Klublegende forlader Esbjerg fB efter omstruktureringer

Klublegenden Niels Erik Søndergård er færdig i Esbjerg fB.



Niels Erik Søndergård er en sand klublegende i Esbjerg fB. I 1998 blev han den første fuldtidsansatte i EfB Elite, og han har i tidens løb varetaget mange forskellige roller i den vestjyske klub – senest ungdomselitechef. Han spillede desuden 357 kampe for klubben som aktiv. 

Men nu er han færdig i Esbjerg fB.

Superliga-nedrykkerne oplyser, at man har foretaget en række omstruktureringer på akademiet, og i den forbindelse har man fjernet Niels Erik Søndergård som ungdomselitechef og tilbudt ham en anden stilling. Dette tilbud har han dog afvist, og dermed forlader han sin mangeårige arbejdsgiver.

– Der skal først og fremmest dog lyde en meget stor tak til Niels Erik Søndergård, der efter en lang og flot karriere i EfB både som spiller og leder har vurderet, at tiden er inde til at prøve noget andet. Vi havde uden tvivl gerne set Niels Erik fortsætte i den tilbudte, nye rolle qua hans know how, dygtighed, personlighed og erfaringer, men respekterer også ønsket om at stoppe. Han fortsætter glædeligvis med sine administrative opgaver indtil sin fratrædelse i starten af det nye år. Alle i og omkring EfB ønsker Niels Erik held og lykke fremover, siger administrerende direktør i EfB, Brian Knudsen, til klubbens hjemmeside.

Lars “Lungi” Sørensen ny U19-træner
Lars Vind har fået jobbet som akademichef i Esbjerg fB, mens Lars “Lungi” Sørensen skal være cheftræner for U19-holdet. 

– Vi har valgt at retænke vores setup på ungdomssiden, da udviklingen af egne talenter fra EfB Akademi er en indgroet del af EfB’s strategi og i endnu højere grad fremover vil være det. Derfor er vi glade for, at Lars Vind, der har den højeste trænerlicens, har takket ja til at blive chef for akademiet og vi er trygge ved, at han i spidsen for og sammen med et kompetent team kan sætte en bæredygtig retning og samtidig gøre springet til førsteholdet endnu lettere for de største talenter.

– Derudover er vi glade for, at ”Lungi” dedikerer sig til U19-ligaholdet som cheftræner. Han er en træner med stor erfaring og en meget høj faglighed, så EfB’s talenter i den vigtige årgang inden senior-tiden er i de bedste hænder for udvikling, siger Brian Knudsen.

Spillertruppen i Esbjerg fB havde tirsdag første arbejdsdag efter en kort sommerferie, og det var også med en ny cheftræner på banen i form af islændingen Olafur Kristjansson. 





LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kun to har gjort det dårligere

Alexander Lind blæst bagover

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Krisen er blevet til en katastrofe?

Stiktosset – her er Delaneys svar



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

I svime over Pelle Mattsson

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt