Thygesen færdig: Det er brandhamrende ærgerligt!

Mikkel Thygesen og administrerende direktør René Christiansen sætter ord på førstnævntes beslutning om at forlade FC Roskilde.



Mikkel Thygesen er fortid som cheftræner i FC Roskilde. 

Det oplyser den sjællandske klub i dag, torsdag, på sin hjemmeside. 

Her lyder forklaringen, at den tidligere FC Midtjylland-stjerne ikke kan fortsætte i den nuværende 'sportslige konstellation'.

Tipsbladet fanger Thygesen på telefonen torsdag aften, hvor han uddyber sin beslutning om at forlade klubben. 

– Der er sket nogle strukturelle ændringer i klubben, og det har jeg svært ved at se mig selv i.

Hvad for nogle ændringer?

– Det tænker jeg, du må snakke med klubben om. Inden for en kort periode er der sket meget, og der er nogle ting, man skal forholde sig til, og det har jeg gjort. Og så traf jeg det valg.

FC Roskilde fyrede for nylig din assistenttræner Azad Corlu. Har det haft indflydelse på din beslutning?

– En bestyrelse sidder i en klub for at træffe de beslutninger, som de tror og mener, er det rigtige valg. Og det må man jo forholde sig til. Og det er de jo i deres gode ret til. Og så må de ansatte forholde sig til det, og det har jeg gjort.

Er der nogle andre ting, der er blevet ændret?

– Der er flere ting, der spiller ind i det her. Der er nogle konkrete tilfælde, der gør, at jeg har truffet den her beslutning, uden tvivl. 

Er du frustreret over de valg, som bestyrelsen har truffet?

– Det er ikke noget, jeg vil forholde mig til. En bestyrelse må træffe de valg, som de mener, er de rigtige. De lægger den strategiske retning, og så må man forholde sig til det efter.

Ingen smækker med dørene

Selvom han er en anelse kryptisk i forhold til årsagerne bag beslutningen, er han helt klar i mælet omkring tiden hos den sjællandske klub. 

– Jeg har været rigtig, rigtig glad for min tid i Roskilde. Jeg har været stolt af at være der og se den udvikling, som klubben og spillerne har været igennem. Og jeg ønsker dem al mulig held og lykke – både spillerne, staben og de ansatte. Jeg har intet ondt at sige om Roskilde.

– Jeg var deroppe i eftermiddag og sige farvel. Vi var allesammen samlet et sted. Det er foregået i god ro og orden. Ledelsen og jeg har været ekstremt åbne og ærlige over for hinanden. Der er ikke nogen, der smækker med døren, fortæller Mikkel Thygesen. 

Hos FC Roskilde er man dybt ærgerligt over at skulle sige farvel til sin cheftræner. 

Det fortæller administrerende direktør René Christiansen til Tipsbladet. 

– Det er brandhamrende ærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. Jeg er meget ærgerlig over det her. Så jeg skal også lige finde en vej i det.

Mikkel Thygesen siger, at det er på baggrund af nogle strukturelle ændringer, at han siger farvel. Ved du, hvad det drejer sig om?

– Det eneste, der er blevet ændret, er, at Azad Corlu er blevet opsagt. Det er bestyrelsen, der har besluttet, at der skulle ændres i setuppet omkring Mikkel.

– Jeg kan bare forholde mig til, at det er drønærgerligt, at Mikkel har sagt op. Jeg begræder det. Vi havde en dygtig træner. Men man kan jo ikke tvinge folk til at blive. Det er brandærgerligt. Jeg har jo ligget på knæ i håbet om, at han ville fortsætte. 

– Vi er også rigtig trætte af det, forstået på den måde, at vi synes, vi havde en god træner. Nu skal vi ud og finde en ny, og vi håber, vi kan finde en, der er lige så god. Men det er der ikke nogen sikkerhed for. Det er ærgerligt, når guld løber på gaden, afslutter Réne Christiansen. 

Og FC Roskilde kan ikke tåle at give slip på særligt meget guld for tiden. 

Efter oprykningen til 1.divsion har de nemlig sandt for dyden ikke fået nogen nem start. Her er det blot blevet til fire point i 12 kampe, og man ligger således nummer chok. i NordicBet Ligaen.

Mikkel Thygesen blev ansat som cheftræner hos FC Roskilde sidste sommer. 





Ser I med, AGF? Drømmedebut!




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Han kan blive en topspiller for Brøndby



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

– Alt for meget kaos i Horsens

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF mangler flere profiler mod OB

Viaplay hæver priserne

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Til tider virkede han modløs og opgivende

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!