Køber angriber i AC Horsens

AC Horsens sælger angriber, som aldrig blev en succes i Danmark.



AC Horsens-angriberen Simon Becher har fået fremtiden på plads, og den ligger i hjemlandet USA.

St. Louis City, som han har været udlejet til siden i sommer, oplyser nemlig på sin hjemmeside, at man har udnyttet angriberens købsoption, så han er på kontrakt henover denne og 2026-sæsonen.

Derudover er der en option for et længere samarbejde henover 2027 og 2028.

– Simon har gjort et positivt indtryk, siden han skiftede hertil i sommer, så vi er meget glade for at kunne gøre ham til en permanent del af St. Louis City, siger klubbens sportsdirektør, Lutz Pfannenstiel, og fortsætter.

– Han er en dynamisk angriber, som har MLS-erfaring, og så har han fået en ny dimension på efter sit ophold i Europa. Det føles som om, at vi tilføjer en lokal spiller til vores hold med tanke på Simons tid på Saint Louis University. Han har allerede skabt en stærk forbindelse til byen og vores fans.

Simon Becher, 25 år, har spillet 22 kampe for St. Louis City og scoret syv mål. Han drog til AC Horsens i vinteren 2024, kort efter klubben kom på amerikanske hænder, men han vil nok mest af alt blive betragtet som et fejlkøb.

AC Horsens har ikke selv meldt noget ud om, at Simon Becher er skiftet permanent til St. Louis City. De har til gengæld i de seneste uger meldt masser af transferrelaterede nyheder ud.

Blandt andet har man ophævet samarbejdet med forsvarsspiller Oliver Stanisic. Derudover har AC Horsens skrevet kontrakt med den 15-årige duo Frederik Carstensen og Karl Karkov Knudsen.

Man har også hentet talentfulde forstærkninger ind ude fra i 15-årige Bille Jepsen, der kommer fra FCK. 16-årige Philippos Chapipis er kommet til fra B.93.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Colombia – Ghana

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Kolding køber stor profil

Her er prisen på Aral Simsir

Laudrup stopper på TV 2

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

Åbner for sommertransfer