• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Mikkel Fuhr Nielsen

Klubben bekræfter: Dansker vender hjem

Foto: Getty Images

Sparta Prag bekræfter, at man har sagt farvel til Thomas Nørgaard.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Brian Priske mister sin tro væbner Thomas Nørgaard i Sparta Prag, da han har takket ja til et job i Danmark.

Sådan lyder det på klubbens hjemmeside torsdag eftermiddag.

- Jeg har været glad for at være en del af Sparta. Ikke kun at være en del af klubben men også med alt presset og forventningerne omkring os. Det har været en stor ære for mig at have været en del af noget så stort, siger Thomas Nørgaard til klubbens hjemmeside og fortsætter.

- Jeg fik muligheden for at komme tætttere på familien med rollen som cheftræner i Danmark. Det er ikke fordi, at jeg ikke er glad, hvor jeg er, eller fordi, at jeg ikke tror på, at projektet bliver en succes. Det er faktisk lige omvendt. Det handler mere om muligheden for at være tættere på familien.

Sparta Prag fortæller også på klubbens hjemmeside, at man meget snart vil offentliggøre, hvem der skal være klubbens næste assistenttræner. Tipsbladet kunne tidligere torsdag afsløre, at det med al sandsynlighed bliver Lars Friis.

- Thomas kom til mig for to uger siden med en forespørgsel. Han fik muligheden for at være tættere på familien i Danmark. Samtidig blev han tilbudt rollen som cheftræner, hvilket gjorde beslutningen nemmere, siger Brian Priske om afgangen af sin assistenttræner og fortsætter.

- Selvfølgelig diskuterede vi det hele med Tomáš Rosicky [sportsdirektør, red.]. Om det eksempelvis var muligt for os at acceptere det. I sidste ende valgte vi at acceptere det og frigive Thomas. Jeg ønsker ham alt det bedste, lyder det fra den tidligere FCM-træner.

Brian Priske og Thomas Nørgaard nåede at danne makkerpar i Sparta Prag i et halvt år. Nu venter en ny opgave i Danmark for Nørgaard. Tipsbladet har fortalt, at han skal være Sønderjyskes næste cheftræner.

Det har Haderslev-klubben sidenhen selv bekræftet på sin hjemmeside. Thomas Nørgaard skriver under på en aftale frem til 2025.