Thygesen færdig: Det er brandhamrende ærgerligt!

Mikkel Thygesen og administrerende direktør René Christiansen sætter ord på førstnævntes beslutning om at forlade FC Roskilde.



Mikkel Thygesen er fortid som cheftræner i FC Roskilde. 

Det oplyser den sjællandske klub i dag, torsdag, på sin hjemmeside. 

Her lyder forklaringen, at den tidligere FC Midtjylland-stjerne ikke kan fortsætte i den nuværende 'sportslige konstellation'.

Tipsbladet fanger Thygesen på telefonen torsdag aften, hvor han uddyber sin beslutning om at forlade klubben. 

– Der er sket nogle strukturelle ændringer i klubben, og det har jeg svært ved at se mig selv i.

Hvad for nogle ændringer?

– Det tænker jeg, du må snakke med klubben om. Inden for en kort periode er der sket meget, og der er nogle ting, man skal forholde sig til, og det har jeg gjort. Og så traf jeg det valg.

FC Roskilde fyrede for nylig din assistenttræner Azad Corlu. Har det haft indflydelse på din beslutning?

– En bestyrelse sidder i en klub for at træffe de beslutninger, som de tror og mener, er det rigtige valg. Og det må man jo forholde sig til. Og det er de jo i deres gode ret til. Og så må de ansatte forholde sig til det, og det har jeg gjort.

Er der nogle andre ting, der er blevet ændret?

– Der er flere ting, der spiller ind i det her. Der er nogle konkrete tilfælde, der gør, at jeg har truffet den her beslutning, uden tvivl. 

Er du frustreret over de valg, som bestyrelsen har truffet?

– Det er ikke noget, jeg vil forholde mig til. En bestyrelse må træffe de valg, som de mener, er de rigtige. De lægger den strategiske retning, og så må man forholde sig til det efter.

Ingen smækker med dørene

Selvom han er en anelse kryptisk i forhold til årsagerne bag beslutningen, er han helt klar i mælet omkring tiden hos den sjællandske klub. 

– Jeg har været rigtig, rigtig glad for min tid i Roskilde. Jeg har været stolt af at være der og se den udvikling, som klubben og spillerne har været igennem. Og jeg ønsker dem al mulig held og lykke – både spillerne, staben og de ansatte. Jeg har intet ondt at sige om Roskilde.

– Jeg var deroppe i eftermiddag og sige farvel. Vi var allesammen samlet et sted. Det er foregået i god ro og orden. Ledelsen og jeg har været ekstremt åbne og ærlige over for hinanden. Der er ikke nogen, der smækker med døren, fortæller Mikkel Thygesen. 

Hos FC Roskilde er man dybt ærgerligt over at skulle sige farvel til sin cheftræner. 

Det fortæller administrerende direktør René Christiansen til Tipsbladet. 

– Det er brandhamrende ærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. Jeg er meget ærgerlig over det her. Så jeg skal også lige finde en vej i det.

Mikkel Thygesen siger, at det er på baggrund af nogle strukturelle ændringer, at han siger farvel. Ved du, hvad det drejer sig om?

– Det eneste, der er blevet ændret, er, at Azad Corlu er blevet opsagt. Det er bestyrelsen, der har besluttet, at der skulle ændres i setuppet omkring Mikkel.

– Jeg kan bare forholde mig til, at det er drønærgerligt, at Mikkel har sagt op. Jeg begræder det. Vi havde en dygtig træner. Men man kan jo ikke tvinge folk til at blive. Det er brandærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. 

– Vi er også rigtig trætte af det, forstået på den måde, at vi synes, vi havde en god træner. Nu skal vi ud og finde en ny, og vi håber, vi kan finde en, der er lige så god. Men det er der ikke nogen sikkerhed for. Det er ærgerligt, når guld løber på gaden, afslutter Réne Christiansen. 

Og FC Roskilde kan ikke tåle at give slip på særligt meget guld for tiden. 

Efter oprykningen til 1.divsion har de nemlig sandt for dyden ikke fået nogen nem start. Her er det blot blevet til fire point i 12 kampe, og man ligger således nummer chok. i NordicBet Ligaen.

Mikkel Thygesen blev ansat som cheftræner hos FC Roskilde sidste sommer. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Arteta er utilfreds med disciplinen

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Snestorm kan udfordre OB

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Derfor var Moukoko vraget

Randers FC – Vejle Boldklub

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Hård dom over Franks fremtid

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Nægtet Brøndby-skifte

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl