Der er sket meget i Jammerbugt FC det seneste års tid. Stammen, der rykkede holdet op i NordicBet Ligaen er stort set væk, og det blev for meget for Christian Rye, da ejer Klaus-Dieter Müller i sommer kom kørende med nye udlændinge næsten hver dag. Det siger han til Ekstra Bladet.
Klaus-Dieter Müller reddede i sin tid klubben ud af en gæld på cirka to millioner kroner og lovede, at holdet fortsat skulle præges af lokale kræfter.
I dag er virkeligheden imidlertid en anden, og 22 af de 28 spillere i Jammerbugts trup er kommet til fra udlandet via ejerens netværk. Efter sommerferien var 10-12 nye spillere kommet til, og siden kom Klaus-Dieter Müller kørende med nye afrikanere næsten hver dag, fortæller Christian Rye. Det blev for meget for midtbanespilleren, der i vinter rykkede til Vejgaard.
– Omklædningsrummet ændrede sig på meget kort tid. Før sommeren 2021 havde vi været den samme gruppe af spillere i flere år, og de holdkammerater blev jo ens allerbedste venner.
– Men det forsvandt. Det kan lyde banalt, men det var bare ikke nemt at omstille sig til pludselig at snakke engelsk med 15 nye mennesker, som kommer fra 10 forskellige kulturer.
Jammerbugt FC-truppen består ifølge klubbens egen hjemmeside af spillere fra Danmark, Mali, Nigeria, Luxembourg, Guinea, Senegal, Algeriet, Liberia, Frankrig, Gambia, Portugal, Norge, Bosnien-Hercegovina, Italien, Tunesien og Sverige.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
