Klublegende forlader Esbjerg fB efter omstruktureringer

Klublegenden Niels Erik Søndergård er færdig i Esbjerg fB.



Niels Erik Søndergård er en sand klublegende i Esbjerg fB. I 1998 blev han den første fuldtidsansatte i EfB Elite, og han har i tidens løb varetaget mange forskellige roller i den vestjyske klub – senest ungdomselitechef. Han spillede desuden 357 kampe for klubben som aktiv. 

Men nu er han færdig i Esbjerg fB.

Superliga-nedrykkerne oplyser, at man har foretaget en række omstruktureringer på akademiet, og i den forbindelse har man fjernet Niels Erik Søndergård som ungdomselitechef og tilbudt ham en anden stilling. Dette tilbud har han dog afvist, og dermed forlader han sin mangeårige arbejdsgiver.

– Der skal først og fremmest dog lyde en meget stor tak til Niels Erik Søndergård, der efter en lang og flot karriere i EfB både som spiller og leder har vurderet, at tiden er inde til at prøve noget andet. Vi havde uden tvivl gerne set Niels Erik fortsætte i den tilbudte, nye rolle qua hans know how, dygtighed, personlighed og erfaringer, men respekterer også ønsket om at stoppe. Han fortsætter glædeligvis med sine administrative opgaver indtil sin fratrædelse i starten af det nye år. Alle i og omkring EfB ønsker Niels Erik held og lykke fremover, siger administrerende direktør i EfB, Brian Knudsen, til klubbens hjemmeside.

Lars “Lungi” Sørensen ny U19-træner
Lars Vind har fået jobbet som akademichef i Esbjerg fB, mens Lars “Lungi” Sørensen skal være cheftræner for U19-holdet. 

– Vi har valgt at retænke vores setup på ungdomssiden, da udviklingen af egne talenter fra EfB Akademi er en indgroet del af EfB’s strategi og i endnu højere grad fremover vil være det. Derfor er vi glade for, at Lars Vind, der har den højeste trænerlicens, har takket ja til at blive chef for akademiet og vi er trygge ved, at han i spidsen for og sammen med et kompetent team kan sætte en bæredygtig retning og samtidig gøre springet til førsteholdet endnu lettere for de største talenter.

– Derudover er vi glade for, at ”Lungi” dedikerer sig til U19-ligaholdet som cheftræner. Han er en træner med stor erfaring og en meget høj faglighed, så EfB’s talenter i den vigtige årgang inden senior-tiden er i de bedste hænder for udvikling, siger Brian Knudsen.

Spillertruppen i Esbjerg fB havde tirsdag første arbejdsdag efter en kort sommerferie, og det var også med en ny cheftræner på banen i form af islændingen Olafur Kristjansson. 







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Målkarrigt i Cairo

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Crystal Palace vinder Conference League

Messi-statue fjernes



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Oliver Sonne vender tilbage

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

De kan være færdige i Brøndby

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Her lander Superliga-kampprogrammet

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!