Thygesen færdig: Det er brandhamrende ærgerligt!

Mikkel Thygesen og administrerende direktør René Christiansen sætter ord på førstnævntes beslutning om at forlade FC Roskilde.



Mikkel Thygesen er fortid som cheftræner i FC Roskilde. 

Det oplyser den sjællandske klub i dag, torsdag, på sin hjemmeside. 

Her lyder forklaringen, at den tidligere FC Midtjylland-stjerne ikke kan fortsætte i den nuværende 'sportslige konstellation'.

Tipsbladet fanger Thygesen på telefonen torsdag aften, hvor han uddyber sin beslutning om at forlade klubben. 

– Der er sket nogle strukturelle ændringer i klubben, og det har jeg svært ved at se mig selv i.

Hvad for nogle ændringer?

– Det tænker jeg, du må snakke med klubben om. Inden for en kort periode er der sket meget, og der er nogle ting, man skal forholde sig til, og det har jeg gjort. Og så traf jeg det valg.

FC Roskilde fyrede for nylig din assistenttræner Azad Corlu. Har det haft indflydelse på din beslutning?

– En bestyrelse sidder i en klub for at træffe de beslutninger, som de tror og mener, er det rigtige valg. Og det må man jo forholde sig til. Og det er de jo i deres gode ret til. Og så må de ansatte forholde sig til det, og det har jeg gjort.

Er der nogle andre ting, der er blevet ændret?

– Der er flere ting, der spiller ind i det her. Der er nogle konkrete tilfælde, der gør, at jeg har truffet den her beslutning, uden tvivl. 

Er du frustreret over de valg, som bestyrelsen har truffet?

– Det er ikke noget, jeg vil forholde mig til. En bestyrelse må træffe de valg, som de mener, er de rigtige. De lægger den strategiske retning, og så må man forholde sig til det efter.

Ingen smækker med dørene

Selvom han er en anelse kryptisk i forhold til årsagerne bag beslutningen, er han helt klar i mælet omkring tiden hos den sjællandske klub. 

– Jeg har været rigtig, rigtig glad for min tid i Roskilde. Jeg har været stolt af at være der og se den udvikling, som klubben og spillerne har været igennem. Og jeg ønsker dem al mulig held og lykke – både spillerne, staben og de ansatte. Jeg har intet ondt at sige om Roskilde.

– Jeg var deroppe i eftermiddag og sige farvel. Vi var allesammen samlet et sted. Det er foregået i god ro og orden. Ledelsen og jeg har været ekstremt åbne og ærlige over for hinanden. Der er ikke nogen, der smækker med døren, fortæller Mikkel Thygesen. 

Hos FC Roskilde er man dybt ærgerligt over at skulle sige farvel til sin cheftræner. 

Det fortæller administrerende direktør René Christiansen til Tipsbladet. 

– Det er brandhamrende ærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. Jeg er meget ærgerlig over det her. Så jeg skal også lige finde en vej i det.

Mikkel Thygesen siger, at det er på baggrund af nogle strukturelle ændringer, at han siger farvel. Ved du, hvad det drejer sig om?

– Det eneste, der er blevet ændret, er, at Azad Corlu er blevet opsagt. Det er bestyrelsen, der har besluttet, at der skulle ændres i setuppet omkring Mikkel.

– Jeg kan bare forholde mig til, at det er drønærgerligt, at Mikkel har sagt op. Jeg begræder det. Vi havde en dygtig træner. Men man kan jo ikke tvinge folk til at blive. Det er brandærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. 

– Vi er også rigtig trætte af det, forstået på den måde, at vi synes, vi havde en god træner. Nu skal vi ud og finde en ny, og vi håber, vi kan finde en, der er lige så god. Men det er der ikke nogen sikkerhed for. Det er ærgerligt, når guld løber på gaden, afslutter Réne Christiansen. 

Og FC Roskilde kan ikke tåle at give slip på særligt meget guld for tiden. 

Efter oprykningen til 1.divsion har de nemlig sandt for dyden ikke fået nogen nem start. Her er det blot blevet til fire point i 12 kampe, og man ligger således nummer chok. i NordicBet Ligaen.

Mikkel Thygesen blev ansat som cheftræner hos FC Roskilde sidste sommer. 





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Tjekkiet – Danmark

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tottenham præsenterer ny træner

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Stor profil glad for Brøndby

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør