Klubejer kom kørende med nye udlændinge: Ikke nemt

Næsten hver eneste dage kom ejeren af den danske klub kørende med bilen fyldt med nye udlændinge.



Der er sket meget i Jammerbugt FC det seneste års tid. Stammen, der rykkede holdet op i NordicBet Ligaen er stort set væk, og det blev for meget for Christian Rye, da ejer Klaus-Dieter Müller i sommer kom kørende med nye udlændinge næsten hver dag. Det siger han til Ekstra Bladet.

Klaus-Dieter Müller reddede i sin tid klubben ud af en gæld på cirka to millioner kroner og lovede, at holdet fortsat skulle præges af lokale kræfter.

I dag er virkeligheden imidlertid en anden, og 22 af de 28 spillere i Jammerbugts trup er kommet til fra udlandet via ejerens netværk. Efter sommerferien var 10-12 nye spillere kommet til, og siden kom Klaus-Dieter Müller kørende med nye afrikanere næsten hver dag, fortæller Christian Rye. Det blev for meget for midtbanespilleren, der i vinter rykkede til Vejgaard.

– Omklædningsrummet ændrede sig på meget kort tid. Før sommeren 2021 havde vi været den samme gruppe af spillere i flere år, og de holdkammerater blev jo ens allerbedste venner.

– Men det forsvandt. Det kan lyde banalt, men det var bare ikke nemt at omstille sig til pludselig at snakke engelsk med 15 nye mennesker, som kommer fra 10 forskellige kulturer.

Jammerbugt FC-truppen består ifølge klubbens egen hjemmeside af spillere fra Danmark, Mali, Nigeria, Luxembourg, Guinea, Senegal, Algeriet, Liberia, Frankrig, Gambia, Portugal, Norge, Bosnien-Hercegovina, Italien, Tunesien og Sverige. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’