Nævnt som OB-emne: I spil til udlandsskifte

Han dukkede op i rygtestrømmen omkring OB flere gange, men det ser nu ud til, at Saeid Ezatolahi igen skal udlejes til en udenlandsk klub.



Saeid Ezatolahi begyndte tilværelsen som midtbanespiller i Vejle i efteråret 2020 med at være en af ligaens stærkere midtbaneprofiler.

Men den iranske landsholdsspiller dykkede med holdet i 2021 og blev i vinter udlejet til Al-Gharafa i Qatar for en pæn pose millioner til VB.

Ezatolahi er denne sommer kommet tilbage til Vejle, og der er flere klubber i Holland, uden for toppen på Æresdivisionen vel at mærke, der så på muligheden for at hente den iranske landsholdsspiller.

Ezatolahi blev i deadlinedøgnet i Superligaen og tidligere på sommeren nævnt som en mulighed i OB, men efter lukningen af transfervinduet i såvel Danmark som Holland skal iraneren, der håber på et VM med sit landshold i Qatar om små tre måneder, finde en anden europæisk klub i et af de lande, der stadig har et åbent transfervindue.

Der er ifølge Tipsbladets oplysninger én eller flere muligheder i Grækenland, hvor transfervinduet er åbent helt indtil 15. september.

Det sandsynlige er, at Vejle er interesseret i en ny udlejning ligesom forårets aftale med Al-Gharafa i Qatar, og så et salg af midtbanespilleren til januar efter VM-slutrunden.

Midtbanespillerens agenter såvel som Vejle holder ørerne åbne og tjekker muligheder.

VB er begyndt opholdet i 1. Division perfekt med syv sejre på syv runder og status som soleklar oprykningsfavorit, hvilket spiller godt overens med klubbens udtrykte målsætning om omgående at vende tilbage til Superligaen.

Saeid Ezatolahi er en stor stjerne i iransk fodbold og har spillet over 40 landskampe for Iran, der ved VM i Qatar til november er i pulje med England, Uruguay og Senegal.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Tager skylden for misset Champions League

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Kommer med frækt bud på dansk mester

Conte stopper i Napoli

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Her er FC Københavns vej i Europa

Fem bud på Brøndbys nye træner