Mikkel Thygesen er fortid som cheftræner i FC Roskilde.
Det oplyser den sjællandske klub i dag, torsdag, på sin hjemmeside.
Her lyder forklaringen, at den tidligere FC Midtjylland-stjerne ikke kan fortsætte i den nuværende 'sportslige konstellation'.
Tipsbladet fanger Thygesen på telefonen torsdag aften, hvor han uddyber sin beslutning om at forlade klubben.
– Der er sket nogle strukturelle ændringer i klubben, og det har jeg svært ved at se mig selv i.
Hvad for nogle ændringer?
– Det tænker jeg, du må snakke med klubben om. Inden for en kort periode er der sket meget, og der er nogle ting, man skal forholde sig til, og det har jeg gjort. Og så traf jeg det valg.
FC Roskilde fyrede for nylig din assistenttræner Azad Corlu. Har det haft indflydelse på din beslutning?
– En bestyrelse sidder i en klub for at træffe de beslutninger, som de tror og mener, er det rigtige valg. Og det må man jo forholde sig til. Og det er de jo i deres gode ret til. Og så må de ansatte forholde sig til det, og det har jeg gjort.
Er der nogle andre ting, der er blevet ændret?
– Der er flere ting, der spiller ind i det her. Der er nogle konkrete tilfælde, der gør, at jeg har truffet den her beslutning, uden tvivl.
Er du frustreret over de valg, som bestyrelsen har truffet?
– Det er ikke noget, jeg vil forholde mig til. En bestyrelse må træffe de valg, som de mener, er de rigtige. De lægger den strategiske retning, og så må man forholde sig til det efter.
Ingen smækker med dørene
Selvom han er en anelse kryptisk i forhold til årsagerne bag beslutningen, er han helt klar i mælet omkring tiden hos den sjællandske klub.
– Jeg har været rigtig, rigtig glad for min tid i Roskilde. Jeg har været stolt af at være der og se den udvikling, som klubben og spillerne har været igennem. Og jeg ønsker dem al mulig held og lykke – både spillerne, staben og de ansatte. Jeg har intet ondt at sige om Roskilde.
– Jeg var deroppe i eftermiddag og sige farvel. Vi var allesammen samlet et sted. Det er foregået i god ro og orden. Ledelsen og jeg har været ekstremt åbne og ærlige over for hinanden. Der er ikke nogen, der smækker med døren, fortæller Mikkel Thygesen.
Hos FC Roskilde er man dybt ærgerligt over at skulle sige farvel til sin cheftræner.
Det fortæller administrerende direktør René Christiansen til Tipsbladet.
– Det er brandhamrende ærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. Jeg er meget ærgerlig over det her. Så jeg skal også lige finde en vej i det.
Mikkel Thygesen siger, at det er på baggrund af nogle strukturelle ændringer, at han siger farvel. Ved du, hvad det drejer sig om?
– Det eneste, der er blevet ændret, er, at Azad Corlu er blevet opsagt. Det er bestyrelsen, der har besluttet, at der skulle ændres i setuppet omkring Mikkel.
– Jeg kan bare forholde mig til, at det er drønærgerligt, at Mikkel har sagt op. Jeg begræder det. Vi havde en dygtig træner. Men man kan jo ikke tvinge folk til at blive. Det er brandærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte.
– Vi er også rigtig trætte af det, forstået på den måde, at vi synes, vi havde en god træner. Nu skal vi ud og finde en ny, og vi håber, vi kan finde en, der er lige så god. Men det er der ikke nogen sikkerhed for. Det er ærgerligt, når guld løber på gaden, afslutter Réne Christiansen.
Og FC Roskilde kan ikke tåle at give slip på særligt meget guld for tiden.
Efter oprykningen til 1.divsion har de nemlig sandt for dyden ikke fået nogen nem start. Her er det blot blevet til fire point i 12 kampe, og man ligger således nummer chok. i NordicBet Ligaen.
Mikkel Thygesen blev ansat som cheftræner hos FC Roskilde sidste sommer.
LIVE
LIVE: Medie melder om mulig fyring
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Sænker prisen mod Midtjylland
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Giver to spillere livstidskarantæne
David Nielsen har sagt op
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
I forhandlinger med Nartey
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea