Lyngby om Kornvig-salg: Havde ikke set det komme

Der er ingen tvivl om, at Emil Kornvig stadig er velkommen i Lyngby.



1. divisionsklubben Lyngby har mandag solgt den unge midtbanespiller Emil Kornvig til Serie A-klubben Spezia, som i samme øjeblik har lejet ham ud til SønderjyskE. Sådan et salg havde Lyngby-talentchef Nicas Kjeldsen ikke lige regnet med.

Det fortæller han i et interview om Kornvigs skifte på Lyngbys hjemmeside.

– På nær af et kort smut til FC København i ungdomsårene har Emil Kornvig været her i klubben og er en rigtig Lyngby-dreng. Det er gået rigtigt stærkt for ham, og da vi forlængede med ham i vinter, var det fordi, vi ikke var i tvivl om, at talentet kunne bære, og han passede ind i strategien med at give vores egne drenge flere minutter, siger han og fortsætter:

– Når ‘Korn’ så alligevel allerede skal videre, er det nok lidt tidligere, end nogen af os havde set komme, men andre har nu også fået øjnene op for de gode takter, han viste i foråret her i Lyngby og på ungdomslandsholdet, lyder det fra Nicas Kjeldsen.

Det forventes, at Spezia betaler omkring syv millioner kroner for Kornvig, og selvom det ikke bliver bekræftet, så fortæller talentchefen, at det var et meget seriøst bud.

– Vi blev i fællesskab enige om, at det var en god chance at gå efter for både Lyngby og Korn. Vi kan kun takke ham for indsatsen i klubben, og vi ønsker ham alt det bedste. Vi håber også, at han en dag vender hjem igen. Uanset om det bliver som spiller, fan eller måske medejer. Velkommen er han altid, fortæller Kjeldsen om den 20-årige spiller.

At SønderjyskE er endt med at få fingrene i Kornvig gør mandagen til en meget speciel dag for sønderjyderne. Læs mere om det her.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Svensson giver status på Huescas

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Viborg FF – OB

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Tullberg bekræfter FCM-skifte