Klubben bekræfter: Dansker vender hjem

Sparta Prag bekræfter, at man har sagt farvel til Thomas Nørgaard.



Brian Priske mister sin tro væbner Thomas Nørgaard i Sparta Prag, da han har takket ja til et job i Danmark.

Sådan lyder det på klubbens hjemmeside torsdag eftermiddag.

– Jeg har været glad for at være en del af Sparta. Ikke kun at være en del af klubben men også med alt presset og forventningerne omkring os. Det har været en stor ære for mig at have været en del af noget så stort, siger Thomas Nørgaard til klubbens hjemmeside og fortsætter.

– Jeg fik muligheden for at komme tætttere på familien med rollen som cheftræner i Danmark. Det er ikke fordi, at jeg ikke er glad, hvor jeg er, eller fordi, at jeg ikke tror på, at projektet bliver en succes. Det er faktisk lige omvendt. Det handler mere om muligheden for at være tættere på familien.

Sparta Prag fortæller også på klubbens hjemmeside, at man meget snart vil offentliggøre, hvem der skal være klubbens næste assistenttræner. Tipsbladet kunne tidligere torsdag afsløre, at det med al sandsynlighed bliver Lars Friis.

– Thomas kom til mig for to uger siden med en forespørgsel. Han fik muligheden for at være tættere på familien i Danmark. Samtidig blev han tilbudt rollen som cheftræner, hvilket gjorde beslutningen nemmere, siger Brian Priske om afgangen af sin assistenttræner og fortsætter.

– Selvfølgelig diskuterede vi det hele med Tomáš Rosicky [sportsdirektør, red.]. Om det eksempelvis var muligt for os at acceptere det. I sidste ende valgte vi at acceptere det og frigive Thomas. Jeg ønsker ham alt det bedste, lyder det fra den tidligere FCM-træner.

Brian Priske og Thomas Nørgaard nåede at danne makkerpar i Sparta Prag i et halvt år. Nu venter en ny opgave i Danmark for Nørgaard. Tipsbladet har fortalt, at han skal være Sønderjyskes næste cheftræner.

Det har Haderslev-klubben sidenhen selv bekræftet på sin hjemmeside. Thomas Nørgaard skriver under på en aftale frem til 2025.





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

FC Midtjylland – AC Horsens

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Brøndby-boss teaser for transfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Københavns vej i Europa

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi