Med hjælp fra en ung senegaleser er AC Horsens efter en uge som andenviolin tilbage i front af landets næstbedste fodboldrække.
21-årige Fallou Sene scorede det enlige mål, da Horsens lørdag eftermiddag slog Esbjerg med 1-0. Det var hans første ligamål for klubben, som han kom til i juli efter en årrække på Fiorentinas ungdomsakademi.
Den kropsstærke angriber skulle blot koncentrere sig om at styre bolden videre i mål i det 17. minut, efter Kristian Kirkegaard og Ivan Milicevics flotte forarbejde.
Superligaaspiranterne pressede på for at øge føringen, men trods en klar chanceovervægt i 75 minutter blev det ved et enkelt mål.
I den anden ende kæmpede Esbjerg gevaldigt med skarpheden, og da det endelig lykkedes at sende en afslutning inden for målrammen, var Matej Delac på plads i Horsens-buret.
I en hektisk slutfase pressede Esbjerg på for point, og i et forsøg på at trække lidt tid fik Horsens-dynamoen Patrick Olsen sit andet gule kort og blev udvist. Han kastede en ekstra bold ind på banen, da Esbjerg skulle tage et indkast, og den hovedløse aktion udløser nu en tur i skammekrogen.
David Nielsens mandskab overtager førstepladsen, fordi Hillerød tidligere lørdag tabte 1-3 i Hvidovre, der nu er nummer tre med et point op til Hillerød på den oprykningsgivende andenplads.
Også oprykkeren Aarhus Fremad spiller med i den sjove ende af rækken. Aarhusianerne er nummer fire efter lørdagens 3-0-sejr hjemme over Hobro.
Rækkens anden oprykker, Middelfart, tog sin første sejr i den næstbedste række siden 1975. På hjemmebane vandt bundholdet 1-0 over Kolding IF.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
LIVE: Danmark – Ukraine
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
