1. divisionsklubben Lyngby har mandag solgt den unge midtbanespiller Emil Kornvig til Serie A-klubben Spezia, som i samme øjeblik har lejet ham ud til SønderjyskE. Sådan et salg havde Lyngby-talentchef Nicas Kjeldsen ikke lige regnet med.
Det fortæller han i et interview om Kornvigs skifte på Lyngbys hjemmeside.
– På nær af et kort smut til FC København i ungdomsårene har Emil Kornvig været her i klubben og er en rigtig Lyngby-dreng. Det er gået rigtigt stærkt for ham, og da vi forlængede med ham i vinter, var det fordi, vi ikke var i tvivl om, at talentet kunne bære, og han passede ind i strategien med at give vores egne drenge flere minutter, siger han og fortsætter:
– Når ‘Korn’ så alligevel allerede skal videre, er det nok lidt tidligere, end nogen af os havde set komme, men andre har nu også fået øjnene op for de gode takter, han viste i foråret her i Lyngby og på ungdomslandsholdet, lyder det fra Nicas Kjeldsen.
Det forventes, at Spezia betaler omkring syv millioner kroner for Kornvig, og selvom det ikke bliver bekræftet, så fortæller talentchefen, at det var et meget seriøst bud.
– Vi blev i fællesskab enige om, at det var en god chance at gå efter for både Lyngby og Korn. Vi kan kun takke ham for indsatsen i klubben, og vi ønsker ham alt det bedste. Vi håber også, at han en dag vender hjem igen. Uanset om det bliver som spiller, fan eller måske medejer. Velkommen er han altid, fortæller Kjeldsen om den 20-årige spiller.
At SønderjyskE er endt med at få fingrene i Kornvig gør mandagen til en meget speciel dag for sønderjyderne. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
