov. Foto: IMAGO

“Noget af det mest håbløse”
At der overhovedet kan tales om, at AC Horsens kan rykke ud af 1. division, efter at klubben så sent som i sidste sæson var i Superligaen, er opsigtsvækkende.

Men sæsonen har som nævnt været en nedtur for Den Gule Fare, der aktuelt er nummer otte i NordicBet Ligaen – dog med hele 12 point ned til Næstved under stregen.

Og den dårlige sæson er Joakim Persson bestemt ikke uden skyld i, mener Tommy “Kuglepen” Poulsen. 

– Det er en af de langsommeste fyringer, vi har oplevet i dansk fodbold. Han burde være blevet fyret for længe siden. Det, han har ødelagt i sin korte tid i AC Horsens, er ikke småting. Han har taktisk været noget af det mest håbløse, vi nogensinde har oplevet.

– Vi havde jo blandt andet Jonas Dal, der blev fyret ret hurtigt, men ham her har været endnu værre. AC Horsens har været langsomme på aftrækkeren, og det er, fordi amerikanerne kom midt i det hele. Men der har ikke været nogen formidlende omstændigheder, og han har ikke sat en fod rigtigt i sin tid i klubben. Så det er helt korrekt, at han er blevet fyret, siger han til Tipsbladet og tilføjer:

– Hans taktiske evner er lig nul. Det var helt håbløst mod Sønderjyske i weekenden. Han starter med to af de bedste (Moses Opondo og Søren Reese, red.) på bænken, seks mand på midtbanen, som aldrig vinder en duel, og en angriber, som var så alene, at han skulle bruge en kikkert for at se sin nærmeste medspiller. Det var noget af det mest håbløse, jeg har set i en divisionskamp. Alt, han har rørt ved, har været helt umuligt.

AC Horsens oplyser i deres pressemeddelelse onsdag aften, at Claus Troelsen vil vikariere som cheftræner resten af sæsonen. Hans første opgave bliver på udebane mod B.93. 







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Braithwaite del af stor transferplan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Brian Riemer peger på tre årsager

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget