Saeid Ezatolahi begyndte tilværelsen som midtbanespiller i Vejle i efteråret 2020 med at være en af ligaens stærkere midtbaneprofiler.
Men den iranske landsholdsspiller dykkede med holdet i 2021 og blev i vinter udlejet til Al-Gharafa i Qatar for en pæn pose millioner til VB.
Ezatolahi er denne sommer kommet tilbage til Vejle, og der er flere klubber i Holland, uden for toppen på Æresdivisionen vel at mærke, der så på muligheden for at hente den iranske landsholdsspiller.
Ezatolahi blev i deadlinedøgnet i Superligaen og tidligere på sommeren nævnt som en mulighed i OB, men efter lukningen af transfervinduet i såvel Danmark som Holland skal iraneren, der håber på et VM med sit landshold i Qatar om små tre måneder, finde en anden europæisk klub i et af de lande, der stadig har et åbent transfervindue.
Der er ifølge Tipsbladets oplysninger én eller flere muligheder i Grækenland, hvor transfervinduet er åbent helt indtil 15. september.
Det sandsynlige er, at Vejle er interesseret i en ny udlejning ligesom forårets aftale med Al-Gharafa i Qatar, og så et salg af midtbanespilleren til januar efter VM-slutrunden.
Midtbanespillerens agenter såvel som Vejle holder ørerne åbne og tjekker muligheder.
VB er begyndt opholdet i 1. Division perfekt med syv sejre på syv runder og status som soleklar oprykningsfavorit, hvilket spiller godt overens med klubbens udtrykte målsætning om omgående at vende tilbage til Superligaen.
Saeid Ezatolahi er en stor stjerne i iransk fodbold og har spillet over 40 landskampe for Iran, der ved VM i Qatar til november er i pulje med England, Uruguay og Senegal.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Ecuador – Curacao
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
USA – Australien
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
Skotland – Marokko
Zanka ville spille gratis for FC København
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
STORT INTERVIEW
