Kolding-profil: Vi har en kæmpe tro på, at vi kan drille FCK

Sami Jalal ser frem mod Kolding IF’s pokalbrag mod FC København.



En stor del af de danske klubber er gået på vinterferie, men for nogle få klubber er der stadig store opgør i vente.

Det gælder især for 1. divisions-mandskabet Kolding IF, der lørdag tager imod FC København i det første af to møder i pokalturneringens kvartfinaler.

På papiret ligner det en umulig opgave for jyderne, der skal skabe en sensation over to kampe, men én af holdets profiler Sami Jalal tror på, at der kan komme spænding om udfaldet.

– Vi har en kæmpe stor tro på at vi kan drille FCK. Vi er en sulten og ambitiøs trup, vi tror på os selv og vores sammenhold, siger Sami Jalal.

Han er som wingback en stor del af, at Kolding IF har en betondefensiv, som uden sammenligning er den, der har lukket færrest mål ind i 1. division.

Kun 12 gange i 18 runder er målmanden blevet passeret, og han glæder sig til at måle styrken mod Superligaens førerhold.

Gensyn med FCK

Et hold, som han selv har repræsenteret i ungdomsrækkerne for år tilbage.

“Jeg glæder mig sindssygt meget til at møde FCK og kunne vise mig frem, nu hvor der er så meget opmærksomhed til den her kamp. Vi skal vise, hvad vi er lavet af.

“Det er selvfølgelig kæmpe stort, at jeg har spillet en del af mine ungdomskarriere i FCK, og at vi så skal møde nordens største hold og prøve kræfter af mod dem, det bliver fedt, forklarer den 20-årige Sami Jalal, som får stor opbakning til kampen lørdag.

“Min familie og venner er sindssygt stolte, de glæder sig virkelig til at komme og se den her kamp, og at jeg kan spille en så stor kamp foran dem, det betyder virkelig meget for mig, siger han og giver opskriften på, hvad der som minimum skal lykkes for dem, hvis de skal have en chance mod hovedstadsklubben.

“Vi skal holde vores aftaler. Og spiller vi, som vi ved, vi kan, så er der ikke så mange hold, der kan slå os, og den tro på tingene har vi sammen i hele klubben.

På det seneste har flere af aktørerne i pokalturneringen argumenteret for, at pokalkampene bør afvikles over én kamp i stedet for returopgør som i kvartfinalerne.

For Sami Jalal er der imidlertid også noget specielt i, at han kan komme til at spille i Parken.

“Uanset om der er en eller to kampe, skal man altid være klar til at spille mod FCK. Så jeg er også spændt på at spille i Parken og den oplevelse. Men uanset hvor vi spiller, så skal vi være klar imod dem.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF – Brøndby IF

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC København – Lyngby BK



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Skyder Brøndby-transfer ned

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Viborg FF – OB

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen