De står i en vaskeægte målmandskrise i Esbjerg fB. De to, der normalt kæmper om at være førstevalg, Jeppe Højbjerg og Ramón ten Hove, er begge skadet, og i søndags mod Nykøbing FC fik tredjevalget, Corey Addai, rødt kort, så han har karantæne.
I det opgør sad Magnus Lindgaard på bænken. Han er normalt tredjevalg på U19-holdet, men første- og andetvalgene, Emil Jørgensen og Jesper Sørensen, var med ungdomsholdet til Skandinavisk Mesterskab i Marbella i Spanien.
Torsdag spiller EfB årets sidste kamp, når holdet gæster oprykningskandidaten Hvidovre IF, og U19-truppen er stadig i Marbella. Gode råd er dermed dyre for cheftræner Roland Vrabec.
Ifølge hollandske bsiderats.nl har EfB forsøgt at lokke den tidligere NAC Breda-målmand Chiel Kramer ud af fodboldpension. Kramer, der kun er 29 år, stoppede karrieren i sommer og har masser af kampe i Hollands næstbedste række på cv’et.
Siden karrierestoppet har han spillet amatørfodbold, endda som angriber, og forbindelsen skulle ifølge bsiderats.nl være opstået gennem Esbjergs hollandske assistenttræner, Rafael van der Vaart. Kramer takkede dog nej til at komme til Danmark for den ene kamp.
I stedet har Esbjerg været nødsaget til at flyve den bare 18-årige Jesper Sørensen hjem fra Spanien. Han står dermed til at få sin debut for førsteholdet torsdag aften mod Hvidovre. Tidligere har han siddet på bænken i to reserveholdskampe, heraf én i denne sæson.
Hvis Sørensen som ventet starter inde, bliver han den sjette EfB-målmand siden sæsonstarten. Først Mads Kikkenborg, der fik kontrakten ophævet og skiftede til Lyngby BK, og siden Højbjerg, ten Hove, Addai og Emil Holten, der ellers er angriber.
Han greb handskerne i søndags, da Addai blev udvist, og reddede endda et straffespark på 1. divisions topscorer. Læs mere om den skøre historie her.
LIVE
VM-LIVE: Japansk VM-mareridt
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
MEDIE
City med vildt rekordbud
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
