Der er sket meget i Jammerbugt FC det seneste års tid. Stammen, der rykkede holdet op i NordicBet Ligaen er stort set væk, og det blev for meget for Christian Rye, da ejer Klaus-Dieter Müller i sommer kom kørende med nye udlændinge næsten hver dag. Det siger han til Ekstra Bladet.
Klaus-Dieter Müller reddede i sin tid klubben ud af en gæld på cirka to millioner kroner og lovede, at holdet fortsat skulle præges af lokale kræfter.
I dag er virkeligheden imidlertid en anden, og 22 af de 28 spillere i Jammerbugts trup er kommet til fra udlandet via ejerens netværk. Efter sommerferien var 10-12 nye spillere kommet til, og siden kom Klaus-Dieter Müller kørende med nye afrikanere næsten hver dag, fortæller Christian Rye. Det blev for meget for midtbanespilleren, der i vinter rykkede til Vejgaard.
– Omklædningsrummet ændrede sig på meget kort tid. Før sommeren 2021 havde vi været den samme gruppe af spillere i flere år, og de holdkammerater blev jo ens allerbedste venner.
– Men det forsvandt. Det kan lyde banalt, men det var bare ikke nemt at omstille sig til pludselig at snakke engelsk med 15 nye mennesker, som kommer fra 10 forskellige kulturer.
Jammerbugt FC-truppen består ifølge klubbens egen hjemmeside af spillere fra Danmark, Mali, Nigeria, Luxembourg, Guinea, Senegal, Algeriet, Liberia, Frankrig, Gambia, Portugal, Norge, Bosnien-Hercegovina, Italien, Tunesien og Sverige.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
OPTAKT
Colombia – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
