Legende retur til EfB? Vil altid være interessant

Jonas Knudsen kan snart vende hjem til Esbjerg. Det kan administrerende direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen, i hvert fald ikke afvise overfor Tipsbladet.



Der kan være godt nyt på vej til Esbjerg fB-fans. 

Jonas Knudsen kan nemlig være på vej hjem til den jyske vestkyst, hvor han startede sin aktive seniorkarriere tilbage i 2010. 

Nu siger kalenderen 2023, Jonas Knudsen er blevet 31 år, og karrieren synger på sidste vers. Det gør den i Malmö FF, hvor han står bagerst i køen til spilletid og ikke har spillet en gældende kamp i mere end et år. Derfor skal han snart til at se sig om efter en ny klub, når kontrakten med de nykårede svenske mestre udløber den 31.december. 

Men i Esbjerg har man bestemt ikke glemt sin tidligere profil. Det bekræfter administrerende direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen, der åbner op for muligheden for at hente sin tidligere profil hjem. 

– Vi er altid interesserede i tidligere EfB'ere. Dem følger vi alle steder. Jonas Knudsen er en god ven af huset og har været en rigtig god EfB-spiller igennem en årrække. Han vil altid være interessant for os, fortæller Jens Hammer Sørensen til Tipsbladet. 

Men EfB-direktøren har ikke decideret travlt med at hente sin tidligere profil hjem til Esbjerg. 

– Lige nu er vi i en situation, hvor vi er rigtig glade for vores førsteholdstrup. Vi er inde i en rigtig god sportslig periode, hvor vi har en masse unge spillere, der kommer frem i verden. Vi er ikke i en situation, hvor vi kigger på at hente ham ind. 

Så er det helt udelukket, at I henter Jonas Knudsen hjem til EfB?

– Nej, jeg har været i gamet så længe, og man skal aldrig være kategorisk i fodbold, men lige nu er han ikke på tegnebrættet, afslutter Jens Hammer Sørensen overfor Tipsbladet. 

Jonas Knudsen står noteret for 150 kampe for EfB og syv A-landsholdskampe for Danmark. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag