Hvis der er nogen i Danmark, der har godt styr på AC Horsens, er det Tommy “Kuglepen” Poulsen. I mere end 40 år var “Kuglepen” ansat på Horsens Folkeblad og dækkede Den Gule Fare, før han i 2021 stoppede på avisen.
Han følger stadig klubben tæt – i øjeblikket med en bekymret mine.
I november blev klubben nemlig solgt til Carlisle Capital, som ejes af den amerikanske Binnie-familie, der desuden skød godt og vel 25 millioner kroner AC Horsens. Og Tommy “Kuglepen” Poulsen frygter, at det er første skridt mod, at Horsens havner i samme situation, som Vejle Boldklub stod i i sidste uge med fuskeren Çağdaş Senyürek.
– Man kan få en nok så flink og sympatisk ejer, der kan sige de rigtige ting, men de kan sælge klubben til nogle andre fra den ene dag til den anden, siger “Kuglepen” til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er jo så forfærdeligt, det der skete i Vejle, og det kan ligeså godt ske i Horsens. Det er problemet med udenlandske ejere. Folk har ikke en skid indflydelse på sin egen klub. Det er det, der har ødelagt Esbjerg, Jammerbugt og Sønderjyske. Det har været så stort et problem. Jeg mener, at man skal indføre de tyske regler, hvor man kun kan eje 49 procent af en klub.
– Du har ingen indflydelse på, hvem der ejer klubben, for den kan bare sælges videre til nogle andre. Der er eksemplet i Vejle det bedste: Zolotko kan sælge til hvem som helst, og Vejle kan ikke gøre noget som helst, fordi det er ham, der ejer klubben. Så aner man ikke, hvem der kommer ind. Det er en uskik i dansk fodbold, at du kan eje en hel klub og bestemme alt fra dag ét.
– Dansk fodbold er på vej på et skråplan og mit forslag er, at man i Divisionsforeningen hurtigst muligt får indført de tyske regler.
Hvem er det, der mister indflydelsen udover selvfølgelig de tidligere ejere?
– Det gør alle fansene. Alle os, der har gået til fodbold i Horsens siden 1960. Jeg så jo alle kampene, da de fik bronze i 1967, og det er fandeme mange år siden. Jeg har set utrolig mange kampe derude.
– Siden Kent Nielsen kom til i ’03, har de været blandt de 20 bedste hold i Danmark og har skabt en fantastisk forretning. Jeg ved godt, der er problemer med at skaffe penge, men det er der sguda alle steder, siger han.
Hele identiteten forsvinder
Desuden har klubben haft et meget travlt transfervindue, hvor to erfarne profiler i form Anders K. Jacobsen og Aron Sigurdarson er blevet afskibet, mens der er hentet to amerikanere i Manny Perez og Simon Becher samt ugandiske Rogers Mugisha. Derudover er der angiveligt nogle flere afrikanske talenter på vej.
At der investeres i spillertruppen lyder umiddelbart som noget positiv, men Tommy Poulsen er ikke helt solgt på handlerne.
– Nu får man også et fremmedgjort hold udelukkende af udlændinge. Topscoreren, “AK”, rejser, og islændingen Aron Sigurdarson tager hjem. Så er der kommet nogle amerikanere. Du kommer til at stå med et hold uden danskere til sidst. Hele identiteten i klubben forsvinder, siger han og tilføjer:
– Jeg tror ikke, at Horsens er blevet forstærket. To af de bedste spillere er væk, og så kommer der nogle, vi ikke kender. Det er skruen uden ende. Det går i den forkerte retning hele lortet.
Foto: Imago
Men vi har jo før set FC Nordsjælland og FC Midtjylland have succes med at hente unge afrikanske spillere og udvikle dem?
– Det er jo klubber, der fra starten af har markeret, hvad de vil. FC Nordsjælland har ikke så mange tilskuere, men har deres afrikanske akademi. FC Midtjylland har også fra starten markeret sig med afrikansk samarbejde.
– Men Horsens er en dansk klub som AGF, AaB og Vejle og så videre. Og nu kan man se, at Vejle spiller med otte-ni udlændinge, og det har Horsens rystet på hovedet af og grint af. Snart har de jo endnu flere udlændinge end VB. Det er så sørgeligt at se på. Det er trist. Nu har de fået pengene, men de kigger ikke langsigtet på det. Og det er ikke kun Horsens. De har allesammen så pissetravlt. Nu vil Randers også gerne på udenlandske hænder. Det er frygteligt.
– De her udlændinge er jo også kun i Danmark en uge ad gangen. Hvorfor skulle de være dygtigere til at drive en fodboldklub i Danmark end danskerne? De der i Sønderjyske, du skulle have set dem. De lignede en familie på skovtur. Vi havde dem på tribunen i Horsens, og man tænkte, “hvad helvede skal de med en fodboldklub?”
AC Horsens, der aktuelt er nummer syv i NordicBet Ligaen, rykkede i sidste sæson ud af Superligaen.
Læs også: Revser AC Horsens-ejer: Fuldstændig bizart og bims!
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Afvist
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER