Brian Priske mister sin tro væbner Thomas Nørgaard i Sparta Prag, da han har takket ja til et job i Danmark.
Sådan lyder det på klubbens hjemmeside torsdag eftermiddag.
– Jeg har været glad for at være en del af Sparta. Ikke kun at være en del af klubben men også med alt presset og forventningerne omkring os. Det har været en stor ære for mig at have været en del af noget så stort, siger Thomas Nørgaard til klubbens hjemmeside og fortsætter.
– Jeg fik muligheden for at komme tætttere på familien med rollen som cheftræner i Danmark. Det er ikke fordi, at jeg ikke er glad, hvor jeg er, eller fordi, at jeg ikke tror på, at projektet bliver en succes. Det er faktisk lige omvendt. Det handler mere om muligheden for at være tættere på familien.
Sparta Prag fortæller også på klubbens hjemmeside, at man meget snart vil offentliggøre, hvem der skal være klubbens næste assistenttræner. Tipsbladet kunne tidligere torsdag afsløre, at det med al sandsynlighed bliver Lars Friis.
– Thomas kom til mig for to uger siden med en forespørgsel. Han fik muligheden for at være tættere på familien i Danmark. Samtidig blev han tilbudt rollen som cheftræner, hvilket gjorde beslutningen nemmere, siger Brian Priske om afgangen af sin assistenttræner og fortsætter.
– Selvfølgelig diskuterede vi det hele med Tomáš Rosicky [sportsdirektør, red.]. Om det eksempelvis var muligt for os at acceptere det. I sidste ende valgte vi at acceptere det og frigive Thomas. Jeg ønsker ham alt det bedste, lyder det fra den tidligere FCM-træner.
Brian Priske og Thomas Nørgaard nåede at danne makkerpar i Sparta Prag i et halvt år. Nu venter en ny opgave i Danmark for Nørgaard. Tipsbladet har fortalt, at han skal være Sønderjyskes næste cheftræner.
Det har Haderslev-klubben sidenhen selv bekræftet på sin hjemmeside. Thomas Nørgaard skriver under på en aftale frem til 2025.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Bayern München laver vildt comeback
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
