1. divisionsklubben Lyngby har mandag solgt den unge midtbanespiller Emil Kornvig til Serie A-klubben Spezia, som i samme øjeblik har lejet ham ud til SønderjyskE. Sådan et salg havde Lyngby-talentchef Nicas Kjeldsen ikke lige regnet med.
Det fortæller han i et interview om Kornvigs skifte på Lyngbys hjemmeside.
– På nær af et kort smut til FC København i ungdomsårene har Emil Kornvig været her i klubben og er en rigtig Lyngby-dreng. Det er gået rigtigt stærkt for ham, og da vi forlængede med ham i vinter, var det fordi, vi ikke var i tvivl om, at talentet kunne bære, og han passede ind i strategien med at give vores egne drenge flere minutter, siger han og fortsætter:
– Når ‘Korn’ så alligevel allerede skal videre, er det nok lidt tidligere, end nogen af os havde set komme, men andre har nu også fået øjnene op for de gode takter, han viste i foråret her i Lyngby og på ungdomslandsholdet, lyder det fra Nicas Kjeldsen.
Det forventes, at Spezia betaler omkring syv millioner kroner for Kornvig, og selvom det ikke bliver bekræftet, så fortæller talentchefen, at det var et meget seriøst bud.
– Vi blev i fællesskab enige om, at det var en god chance at gå efter for både Lyngby og Korn. Vi kan kun takke ham for indsatsen i klubben, og vi ønsker ham alt det bedste. Vi håber også, at han en dag vender hjem igen. Uanset om det bliver som spiller, fan eller måske medejer. Velkommen er han altid, fortæller Kjeldsen om den 20-årige spiller.
At SønderjyskE er endt med at få fingrene i Kornvig gør mandagen til en meget speciel dag for sønderjyderne. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
