Ingen motivation: Stopper som træner i dansk klub

Der er nu kommet endnu et kapitel i Jammerbugts historie.



Det endte med nedrykning til 2. division for Jammerbugt FC i den seneste sæson, hvor der ikke har været så få tvivlsomme sager. Klubben er blandt andet blevet begæret konkurs, ligesom administrationen har forladt klubben.

Nu gælder det også cheftræner-posten, hvor Nabil Trabelsi ikke længere kommer til at være en del af klubben. Det fortæller klubbens ejer Klaus-Dieter Müller i et interview med Nordjyske.

Her peger han på, at Trabelsi er i gang med, at tage sin UEFA Pro-licens, som kræver, at han er væk fra Pandrup, hvor klubben holder til, og derfor vil der være en anden rolle til ham i fremtiden. Det er dog ikke præciseret, hvad det skal være.

Nabil Trabelsi fortæller desuden til samme medie, at han mistede motivationen til at have jobbet i løbet af foråret.

-Dengang jeg sagde ja, var det mest for at hjælpe Bo Zinck og klubben. Bo lovede at blive som sportslig ansvarlig, så derfor sagde jeg ja til at være cheftræner, siger han og fortsætter:

– Min plan har været, at jeg ville se tiden an, og nu er sæsonen færdigspillet, og der har været nogle ting, jeg ikke har været tilfreds med. Desuden har jeg et ønske om at prioritere min træneruddannelse, så derfor fortsætter jeg i en ny rolle i klubben, lyder det fra Nabil Trabelsi til avisen.

Det er nu planen, at der er to nye trænere på vej, som der skulle kunne fortælles mere om i næste uge. Dertil skulle der være 11-12 spillere på kontrakt.

Ejer Müller har endvidere været ude og melde, at alle spillere har fået deres løn. Læs mere om det her.

Her fĂĄr du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

ForstĂĄr ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forĂĄr i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – sĂĄ vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for StĂĄle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit