Thygesen færdig: Det er brandhamrende ærgerligt!

Mikkel Thygesen og administrerende direktør René Christiansen sætter ord på førstnævntes beslutning om at forlade FC Roskilde.



Mikkel Thygesen er fortid som cheftræner i FC Roskilde. 

Det oplyser den sjællandske klub i dag, torsdag, på sin hjemmeside. 

Her lyder forklaringen, at den tidligere FC Midtjylland-stjerne ikke kan fortsætte i den nuværende 'sportslige konstellation'.

Tipsbladet fanger Thygesen på telefonen torsdag aften, hvor han uddyber sin beslutning om at forlade klubben. 

– Der er sket nogle strukturelle ændringer i klubben, og det har jeg svært ved at se mig selv i.

Hvad for nogle ændringer?

– Det tænker jeg, du må snakke med klubben om. Inden for en kort periode er der sket meget, og der er nogle ting, man skal forholde sig til, og det har jeg gjort. Og så traf jeg det valg.

FC Roskilde fyrede for nylig din assistenttræner Azad Corlu. Har det haft indflydelse på din beslutning?

– En bestyrelse sidder i en klub for at træffe de beslutninger, som de tror og mener, er det rigtige valg. Og det må man jo forholde sig til. Og det er de jo i deres gode ret til. Og så må de ansatte forholde sig til det, og det har jeg gjort.

Er der nogle andre ting, der er blevet ændret?

– Der er flere ting, der spiller ind i det her. Der er nogle konkrete tilfælde, der gør, at jeg har truffet den her beslutning, uden tvivl. 

Er du frustreret over de valg, som bestyrelsen har truffet?

– Det er ikke noget, jeg vil forholde mig til. En bestyrelse må træffe de valg, som de mener, er de rigtige. De lægger den strategiske retning, og så må man forholde sig til det efter.

Ingen smækker med dørene

Selvom han er en anelse kryptisk i forhold til årsagerne bag beslutningen, er han helt klar i mælet omkring tiden hos den sjællandske klub. 

– Jeg har været rigtig, rigtig glad for min tid i Roskilde. Jeg har været stolt af at være der og se den udvikling, som klubben og spillerne har været igennem. Og jeg ønsker dem al mulig held og lykke – både spillerne, staben og de ansatte. Jeg har intet ondt at sige om Roskilde.

– Jeg var deroppe i eftermiddag og sige farvel. Vi var allesammen samlet et sted. Det er foregået i god ro og orden. Ledelsen og jeg har været ekstremt åbne og ærlige over for hinanden. Der er ikke nogen, der smækker med døren, fortæller Mikkel Thygesen. 

Hos FC Roskilde er man dybt ærgerligt over at skulle sige farvel til sin cheftræner. 

Det fortæller administrerende direktør René Christiansen til Tipsbladet. 

– Det er brandhamrende ærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. Jeg er meget ærgerlig over det her. Så jeg skal også lige finde en vej i det.

Mikkel Thygesen siger, at det er på baggrund af nogle strukturelle ændringer, at han siger farvel. Ved du, hvad det drejer sig om?

– Det eneste, der er blevet ændret, er, at Azad Corlu er blevet opsagt. Det er bestyrelsen, der har besluttet, at der skulle ændres i setuppet omkring Mikkel.

– Jeg kan bare forholde mig til, at det er drønærgerligt, at Mikkel har sagt op. Jeg begræder det. Vi havde en dygtig træner. Men man kan jo ikke tvinge folk til at blive. Det er brandærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. 

– Vi er også rigtig trætte af det, forstået på den måde, at vi synes, vi havde en god træner. Nu skal vi ud og finde en ny, og vi håber, vi kan finde en, der er lige så god. Men det er der ikke nogen sikkerhed for. Det er ærgerligt, når guld løber på gaden, afslutter Réne Christiansen. 

Og FC Roskilde kan ikke tåle at give slip på særligt meget guld for tiden. 

Efter oprykningen til 1.divsion har de nemlig sandt for dyden ikke fået nogen nem start. Her er det blot blevet til fire point i 12 kampe, og man ligger således nummer chok. i NordicBet Ligaen.

Mikkel Thygesen blev ansat som cheftræner hos FC Roskilde sidste sommer. 







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Kæmpe nyhed i udlandet

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Det har hjemsøgt Højbjerg



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Er der 120 millioner i klubkassen?

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vender han retur? Lasse Schöne åben

– Presset er på Danmark!

Dansker drillet af Mourinho

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Glem 4-4-4-4-0

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Kan ryge 9 millioner ned i løn

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider

Alexander Lind blæst bagover

Albert Rudé er færdig i Kolding

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’