Klubben bekræfter: Dansker vender hjem

Sparta Prag bekræfter, at man har sagt farvel til Thomas Nørgaard.



Brian Priske mister sin tro væbner Thomas Nørgaard i Sparta Prag, da han har takket ja til et job i Danmark.

Sådan lyder det på klubbens hjemmeside torsdag eftermiddag.

– Jeg har været glad for at være en del af Sparta. Ikke kun at være en del af klubben men også med alt presset og forventningerne omkring os. Det har været en stor ære for mig at have været en del af noget så stort, siger Thomas Nørgaard til klubbens hjemmeside og fortsætter.

– Jeg fik muligheden for at komme tætttere på familien med rollen som cheftræner i Danmark. Det er ikke fordi, at jeg ikke er glad, hvor jeg er, eller fordi, at jeg ikke tror på, at projektet bliver en succes. Det er faktisk lige omvendt. Det handler mere om muligheden for at være tættere på familien.

Sparta Prag fortæller også på klubbens hjemmeside, at man meget snart vil offentliggøre, hvem der skal være klubbens næste assistenttræner. Tipsbladet kunne tidligere torsdag afsløre, at det med al sandsynlighed bliver Lars Friis.

– Thomas kom til mig for to uger siden med en forespørgsel. Han fik muligheden for at være tættere på familien i Danmark. Samtidig blev han tilbudt rollen som cheftræner, hvilket gjorde beslutningen nemmere, siger Brian Priske om afgangen af sin assistenttræner og fortsætter.

– Selvfølgelig diskuterede vi det hele med Tomáš Rosicky [sportsdirektør, red.]. Om det eksempelvis var muligt for os at acceptere det. I sidste ende valgte vi at acceptere det og frigive Thomas. Jeg ønsker ham alt det bedste, lyder det fra den tidligere FCM-træner.

Brian Priske og Thomas Nørgaard nåede at danne makkerpar i Sparta Prag i et halvt år. Nu venter en ny opgave i Danmark for Nørgaard. Tipsbladet har fortalt, at han skal være Sønderjyskes næste cheftræner.

Det har Haderslev-klubben sidenhen selv bekræftet på sin hjemmeside. Thomas Nørgaard skriver under på en aftale frem til 2025.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Vikinger & Kanariefugle underholder

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Brasilien – Norge

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er prisen på Aral Simsir

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Dansker på blokken i ny storklub

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FCK tjener millioner på ung stopper

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub