Kolding-profil: Vi har en kæmpe tro på, at vi kan drille FCK

Sami Jalal ser frem mod Kolding IF’s pokalbrag mod FC København.



En stor del af de danske klubber er gået på vinterferie, men for nogle få klubber er der stadig store opgør i vente.

Det gælder især for 1. divisions-mandskabet Kolding IF, der lørdag tager imod FC København i det første af to møder i pokalturneringens kvartfinaler.

På papiret ligner det en umulig opgave for jyderne, der skal skabe en sensation over to kampe, men én af holdets profiler Sami Jalal tror på, at der kan komme spænding om udfaldet.

– Vi har en kæmpe stor tro på at vi kan drille FCK. Vi er en sulten og ambitiøs trup, vi tror på os selv og vores sammenhold, siger Sami Jalal.

Han er som wingback en stor del af, at Kolding IF har en betondefensiv, som uden sammenligning er den, der har lukket færrest mål ind i 1. division.

Kun 12 gange i 18 runder er målmanden blevet passeret, og han glæder sig til at måle styrken mod Superligaens førerhold.

Gensyn med FCK

Et hold, som han selv har repræsenteret i ungdomsrækkerne for år tilbage.

“Jeg glæder mig sindssygt meget til at møde FCK og kunne vise mig frem, nu hvor der er så meget opmærksomhed til den her kamp. Vi skal vise, hvad vi er lavet af.

“Det er selvfølgelig kæmpe stort, at jeg har spillet en del af mine ungdomskarriere i FCK, og at vi så skal møde nordens største hold og prøve kræfter af mod dem, det bliver fedt, forklarer den 20-årige Sami Jalal, som får stor opbakning til kampen lørdag.

“Min familie og venner er sindssygt stolte, de glæder sig virkelig til at komme og se den her kamp, og at jeg kan spille en så stor kamp foran dem, det betyder virkelig meget for mig, siger han og giver opskriften på, hvad der som minimum skal lykkes for dem, hvis de skal have en chance mod hovedstadsklubben.

“Vi skal holde vores aftaler. Og spiller vi, som vi ved, vi kan, så er der ikke så mange hold, der kan slå os, og den tro på tingene har vi sammen i hele klubben.

På det seneste har flere af aktørerne i pokalturneringen argumenteret for, at pokalkampene bør afvikles over én kamp i stedet for returopgør som i kvartfinalerne.

For Sami Jalal er der imidlertid også noget specielt i, at han kan komme til at spille i Parken.

“Uanset om der er en eller to kampe, skal man altid være klar til at spille mod FCK. Så jeg er også spændt på at spille i Parken og den oplevelse. Men uanset hvor vi spiller, så skal vi være klar imod dem.





– Har ikke ubegrænset kredit

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Stor derby-bøde til FC København

Jonas Wind er i København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Froholdt får kæmpe hæder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Fyringstruet: – Han har to kampe

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Han erstatter Bo Henriksen

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret