Tipsbladet kunne onsdag fortælle, hvordan den amerikanske ejerkreds, Carlisle Capital, i AC Horsens sætter et mere end almindeligt præg på den sportslige del af dagligdagen.
Helt konkret blev klubbens U19-træner, Michael Meyhoff, dikteret at lade klubbens tre nyerhvervede afrikanere spille så mange minutter som muligt i sidste uge mod Brøndby IF. Efterfølgende måtte han beklage over for sin spillertrup, at han ikke kunne få lov til at skifte ud tidligere. Læs historien her.
Nu kan Tipsbladet så afsløre nyt om situationen i AC Horsens.
Helt konkret drejer det sig om Scott Donnelly, der er en del af bestyrelsen og de amerikanske ejeres forlængede fodboldarm i AC Horsens. Han stod bag flere af januarvinduets handler og var helt generelt en skikkelse, som de øvrige medarbejder refererede til og gik til.
Men de seneste to måneder og særligt den seneste har han været så godt som forsvundet.
Han er ikke tilgængelig på mail, WhatsApp og deltager ikke på ugentlige møder, som han gjorde førhen. Amerikanernes seneste to besøg har også været uden Scott Donnelly, hvilket selvsagt vækker undren blandt medarbejderne i AC Horsens, der regner ham for ikke at være en del af klubben længere.
Sådan beskriver kilder situationen til Tipsbladet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er flere af hans sportslige ansvarsområder også blevet fordelt på andre medarbejdere. Forsvindingsnummeret er dog ikke noget, som klubbens medarbejdere har fået en forklaring på.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Scott Donnelly samt fra AC Horsens. AC Horsens har ikke selv meldt noget ud om, at Scott Donnellys ansvarsområder skulle være ændret.
Mange lortehistorier
At AC Horsens er topstyret er kommet til udtryk flere gange, siden amerikanerne overtog klubben sidste år. Jacob Buus har fortalt til Tipsbladet, at han af de nye ejere blev smidt på porten.
Anders K. Jacobsen skiftede heller ikke til Vejle Boldklub på baggrund af trænerteamets ønske. Til gengæld blev flere af vinterens nyerhvervelser beordret spilletid, og det samme gælder nogle af klubbens U19-spillere.
Sejrene udeblev, Joakim Persson blev fyret og nedturen kulminerede med nedsablingen på 0-5 af HB Køge 1. april. Herfra fik AC Horsens-trænerteamet, der er anført af Claus Troelsen som fungerende cheftræner, indtil Martin Retov tager over til sommer, mere frie tøjler.
Rutinerede kræfter blev sendt i aktion, og nu har AC Horsens vundet tre og spillet en uafgjort i deres seneste fire kampe. Man er meget tæt på matematisk at sikre sig overlevelse, og det betyder også, at amerikanerne igen begynder at presse nogle af "deres spillere" ind på holdkortet igen.
AC Horsens næste opgave i NordicBet Ligaen er mod FC Helsingør. Her kan man matematisk sikre sig overlevelse ved en sejr, hvis Næstved Boldklub ikke vinder.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN