Legendesøn skriver kontrakt med dansk klub

Damian van der Vaart, der er søn til Rafael van der Vaart, har skrevet kontrakt med Esbjerg fB. Det er karrierens første aftale for teenageren.



Damian van der Vaart begynder, hvor hans far sluttede.

Den hollandske fodboldlegende Rafael van der Vaart stoppede sin karriere i Esbjerg fB, og samme sted begynder hans søn nu sin. Damian van der Vaart er 15 år og har netop skrevet under på karrierens første professionelle kontrakt.

Den varer til 2023, og i EfB er de svært tilfredse med, at de har sikret sig en aftale med spilleren på hans 15 års fødselsdag.

– Damian van der Vaart har en rigtig god spilforståelse og overblik på banen, og det glæder vi os til at udvikle yderligere i de kommende år. Damian er med sin dynamik desuden dygtig til at iscenesætte sine holdkammerater og passer rigtig godt ind i vores spillestil, så vi er glade for at have lavet en længerevarende aftale med ham, siger akademichef Lars Vind.

Van der Vaart den yngre huserer på den centrale midtbane og har tidligere spillet ungdomsfodbold i Hamborg. Rafael van der Vaart tilbragte nogle af sine bedste år i Hamburger SV.

Også den hollandske teenager er glad for aftalen.

– Det er en stor dag for mig, og jeg er meget glad for at have skrevet kontrakt med EfB. Jeg har det fantastisk godt i Esbjerg og i klubben, hvor jeg er omgivet af gode holdkammerater og trænere, og det er perfekte rammer at udvikle sig i for mig, siger Damian van der Vaart.

Rafael van der Vaart har efter karrieren bosat sig i Esbjerg, hvor hans partner, Estavana Polman, spiller professionel håndbold.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby