Nævnt som OB-emne: I spil til udlandsskifte

Han dukkede op i rygtestrømmen omkring OB flere gange, men det ser nu ud til, at Saeid Ezatolahi igen skal udlejes til en udenlandsk klub.



Saeid Ezatolahi begyndte tilværelsen som midtbanespiller i Vejle i efteråret 2020 med at være en af ligaens stærkere midtbaneprofiler.

Men den iranske landsholdsspiller dykkede med holdet i 2021 og blev i vinter udlejet til Al-Gharafa i Qatar for en pæn pose millioner til VB.

Ezatolahi er denne sommer kommet tilbage til Vejle, og der er flere klubber i Holland, uden for toppen på Æresdivisionen vel at mærke, der så på muligheden for at hente den iranske landsholdsspiller.

Ezatolahi blev i deadlinedøgnet i Superligaen og tidligere på sommeren nævnt som en mulighed i OB, men efter lukningen af transfervinduet i såvel Danmark som Holland skal iraneren, der håber på et VM med sit landshold i Qatar om små tre måneder, finde en anden europæisk klub i et af de lande, der stadig har et åbent transfervindue.

Der er ifølge Tipsbladets oplysninger én eller flere muligheder i Grækenland, hvor transfervinduet er åbent helt indtil 15. september.

Det sandsynlige er, at Vejle er interesseret i en ny udlejning ligesom forårets aftale med Al-Gharafa i Qatar, og så et salg af midtbanespilleren til januar efter VM-slutrunden.

Midtbanespillerens agenter såvel som Vejle holder ørerne åbne og tjekker muligheder.

VB er begyndt opholdet i 1. Division perfekt med syv sejre på syv runder og status som soleklar oprykningsfavorit, hvilket spiller godt overens med klubbens udtrykte målsætning om omgående at vende tilbage til Superligaen.

Saeid Ezatolahi er en stor stjerne i iransk fodbold og har spillet over 40 landskampe for Iran, der ved VM i Qatar til november er i pulje med England, Uruguay og Senegal.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

FCK-boss åben for lejeaftaler

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Sort uheld’ i Viborg

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Tuchel forsvarer sin taktik