Klubben bekræfter: Dansker vender hjem

Sparta Prag bekræfter, at man har sagt farvel til Thomas Nørgaard.



Brian Priske mister sin tro væbner Thomas Nørgaard i Sparta Prag, da han har takket ja til et job i Danmark.

Sådan lyder det på klubbens hjemmeside torsdag eftermiddag.

– Jeg har været glad for at være en del af Sparta. Ikke kun at være en del af klubben men også med alt presset og forventningerne omkring os. Det har været en stor ære for mig at have været en del af noget så stort, siger Thomas Nørgaard til klubbens hjemmeside og fortsætter.

– Jeg fik muligheden for at komme tætttere på familien med rollen som cheftræner i Danmark. Det er ikke fordi, at jeg ikke er glad, hvor jeg er, eller fordi, at jeg ikke tror på, at projektet bliver en succes. Det er faktisk lige omvendt. Det handler mere om muligheden for at være tættere på familien.

Sparta Prag fortæller også på klubbens hjemmeside, at man meget snart vil offentliggøre, hvem der skal være klubbens næste assistenttræner. Tipsbladet kunne tidligere torsdag afsløre, at det med al sandsynlighed bliver Lars Friis.

– Thomas kom til mig for to uger siden med en forespørgsel. Han fik muligheden for at være tættere på familien i Danmark. Samtidig blev han tilbudt rollen som cheftræner, hvilket gjorde beslutningen nemmere, siger Brian Priske om afgangen af sin assistenttræner og fortsætter.

– Selvfølgelig diskuterede vi det hele med Tomáš Rosicky [sportsdirektør, red.]. Om det eksempelvis var muligt for os at acceptere det. I sidste ende valgte vi at acceptere det og frigive Thomas. Jeg ønsker ham alt det bedste, lyder det fra den tidligere FCM-træner.

Brian Priske og Thomas Nørgaard nåede at danne makkerpar i Sparta Prag i et halvt år. Nu venter en ny opgave i Danmark for Nørgaard. Tipsbladet har fortalt, at han skal være Sønderjyskes næste cheftræner.

Det har Haderslev-klubben sidenhen selv bekræftet på sin hjemmeside. Thomas Nørgaard skriver under på en aftale frem til 2025.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Køb, køb, køb!

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skyder Brøndby-transfer ned

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Viborg FF – OB

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’