Thygesen færdig: Det er brandhamrende ærgerligt!

Mikkel Thygesen og administrerende direktør René Christiansen sætter ord på førstnævntes beslutning om at forlade FC Roskilde.



Mikkel Thygesen er fortid som cheftræner i FC Roskilde. 

Det oplyser den sjællandske klub i dag, torsdag, på sin hjemmeside. 

Her lyder forklaringen, at den tidligere FC Midtjylland-stjerne ikke kan fortsætte i den nuværende 'sportslige konstellation'.

Tipsbladet fanger Thygesen på telefonen torsdag aften, hvor han uddyber sin beslutning om at forlade klubben. 

– Der er sket nogle strukturelle ændringer i klubben, og det har jeg svært ved at se mig selv i.

Hvad for nogle ændringer?

– Det tænker jeg, du må snakke med klubben om. Inden for en kort periode er der sket meget, og der er nogle ting, man skal forholde sig til, og det har jeg gjort. Og så traf jeg det valg.

FC Roskilde fyrede for nylig din assistenttræner Azad Corlu. Har det haft indflydelse på din beslutning?

– En bestyrelse sidder i en klub for at træffe de beslutninger, som de tror og mener, er det rigtige valg. Og det må man jo forholde sig til. Og det er de jo i deres gode ret til. Og så må de ansatte forholde sig til det, og det har jeg gjort.

Er der nogle andre ting, der er blevet ændret?

– Der er flere ting, der spiller ind i det her. Der er nogle konkrete tilfælde, der gør, at jeg har truffet den her beslutning, uden tvivl. 

Er du frustreret over de valg, som bestyrelsen har truffet?

– Det er ikke noget, jeg vil forholde mig til. En bestyrelse må træffe de valg, som de mener, er de rigtige. De lægger den strategiske retning, og så må man forholde sig til det efter.

Ingen smækker med dørene

Selvom han er en anelse kryptisk i forhold til årsagerne bag beslutningen, er han helt klar i mælet omkring tiden hos den sjællandske klub. 

– Jeg har været rigtig, rigtig glad for min tid i Roskilde. Jeg har været stolt af at være der og se den udvikling, som klubben og spillerne har været igennem. Og jeg ønsker dem al mulig held og lykke – både spillerne, staben og de ansatte. Jeg har intet ondt at sige om Roskilde.

– Jeg var deroppe i eftermiddag og sige farvel. Vi var allesammen samlet et sted. Det er foregået i god ro og orden. Ledelsen og jeg har været ekstremt åbne og ærlige over for hinanden. Der er ikke nogen, der smækker med døren, fortæller Mikkel Thygesen. 

Hos FC Roskilde er man dybt ærgerligt over at skulle sige farvel til sin cheftræner. 

Det fortæller administrerende direktør René Christiansen til Tipsbladet. 

– Det er brandhamrende ærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. Jeg er meget ærgerlig over det her. Så jeg skal også lige finde en vej i det.

Mikkel Thygesen siger, at det er på baggrund af nogle strukturelle ændringer, at han siger farvel. Ved du, hvad det drejer sig om?

– Det eneste, der er blevet ændret, er, at Azad Corlu er blevet opsagt. Det er bestyrelsen, der har besluttet, at der skulle ændres i setuppet omkring Mikkel.

– Jeg kan bare forholde mig til, at det er drønærgerligt, at Mikkel har sagt op. Jeg begræder det. Vi havde en dygtig træner. Men man kan jo ikke tvinge folk til at blive. Det er brandærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. 

– Vi er også rigtig trætte af det, forstået på den måde, at vi synes, vi havde en god træner. Nu skal vi ud og finde en ny, og vi håber, vi kan finde en, der er lige så god. Men det er der ikke nogen sikkerhed for. Det er ærgerligt, når guld løber på gaden, afslutter Réne Christiansen. 

Og FC Roskilde kan ikke tåle at give slip på særligt meget guld for tiden. 

Efter oprykningen til 1.divsion har de nemlig sandt for dyden ikke fået nogen nem start. Her er det blot blevet til fire point i 12 kampe, og man ligger således nummer chok. i NordicBet Ligaen.

Mikkel Thygesen blev ansat som cheftræner hos FC Roskilde sidste sommer. 







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCM stanger lang karantæne ud til fan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Afvist – Brøndby undrer sig