En stor del af de danske klubber er gået på vinterferie, men for nogle få klubber er der stadig store opgør i vente.
Det gælder især for 1. divisions-mandskabet Kolding IF, der lørdag tager imod FC København i det første af to møder i pokalturneringens kvartfinaler.
På papiret ligner det en umulig opgave for jyderne, der skal skabe en sensation over to kampe, men én af holdets profiler Sami Jalal tror på, at der kan komme spænding om udfaldet.
– Vi har en kæmpe stor tro på at vi kan drille FCK. Vi er en sulten og ambitiøs trup, vi tror på os selv og vores sammenhold, siger Sami Jalal.
Han er som wingback en stor del af, at Kolding IF har en betondefensiv, som uden sammenligning er den, der har lukket færrest mål ind i 1. division.
Kun 12 gange i 18 runder er målmanden blevet passeret, og han glæder sig til at måle styrken mod Superligaens førerhold.
Gensyn med FCK
Et hold, som han selv har repræsenteret i ungdomsrækkerne for år tilbage.
“Jeg glæder mig sindssygt meget til at møde FCK og kunne vise mig frem, nu hvor der er så meget opmærksomhed til den her kamp. Vi skal vise, hvad vi er lavet af.
“Det er selvfølgelig kæmpe stort, at jeg har spillet en del af mine ungdomskarriere i FCK, og at vi så skal møde nordens største hold og prøve kræfter af mod dem, det bliver fedt, forklarer den 20-årige Sami Jalal, som får stor opbakning til kampen lørdag.
“Min familie og venner er sindssygt stolte, de glæder sig virkelig til at komme og se den her kamp, og at jeg kan spille en så stor kamp foran dem, det betyder virkelig meget for mig, siger han og giver opskriften på, hvad der som minimum skal lykkes for dem, hvis de skal have en chance mod hovedstadsklubben.
“Vi skal holde vores aftaler. Og spiller vi, som vi ved, vi kan, så er der ikke så mange hold, der kan slå os, og den tro på tingene har vi sammen i hele klubben.
På det seneste har flere af aktørerne i pokalturneringen argumenteret for, at pokalkampene bør afvikles over én kamp i stedet for returopgør som i kvartfinalerne.
For Sami Jalal er der imidlertid også noget specielt i, at han kan komme til at spille i Parken.
“Uanset om der er en eller to kampe, skal man altid være klar til at spille mod FCK. Så jeg er også spændt på at spille i Parken og den oplevelse. Men uanset hvor vi spiller, så skal vi være klar imod dem.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
OPTAKT
