Dansk klub på jagt efter pensioneret keeper

Esbjerg fB mangler klubbens tre seniormålmænd i årets sidste kamp, så klubben har uden held forsøgt at skrive en kort kontrakt med en pensioneret hollænder og i stedet hentet en U19-målmand hjem fra Spanien.



De står i en vaskeægte målmandskrise i Esbjerg fB. De to, der normalt kæmper om at være førstevalg, Jeppe Højbjerg og Ramón ten Hove, er begge skadet, og i søndags mod Nykøbing FC fik tredjevalget, Corey Addai, rødt kort, så han har karantæne.

I det opgør sad Magnus Lindgaard på bænken. Han er normalt tredjevalg på U19-holdet, men første- og andetvalgene, Emil Jørgensen og Jesper Sørensen, var med ungdomsholdet til Skandinavisk Mesterskab i Marbella i Spanien.

Torsdag spiller EfB årets sidste kamp, når holdet gæster oprykningskandidaten Hvidovre IF, og U19-truppen er stadig i Marbella. Gode råd er dermed dyre for cheftræner Roland Vrabec.

Ifølge hollandske bsiderats.nl har EfB forsøgt at lokke den tidligere NAC Breda-målmand Chiel Kramer ud af fodboldpension. Kramer, der kun er 29 år, stoppede karrieren i sommer og har masser af kampe i Hollands næstbedste række på cv’et.

Siden karrierestoppet har han spillet amatørfodbold, endda som angriber, og forbindelsen skulle ifølge bsiderats.nl være opstået gennem Esbjergs hollandske assistenttræner, Rafael van der Vaart. Kramer takkede dog nej til at komme til Danmark for den ene kamp.

I stedet har Esbjerg været nødsaget til at flyve den bare 18-årige Jesper Sørensen hjem fra Spanien. Han står dermed til at få sin debut for førsteholdet torsdag aften mod Hvidovre. Tidligere har han siddet på bænken i to reserveholdskampe, heraf én i denne sæson.

Hvis Sørensen som ventet starter inde, bliver han den sjette EfB-målmand siden sæsonstarten. Først Mads Kikkenborg, der fik kontrakten ophævet og skiftede til Lyngby BK, og siden Højbjerg, ten Hove, Addai og Emil Holten, der ellers er angriber.

Han greb handskerne i søndags, da Addai blev udvist, og reddede endda et straffespark på 1. divisions topscorer. Læs mere om den skøre historie her.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Fælder hård Schmeichel-dom

Italienske medier hylder ham

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker fremhæves af stort tysk medie

FC København misser denne midtbane-stjerne

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Fælder dom over Norwich-danskere

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

‘Den værste transfer nogensinde’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rangerer Eriksen over superstjerner

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode