Klubejer kom kørende med nye udlændinge: Ikke nemt

Næsten hver eneste dage kom ejeren af den danske klub kørende med bilen fyldt med nye udlændinge.



Der er sket meget i Jammerbugt FC det seneste års tid. Stammen, der rykkede holdet op i NordicBet Ligaen er stort set væk, og det blev for meget for Christian Rye, da ejer Klaus-Dieter Müller i sommer kom kørende med nye udlændinge næsten hver dag. Det siger han til Ekstra Bladet.

Klaus-Dieter Müller reddede i sin tid klubben ud af en gæld på cirka to millioner kroner og lovede, at holdet fortsat skulle præges af lokale kræfter.

I dag er virkeligheden imidlertid en anden, og 22 af de 28 spillere i Jammerbugts trup er kommet til fra udlandet via ejerens netværk. Efter sommerferien var 10-12 nye spillere kommet til, og siden kom Klaus-Dieter Müller kørende med nye afrikanere næsten hver dag, fortæller Christian Rye. Det blev for meget for midtbanespilleren, der i vinter rykkede til Vejgaard.

– Omklædningsrummet ændrede sig på meget kort tid. Før sommeren 2021 havde vi været den samme gruppe af spillere i flere år, og de holdkammerater blev jo ens allerbedste venner.

– Men det forsvandt. Det kan lyde banalt, men det var bare ikke nemt at omstille sig til pludselig at snakke engelsk med 15 nye mennesker, som kommer fra 10 forskellige kulturer.

Jammerbugt FC-truppen består ifølge klubbens egen hjemmeside af spillere fra Danmark, Mali, Nigeria, Luxembourg, Guinea, Senegal, Algeriet, Liberia, Frankrig, Gambia, Portugal, Norge, Bosnien-Hercegovina, Italien, Tunesien og Sverige. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Cherki lægger op i Miami

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Han bestemmer det hele

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Horsens var et helvede’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Frankrig – England

Forventer rekord i Superliga-klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira