Ingen motivation: Stopper som træner i dansk klub

Der er nu kommet endnu et kapitel i Jammerbugts historie.



Det endte med nedrykning til 2. division for Jammerbugt FC i den seneste sæson, hvor der ikke har været så få tvivlsomme sager. Klubben er blandt andet blevet begæret konkurs, ligesom administrationen har forladt klubben.

Nu gælder det også cheftræner-posten, hvor Nabil Trabelsi ikke længere kommer til at være en del af klubben. Det fortæller klubbens ejer Klaus-Dieter Müller i et interview med Nordjyske.

Her peger han på, at Trabelsi er i gang med, at tage sin UEFA Pro-licens, som kræver, at han er væk fra Pandrup, hvor klubben holder til, og derfor vil der være en anden rolle til ham i fremtiden. Det er dog ikke præciseret, hvad det skal være.

Nabil Trabelsi fortæller desuden til samme medie, at han mistede motivationen til at have jobbet i løbet af foråret.

-Dengang jeg sagde ja, var det mest for at hjælpe Bo Zinck og klubben. Bo lovede at blive som sportslig ansvarlig, så derfor sagde jeg ja til at være cheftræner, siger han og fortsætter:

– Min plan har været, at jeg ville se tiden an, og nu er sæsonen færdigspillet, og der har været nogle ting, jeg ikke har været tilfreds med. Desuden har jeg et ønske om at prioritere min træneruddannelse, så derfor fortsætter jeg i en ny rolle i klubben, lyder det fra Nabil Trabelsi til avisen.

Det er nu planen, at der er to nye trænere på vej, som der skulle kunne fortælles mere om i næste uge. Dertil skulle der være 11-12 spillere på kontrakt.

Ejer Müller har endvidere været ude og melde, at alle spillere har fået deres løn. Læs mere om det her.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ivan Toney klar på choktransfer

– Han vinder Ballon d’Or!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Brøndby IF – Sønderjyske

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vild med Brøndby-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Fremhæver stort Brøndby-talent