– Der er ingen tvivl om, at det er et drømmejob for mig.
Tirsdag kunne HB Køge præsentere den tidligere Brøndby-profil Auri Skarbalius som ny sportsdirektør i NordicBet Liga-klubben.
Den nye rolle i HB Køge får Skarbalius til at juble.
Auri Skarbalius fortæller i et interview med Tipsbladet, at flere klubber har været ude efter ham, men den tidligere Superliga-spiller var ikke i tvivl, da han fik den store mulighed i HB Køge.
– Siden jeg startede som træner, har der været interesse hist og pist, og der har også været noget nu. Jeg er dog meget afklaret, siger Auri Skarbalius til Tipsbladet og tilføjer.
– Det har hele tiden været planen. Nu har jeg haft nogle jobs i kortere tid, men jeg har altid præsteret bedst, når jeg har været der i længere tid, så man strategisk kan lægge lag på lag.
– Mit seneste job i HB Køge var fem et halvt år, og det lykkedes at skabe noget. Jeg skal ikke nogen steder, så længe vi går i samme retning. Der er interesse, men jeg elsker at være her.
Den nye HB Køge-sportsdirektør ser frem til at blive udfordret i det nye job.
– Det bliver en ny udvikling for mig som menneske. Nu er jeg over 50 år. Det er en sen, spændende og svær rejse, som jeg har gået igennem. Det er nogle nye ting for mig, og det bliver forhåbentligt spændende.
Artiklen fortsætter under billedet.

Intet ændrer sig
HB Køge klarede skærene i NordicBet Ligaen, og klubben satser ungt krydret med et par rutinerede spillere som Mike Jensen.
Det er en god filosofi, mener Skarbalius.
– Der bliver ikke noget anderledes, end det har været tidligere. De seks-syv år har vi gerne villet få vores unge spillere op, og i den seneste sæson havde vi så mange gode, unge spillere, at vi ville bruge dem.
– Det er det samme næste år. Vi kigger dog altid på, hvem der kan være rygraden og kulturbærerne på holdet. Der har vi blandt andet med Mike Jensen, og så vi mangler ikke noget, men vi kigger på spillere, der kan hjælpe de unge.
Sportsdirektøren vil derfor ikke afvise, at der kommer nogle spillere til HB Køge i transfervinduet.
– Vi vil ikke leje spillere som sådan. Vi vil helst bruge vores egne spillere, hvis de er dygtige nok, men der kan opstå situationer, hvor man har skader, og så har vi brug for spillere i tre-fire måneder.
– Vi kigger, men hvis vi skal leje spillere, skal det være spillere, der går direkte ind på holdet og forstærker os, siger Auri Skarbalius til Tipsbladet.
Auri Skarbalius har senest været teknisk direktør i HB Køge.
Som spiller nåede Skarbalius 142 Superliga-kampe for Brøndby.
HB Køge indleder sæsonen i NordicBet Ligaen på udebane mod Hvidovre 19. juli.
LIVE
TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TRANSFER