Dansk klub på jagt efter pensioneret keeper

Esbjerg fB mangler klubbens tre seniormålmænd i årets sidste kamp, så klubben har uden held forsøgt at skrive en kort kontrakt med en pensioneret hollænder og i stedet hentet en U19-målmand hjem fra Spanien.



De står i en vaskeægte målmandskrise i Esbjerg fB. De to, der normalt kæmper om at være førstevalg, Jeppe Højbjerg og Ramón ten Hove, er begge skadet, og i søndags mod Nykøbing FC fik tredjevalget, Corey Addai, rødt kort, så han har karantæne.

I det opgør sad Magnus Lindgaard på bænken. Han er normalt tredjevalg på U19-holdet, men første- og andetvalgene, Emil Jørgensen og Jesper Sørensen, var med ungdomsholdet til Skandinavisk Mesterskab i Marbella i Spanien.

Torsdag spiller EfB årets sidste kamp, når holdet gæster oprykningskandidaten Hvidovre IF, og U19-truppen er stadig i Marbella. Gode råd er dermed dyre for cheftræner Roland Vrabec.

Ifølge hollandske bsiderats.nl har EfB forsøgt at lokke den tidligere NAC Breda-målmand Chiel Kramer ud af fodboldpension. Kramer, der kun er 29 år, stoppede karrieren i sommer og har masser af kampe i Hollands næstbedste række på cv’et.

Siden karrierestoppet har han spillet amatørfodbold, endda som angriber, og forbindelsen skulle ifølge bsiderats.nl være opstået gennem Esbjergs hollandske assistenttræner, Rafael van der Vaart. Kramer takkede dog nej til at komme til Danmark for den ene kamp.

I stedet har Esbjerg været nødsaget til at flyve den bare 18-årige Jesper Sørensen hjem fra Spanien. Han står dermed til at få sin debut for førsteholdet torsdag aften mod Hvidovre. Tidligere har han siddet på bænken i to reserveholdskampe, heraf én i denne sæson.

Hvis Sørensen som ventet starter inde, bliver han den sjette EfB-målmand siden sæsonstarten. Først Mads Kikkenborg, der fik kontrakten ophævet og skiftede til Lyngby BK, og siden Højbjerg, ten Hove, Addai og Emil Holten, der ellers er angriber.

Han greb handskerne i søndags, da Addai blev udvist, og reddede endda et straffespark på 1. divisions topscorer. Læs mere om den skøre historie her.







LIVE

LIVE: Kærlige beskeder vælter ind

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Sepp Piontek er død



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Den første i næsten 40 år



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Samler informationer om FCK’er

Medie peger på FC København

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Færdig i FC Midtjylland?

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Manden der fik Danmark til at vinde er død



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

UEFA med ny stor FC København-straf

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!