Køber angriber i AC Horsens

AC Horsens sælger angriber, som aldrig blev en succes i Danmark.



AC Horsens-angriberen Simon Becher har fået fremtiden på plads, og den ligger i hjemlandet USA.

St. Louis City, som han har været udlejet til siden i sommer, oplyser nemlig på sin hjemmeside, at man har udnyttet angriberens købsoption, så han er på kontrakt henover denne og 2026-sæsonen.

Derudover er der en option for et længere samarbejde henover 2027 og 2028.

– Simon har gjort et positivt indtryk, siden han skiftede hertil i sommer, så vi er meget glade for at kunne gøre ham til en permanent del af St. Louis City, siger klubbens sportsdirektør, Lutz Pfannenstiel, og fortsætter.

– Han er en dynamisk angriber, som har MLS-erfaring, og så har han fået en ny dimension på efter sit ophold i Europa. Det føles som om, at vi tilføjer en lokal spiller til vores hold med tanke på Simons tid på Saint Louis University. Han har allerede skabt en stærk forbindelse til byen og vores fans.

Simon Becher, 25 år, har spillet 22 kampe for St. Louis City og scoret syv mål. Han drog til AC Horsens i vinteren 2024, kort efter klubben kom på amerikanske hænder, men han vil nok mest af alt blive betragtet som et fejlkøb.

AC Horsens har ikke selv meldt noget ud om, at Simon Becher er skiftet permanent til St. Louis City. De har til gengæld i de seneste uger meldt masser af transferrelaterede nyheder ud.

Blandt andet har man ophævet samarbejdet med forsvarsspiller Oliver Stanisic. Derudover har AC Horsens skrevet kontrakt med den 15-årige duo Frederik Carstensen og Karl Karkov Knudsen.

Man har også hentet talentfulde forstærkninger ind ude fra i 15-årige Bille Jepsen, der kommer fra FCK. 16-årige Philippos Chapipis er kommet til fra B.93.





LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FC Fredericia – FC København

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

FCK lurer på landsholdsspiller