Niels Erik Søndergård er en sand klublegende i Esbjerg fB. I 1998 blev han den første fuldtidsansatte i EfB Elite, og han har i tidens løb varetaget mange forskellige roller i den vestjyske klub – senest ungdomselitechef. Han spillede desuden 357 kampe for klubben som aktiv.
Men nu er han færdig i Esbjerg fB.
Superliga-nedrykkerne oplyser, at man har foretaget en række omstruktureringer på akademiet, og i den forbindelse har man fjernet Niels Erik Søndergård som ungdomselitechef og tilbudt ham en anden stilling. Dette tilbud har han dog afvist, og dermed forlader han sin mangeårige arbejdsgiver.
– Der skal først og fremmest dog lyde en meget stor tak til Niels Erik Søndergård, der efter en lang og flot karriere i EfB både som spiller og leder har vurderet, at tiden er inde til at prøve noget andet. Vi havde uden tvivl gerne set Niels Erik fortsætte i den tilbudte, nye rolle qua hans know how, dygtighed, personlighed og erfaringer, men respekterer også ønsket om at stoppe. Han fortsætter glædeligvis med sine administrative opgaver indtil sin fratrædelse i starten af det nye år. Alle i og omkring EfB ønsker Niels Erik held og lykke fremover, siger administrerende direktør i EfB, Brian Knudsen, til klubbens hjemmeside.
Lars “Lungi” Sørensen ny U19-træner
Lars Vind har fået jobbet som akademichef i Esbjerg fB, mens Lars “Lungi” Sørensen skal være cheftræner for U19-holdet.
– Vi har valgt at retænke vores setup på ungdomssiden, da udviklingen af egne talenter fra EfB Akademi er en indgroet del af EfB’s strategi og i endnu højere grad fremover vil være det. Derfor er vi glade for, at Lars Vind, der har den højeste trænerlicens, har takket ja til at blive chef for akademiet og vi er trygge ved, at han i spidsen for og sammen med et kompetent team kan sætte en bæredygtig retning og samtidig gøre springet til førsteholdet endnu lettere for de største talenter.
– Derudover er vi glade for, at ”Lungi” dedikerer sig til U19-ligaholdet som cheftræner. Han er en træner med stor erfaring og en meget høj faglighed, så EfB’s talenter i den vigtige årgang inden senior-tiden er i de bedste hænder for udvikling, siger Brian Knudsen.
Spillertruppen i Esbjerg fB havde tirsdag første arbejdsdag efter en kort sommerferie, og det var også med en ny cheftræner på banen i form af islændingen Olafur Kristjansson.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
OPTAKT
