Mikkel Thygesen er fortid som cheftræner i FC Roskilde.
Det oplyser den sjællandske klub i dag, torsdag, på sin hjemmeside.
Her lyder forklaringen, at den tidligere FC Midtjylland-stjerne ikke kan fortsætte i den nuværende 'sportslige konstellation'.
Tipsbladet fanger Thygesen på telefonen torsdag aften, hvor han uddyber sin beslutning om at forlade klubben.
– Der er sket nogle strukturelle ændringer i klubben, og det har jeg svært ved at se mig selv i.
Hvad for nogle ændringer?
– Det tænker jeg, du må snakke med klubben om. Inden for en kort periode er der sket meget, og der er nogle ting, man skal forholde sig til, og det har jeg gjort. Og så traf jeg det valg.
FC Roskilde fyrede for nylig din assistenttræner Azad Corlu. Har det haft indflydelse på din beslutning?
– En bestyrelse sidder i en klub for at træffe de beslutninger, som de tror og mener, er det rigtige valg. Og det må man jo forholde sig til. Og det er de jo i deres gode ret til. Og så må de ansatte forholde sig til det, og det har jeg gjort.
Er der nogle andre ting, der er blevet ændret?
– Der er flere ting, der spiller ind i det her. Der er nogle konkrete tilfælde, der gør, at jeg har truffet den her beslutning, uden tvivl.
Er du frustreret over de valg, som bestyrelsen har truffet?
– Det er ikke noget, jeg vil forholde mig til. En bestyrelse må træffe de valg, som de mener, er de rigtige. De lægger den strategiske retning, og så må man forholde sig til det efter.
Ingen smækker med dørene
Selvom han er en anelse kryptisk i forhold til årsagerne bag beslutningen, er han helt klar i mælet omkring tiden hos den sjællandske klub.
– Jeg har været rigtig, rigtig glad for min tid i Roskilde. Jeg har været stolt af at være der og se den udvikling, som klubben og spillerne har været igennem. Og jeg ønsker dem al mulig held og lykke – både spillerne, staben og de ansatte. Jeg har intet ondt at sige om Roskilde.
– Jeg var deroppe i eftermiddag og sige farvel. Vi var allesammen samlet et sted. Det er foregået i god ro og orden. Ledelsen og jeg har været ekstremt åbne og ærlige over for hinanden. Der er ikke nogen, der smækker med døren, fortæller Mikkel Thygesen.
Hos FC Roskilde er man dybt ærgerligt over at skulle sige farvel til sin cheftræner.
Det fortæller administrerende direktør René Christiansen til Tipsbladet.
– Det er brandhamrende ærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. Jeg er meget ærgerlig over det her. Så jeg skal også lige finde en vej i det.
Mikkel Thygesen siger, at det er på baggrund af nogle strukturelle ændringer, at han siger farvel. Ved du, hvad det drejer sig om?
– Det eneste, der er blevet ændret, er, at Azad Corlu er blevet opsagt. Det er bestyrelsen, der har besluttet, at der skulle ændres i setuppet omkring Mikkel.
– Jeg kan bare forholde mig til, at det er drønærgerligt, at Mikkel har sagt op. Jeg begræder det. Vi havde en dygtig træner. Men man kan jo ikke tvinge folk til at blive. Det er brandærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte.
– Vi er også rigtig trætte af det, forstået på den måde, at vi synes, vi havde en god træner. Nu skal vi ud og finde en ny, og vi håber, vi kan finde en, der er lige så god. Men det er der ikke nogen sikkerhed for. Det er ærgerligt, når guld løber på gaden, afslutter Réne Christiansen.
Og FC Roskilde kan ikke tåle at give slip på særligt meget guld for tiden.
Efter oprykningen til 1.divsion har de nemlig sandt for dyden ikke fået nogen nem start. Her er det blot blevet til fire point i 12 kampe, og man ligger således nummer chok. i NordicBet Ligaen.
Mikkel Thygesen blev ansat som cheftræner hos FC Roskilde sidste sommer.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
Her kan du se FC København mod Napoli
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT