Dansk klub på jagt efter pensioneret keeper

Esbjerg fB mangler klubbens tre seniormålmænd i årets sidste kamp, så klubben har uden held forsøgt at skrive en kort kontrakt med en pensioneret hollænder og i stedet hentet en U19-målmand hjem fra Spanien.



De står i en vaskeægte målmandskrise i Esbjerg fB. De to, der normalt kæmper om at være førstevalg, Jeppe Højbjerg og Ramón ten Hove, er begge skadet, og i søndags mod Nykøbing FC fik tredjevalget, Corey Addai, rødt kort, så han har karantæne.

I det opgør sad Magnus Lindgaard på bænken. Han er normalt tredjevalg på U19-holdet, men første- og andetvalgene, Emil Jørgensen og Jesper Sørensen, var med ungdomsholdet til Skandinavisk Mesterskab i Marbella i Spanien.

Torsdag spiller EfB årets sidste kamp, når holdet gæster oprykningskandidaten Hvidovre IF, og U19-truppen er stadig i Marbella. Gode råd er dermed dyre for cheftræner Roland Vrabec.

Ifølge hollandske bsiderats.nl har EfB forsøgt at lokke den tidligere NAC Breda-målmand Chiel Kramer ud af fodboldpension. Kramer, der kun er 29 år, stoppede karrieren i sommer og har masser af kampe i Hollands næstbedste række på cv’et.

Siden karrierestoppet har han spillet amatørfodbold, endda som angriber, og forbindelsen skulle ifølge bsiderats.nl være opstået gennem Esbjergs hollandske assistenttræner, Rafael van der Vaart. Kramer takkede dog nej til at komme til Danmark for den ene kamp.

I stedet har Esbjerg været nødsaget til at flyve den bare 18-årige Jesper Sørensen hjem fra Spanien. Han står dermed til at få sin debut for førsteholdet torsdag aften mod Hvidovre. Tidligere har han siddet på bænken i to reserveholdskampe, heraf én i denne sæson.

Hvis Sørensen som ventet starter inde, bliver han den sjette EfB-målmand siden sæsonstarten. Først Mads Kikkenborg, der fik kontrakten ophævet og skiftede til Lyngby BK, og siden Højbjerg, ten Hove, Addai og Emil Holten, der ellers er angriber.

Han greb handskerne i søndags, da Addai blev udvist, og reddede endda et straffespark på 1. divisions topscorer. Læs mere om den skøre historie her.



‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Set i København – de leder efter ny sportschef

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

En kæmpe sejr

– Det vil være fuldstændigt magisk

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur