Ingen motivation: Stopper som træner i dansk klub

Der er nu kommet endnu et kapitel i Jammerbugts historie.



Det endte med nedrykning til 2. division for Jammerbugt FC i den seneste sæson, hvor der ikke har været så få tvivlsomme sager. Klubben er blandt andet blevet begæret konkurs, ligesom administrationen har forladt klubben.

Nu gælder det også cheftræner-posten, hvor Nabil Trabelsi ikke længere kommer til at være en del af klubben. Det fortæller klubbens ejer Klaus-Dieter Müller i et interview med Nordjyske.

Her peger han på, at Trabelsi er i gang med, at tage sin UEFA Pro-licens, som kræver, at han er væk fra Pandrup, hvor klubben holder til, og derfor vil der være en anden rolle til ham i fremtiden. Det er dog ikke præciseret, hvad det skal være.

Nabil Trabelsi fortæller desuden til samme medie, at han mistede motivationen til at have jobbet i løbet af foråret.

-Dengang jeg sagde ja, var det mest for at hjælpe Bo Zinck og klubben. Bo lovede at blive som sportslig ansvarlig, så derfor sagde jeg ja til at være cheftræner, siger han og fortsætter:

– Min plan har været, at jeg ville se tiden an, og nu er sæsonen færdigspillet, og der har været nogle ting, jeg ikke har været tilfreds med. Desuden har jeg et ønske om at prioritere min træneruddannelse, så derfor fortsætter jeg i en ny rolle i klubben, lyder det fra Nabil Trabelsi til avisen.

Det er nu planen, at der er to nye trænere på vej, som der skulle kunne fortælles mere om i næste uge. Dertil skulle der være 11-12 spillere på kontrakt.

Ejer Müller har endvidere været ude og melde, at alle spillere har fået deres løn. Læs mere om det her.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sender opfordring til Superliga-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

I dialog med Steve Cooper

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Sunderland jagter dansk guldfugl

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid