Kolding-profil: Vi har en kæmpe tro på, at vi kan drille FCK

Sami Jalal ser frem mod Kolding IF’s pokalbrag mod FC København.



En stor del af de danske klubber er gået på vinterferie, men for nogle få klubber er der stadig store opgør i vente.

Det gælder især for 1. divisions-mandskabet Kolding IF, der lørdag tager imod FC København i det første af to møder i pokalturneringens kvartfinaler.

På papiret ligner det en umulig opgave for jyderne, der skal skabe en sensation over to kampe, men én af holdets profiler Sami Jalal tror på, at der kan komme spænding om udfaldet.

– Vi har en kæmpe stor tro på at vi kan drille FCK. Vi er en sulten og ambitiøs trup, vi tror på os selv og vores sammenhold, siger Sami Jalal.

Han er som wingback en stor del af, at Kolding IF har en betondefensiv, som uden sammenligning er den, der har lukket færrest mål ind i 1. division.

Kun 12 gange i 18 runder er målmanden blevet passeret, og han glæder sig til at måle styrken mod Superligaens førerhold.

Gensyn med FCK

Et hold, som han selv har repræsenteret i ungdomsrækkerne for år tilbage.

“Jeg glæder mig sindssygt meget til at møde FCK og kunne vise mig frem, nu hvor der er så meget opmærksomhed til den her kamp. Vi skal vise, hvad vi er lavet af.

“Det er selvfølgelig kæmpe stort, at jeg har spillet en del af mine ungdomskarriere i FCK, og at vi så skal møde nordens største hold og prøve kræfter af mod dem, det bliver fedt, forklarer den 20-årige Sami Jalal, som får stor opbakning til kampen lørdag.

“Min familie og venner er sindssygt stolte, de glæder sig virkelig til at komme og se den her kamp, og at jeg kan spille en så stor kamp foran dem, det betyder virkelig meget for mig, siger han og giver opskriften på, hvad der som minimum skal lykkes for dem, hvis de skal have en chance mod hovedstadsklubben.

“Vi skal holde vores aftaler. Og spiller vi, som vi ved, vi kan, så er der ikke så mange hold, der kan slå os, og den tro på tingene har vi sammen i hele klubben.

På det seneste har flere af aktørerne i pokalturneringen argumenteret for, at pokalkampene bør afvikles over én kamp i stedet for returopgør som i kvartfinalerne.

For Sami Jalal er der imidlertid også noget specielt i, at han kan komme til at spille i Parken.

“Uanset om der er en eller to kampe, skal man altid være klar til at spille mod FCK. Så jeg er også spændt på at spille i Parken og den oplevelse. Men uanset hvor vi spiller, så skal vi være klar imod dem.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-træner tilknytter agent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Riemer lover: De får debut

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Uventet skifte?

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort