Kolding-profil: Vi har en kæmpe tro på, at vi kan drille FCK

Sami Jalal ser frem mod Kolding IF’s pokalbrag mod FC København.



En stor del af de danske klubber er gået på vinterferie, men for nogle få klubber er der stadig store opgør i vente.

Det gælder især for 1. divisions-mandskabet Kolding IF, der lørdag tager imod FC København i det første af to møder i pokalturneringens kvartfinaler.

På papiret ligner det en umulig opgave for jyderne, der skal skabe en sensation over to kampe, men én af holdets profiler Sami Jalal tror på, at der kan komme spænding om udfaldet.

– Vi har en kæmpe stor tro på at vi kan drille FCK. Vi er en sulten og ambitiøs trup, vi tror på os selv og vores sammenhold, siger Sami Jalal.

Han er som wingback en stor del af, at Kolding IF har en betondefensiv, som uden sammenligning er den, der har lukket færrest mål ind i 1. division.

Kun 12 gange i 18 runder er målmanden blevet passeret, og han glæder sig til at måle styrken mod Superligaens førerhold.

Gensyn med FCK

Et hold, som han selv har repræsenteret i ungdomsrækkerne for år tilbage.

“Jeg glæder mig sindssygt meget til at møde FCK og kunne vise mig frem, nu hvor der er så meget opmærksomhed til den her kamp. Vi skal vise, hvad vi er lavet af.

“Det er selvfølgelig kæmpe stort, at jeg har spillet en del af mine ungdomskarriere i FCK, og at vi så skal møde nordens største hold og prøve kræfter af mod dem, det bliver fedt, forklarer den 20-årige Sami Jalal, som får stor opbakning til kampen lørdag.

“Min familie og venner er sindssygt stolte, de glæder sig virkelig til at komme og se den her kamp, og at jeg kan spille en så stor kamp foran dem, det betyder virkelig meget for mig, siger han og giver opskriften på, hvad der som minimum skal lykkes for dem, hvis de skal have en chance mod hovedstadsklubben.

“Vi skal holde vores aftaler. Og spiller vi, som vi ved, vi kan, så er der ikke så mange hold, der kan slå os, og den tro på tingene har vi sammen i hele klubben.

På det seneste har flere af aktørerne i pokalturneringen argumenteret for, at pokalkampene bør afvikles over én kamp i stedet for returopgør som i kvartfinalerne.

For Sami Jalal er der imidlertid også noget specielt i, at han kan komme til at spille i Parken.

“Uanset om der er en eller to kampe, skal man altid være klar til at spille mod FCK. Så jeg er også spændt på at spille i Parken og den oplevelse. Men uanset hvor vi spiller, så skal vi være klar imod dem.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Aldrig nogensinde FCK

Kamil Grabara-opslag bemærkes

– Han er fuldstændig vanvittig

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Mohamed Salah har sagt undskyld

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

FC København nærmer sig Ilyas Houira

– Når jeg var alene, græd jeg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

‘En af sæsonens bedste transfers’

– Lidt af en bombe

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide