Mikkel Thygesen er fortid som cheftræner i FC Roskilde.
Det oplyser den sjællandske klub i dag, torsdag, på sin hjemmeside.
Her lyder forklaringen, at den tidligere FC Midtjylland-stjerne ikke kan fortsætte i den nuværende 'sportslige konstellation'.
Tipsbladet fanger Thygesen på telefonen torsdag aften, hvor han uddyber sin beslutning om at forlade klubben.
– Der er sket nogle strukturelle ændringer i klubben, og det har jeg svært ved at se mig selv i.
Hvad for nogle ændringer?
– Det tænker jeg, du må snakke med klubben om. Inden for en kort periode er der sket meget, og der er nogle ting, man skal forholde sig til, og det har jeg gjort. Og så traf jeg det valg.
FC Roskilde fyrede for nylig din assistenttræner Azad Corlu. Har det haft indflydelse på din beslutning?
– En bestyrelse sidder i en klub for at træffe de beslutninger, som de tror og mener, er det rigtige valg. Og det må man jo forholde sig til. Og det er de jo i deres gode ret til. Og så må de ansatte forholde sig til det, og det har jeg gjort.
Er der nogle andre ting, der er blevet ændret?
– Der er flere ting, der spiller ind i det her. Der er nogle konkrete tilfælde, der gør, at jeg har truffet den her beslutning, uden tvivl.
Er du frustreret over de valg, som bestyrelsen har truffet?
– Det er ikke noget, jeg vil forholde mig til. En bestyrelse må træffe de valg, som de mener, er de rigtige. De lægger den strategiske retning, og så må man forholde sig til det efter.
Ingen smækker med dørene
Selvom han er en anelse kryptisk i forhold til årsagerne bag beslutningen, er han helt klar i mælet omkring tiden hos den sjællandske klub.
– Jeg har været rigtig, rigtig glad for min tid i Roskilde. Jeg har været stolt af at være der og se den udvikling, som klubben og spillerne har været igennem. Og jeg ønsker dem al mulig held og lykke – både spillerne, staben og de ansatte. Jeg har intet ondt at sige om Roskilde.
– Jeg var deroppe i eftermiddag og sige farvel. Vi var allesammen samlet et sted. Det er foregået i god ro og orden. Ledelsen og jeg har været ekstremt åbne og ærlige over for hinanden. Der er ikke nogen, der smækker med døren, fortæller Mikkel Thygesen.
Hos FC Roskilde er man dybt ærgerligt over at skulle sige farvel til sin cheftræner.
Det fortæller administrerende direktør René Christiansen til Tipsbladet.
– Det er brandhamrende ærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. Jeg er meget ærgerlig over det her. Så jeg skal også lige finde en vej i det.
Mikkel Thygesen siger, at det er på baggrund af nogle strukturelle ændringer, at han siger farvel. Ved du, hvad det drejer sig om?
– Det eneste, der er blevet ændret, er, at Azad Corlu er blevet opsagt. Det er bestyrelsen, der har besluttet, at der skulle ændres i setuppet omkring Mikkel.
– Jeg kan bare forholde mig til, at det er drønærgerligt, at Mikkel har sagt op. Jeg begræder det. Vi havde en dygtig træner. Men man kan jo ikke tvinge folk til at blive. Det er brandærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte.
– Vi er også rigtig trætte af det, forstået på den måde, at vi synes, vi havde en god træner. Nu skal vi ud og finde en ny, og vi håber, vi kan finde en, der er lige så god. Men det er der ikke nogen sikkerhed for. Det er ærgerligt, når guld løber på gaden, afslutter Réne Christiansen.
Og FC Roskilde kan ikke tåle at give slip på særligt meget guld for tiden.
Efter oprykningen til 1.divsion har de nemlig sandt for dyden ikke fået nogen nem start. Her er det blot blevet til fire point i 12 kampe, og man ligger således nummer chok. i NordicBet Ligaen.
Mikkel Thygesen blev ansat som cheftræner hos FC Roskilde sidste sommer.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED