Næstved smider Peter Bonde på porten

Næstved Boldklub har kun hentet to point i sæsonens første otte kampe. Nu er Peter Bonde blevet fyret.



Det bliver ikke Peter Bonde, der skal føre Næstved Boldklub ud af suppedasen i bunden af 1. division.

Klubben oplyser i et opslag på Facebook, at træneren er blevet fyret efter den dårlige sæsonstart, som kun har kastet to point i otte kampe af sig.

– Det har ikke været en nem beslutning, men en enig bestyrelse har vurderet det nødvendigt, at der skal nye øjne på spillertruppen for at få os ud af den resultatmæssige krise, vi netop nu befinder os i, skriver klubben med direktør Peter Nielsen som afsender.

Morten Olsens mangeårige landsholdsassistent overtog klubjobbet i sommeren 2021 og førte holdet til oprykning i sin første sæson.

I den forgangne sæson imponerede Næstved ved at blive en del af top-6, men resultaterne har siden skuffet ledelsen.

– Vi skylder Peter Bonde en kæmpe tak for hans flotte og dedikerede indsats. Han har en stor aktie i, sammen med den øvrige sportslige ledelse, at klubben har opnået de flotte sportslige resultater hen over de seneste sæsoner.

– Forårets resultater samt i indeværende sæson har dog desværre ikke stået mål med klubbens forventninger, og derfor har vi taget denne svære beslutning, skriver Næstved.

Bundproppen oplyser, at en afløser er klar "så hurtigt som muligt". Indtil da står assistenttrænerne Kenneth Gangsted og Lennart Kragh for træningen.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Viborg FF – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC København – OB

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb