Martin Retov overvejer karrierestop

Midtbanespiller Martin Retov er ramt af en alvorlig skade og skal opereres, og han har gjort sig overvejelser, om karrieren er forbi. En beslutning er dog ikke taget.



Om 10 dage skal Martin Retov opereres, efter han i slutningen af oktober blev ramt af en alvorlig brusskade i lårbensknoglen, der holder Retov ude i mindst seks måneder. Til den tid, hvor midtbanespilleren kan være tilbage, vil han være fyldt 35 år, og han har derfor tænkt, om det er karrieren, der er forbi. Beslutningen, om han skal spille videre eller stoppe, tager han først efter operationen og måske først i det nye år.

Det er Martin Retovs første meget, meget alvorlige skade, og han priser sig lykkelig for, at han har undgået de alvorlige skader, men har fortæller også, at det er vigtigt for ham, at han i fremtiden også kan fungere og ikke skal døje med efterveerne af skader. Det er det afgørende i Retovs beslutning, fortæller han.

– Det er helt sikkert noget, jeg gør mig nogle tanker om, må jeg indrømme. Jeg har kontrakt til sommeren 2016, så kan jeg blive helt klar igen, kan jeg også spille videre. Men jeg er ikke så ung længere, og til den tid er jeg 35, så man kan godt forestille sig, at det ikke er så nemt at komme tilbage fra en alvorlig skade. Lige nu er mit fokus dog på at styrke mit knæ, inden jeg skal opereres om 10 dage, siger Martin Retov til tipsbladet.dk og forklarer:

– Jeg har ikke truffet en beslutning endnu, og jeg arbejder på at blive helt klar igen. Men en alvorlig skade sætter da tanker i gang, og for mig er det vigtigt, at jeg får fuld førlighed og ikke skal døje med skaden resten af livet, hvis jeg spiller videre. Hvis det ikke kan garanteres af lægen, så stopper jeg nok, siger Martin Retov.

AC Horsens-spilleren fortæller videre, at han lige nu forbereder sig på operationen, og at han forsøger at støtte sine holdkammerater.

– Selvfølgelig var jeg lidt rystet i starten, men jeg har det fint nu og føler da også, at jeg er kommet ud på den anden side. Jeg har været heldig med ikke at have haft alvorlige skader tidligere i min karriere, og det er trods alt bedre, at det sker nu, end da jeg var 22 år. Nu har jeg jo ligesom prøvet det meste og været i udlandet. Jeg har ikke taget en beslutning, men at stoppe er en mulighed, siger Retov.

Den 34-årige midtbanespiller har som sagt først kontraktudløb med AC Horsens i sommeren 2016. Han kom til klubben tilbage i 2010 Hansa Rostock.





Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup


Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Spændende nyt om Simon Kjær

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Tour de France-hold lukker og slukker

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Vil sprænge banken for Harry Kane

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Viktor Claesson siger stop

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Elver bliver hjemme fra VM-test

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Stor mystik omkring Emil Højlund

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Silkeborg IF – FC København

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Afslører interesse for dansk stjerne

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Afslører detaljer – så meget tjener Tadej Pogacar

– Det skal I ikke sige til FCK!

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Holger Rune-succes i drama

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

– Han er en toptræner

Kom med forslag til Riemer

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’