Det endte med nedrykning til 2. division for Jammerbugt FC i den seneste sæson, hvor der ikke har været så få tvivlsomme sager. Klubben er blandt andet blevet begæret konkurs, ligesom administrationen har forladt klubben.
Nu gælder det også cheftræner-posten, hvor Nabil Trabelsi ikke længere kommer til at være en del af klubben. Det fortæller klubbens ejer Klaus-Dieter Müller i et interview med Nordjyske.
Her peger han på, at Trabelsi er i gang med, at tage sin UEFA Pro-licens, som kræver, at han er væk fra Pandrup, hvor klubben holder til, og derfor vil der være en anden rolle til ham i fremtiden. Det er dog ikke præciseret, hvad det skal være.
Nabil Trabelsi fortæller desuden til samme medie, at han mistede motivationen til at have jobbet i løbet af foråret.
-Dengang jeg sagde ja, var det mest for at hjælpe Bo Zinck og klubben. Bo lovede at blive som sportslig ansvarlig, så derfor sagde jeg ja til at være cheftræner, siger han og fortsætter:
– Min plan har været, at jeg ville se tiden an, og nu er sæsonen færdigspillet, og der har været nogle ting, jeg ikke har været tilfreds med. Desuden har jeg et ønske om at prioritere min træneruddannelse, så derfor fortsætter jeg i en ny rolle i klubben, lyder det fra Nabil Trabelsi til avisen.
Det er nu planen, at der er to nye trænere på vej, som der skulle kunne fortælles mere om i næste uge. Dertil skulle der være 11-12 spillere på kontrakt.
Ejer Müller har endvidere været ude og melde, at alle spillere har fået deres løn. Læs mere om det her.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Canada – Marokko
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
NYHEDER
