Albert Rudé er nok ikke et navn, der ringer mange klokker hos de fleste i Fodbolddanmark.
Mandag blev spanieren præsenteret som ny cheftræner for Kolding IF, så det kan være et navn, man skal skrive sig bag øret i dansk topfodbold.
Den 37-årige spanier har en fortid som assistenttræner i Inter Miami, dog før Messi kom til. Derudover har han været cheftræner hos LD Alajuelense fra Costa Rica, CD Castellón fra hjemlandet og Wisła Kraków i Polen.
Og netop ansættelsen hos sidstnævnte klub gemmer på en sjov historie.
Albert Rudé blev nemlig ansat ved hjælp af AI, da klubbens ejer Jarosław Królewski ud over den ansættelse har en vision om, at Wisła Kraków udelukkende skal drives af kunstig intelligens, der kan understøtte de mennesker der er ansat i klubben.
– Han blev ansat ved hjælp af en algoritme, der havde placeret ham højt på listen over de bedst egnede kandidater til jobbet. Derefter skulle han selvfølgelig til en samtale med præsidenten, inden han blev ansat, siger Marcin Ryszka, journalist på Goal.pl og vært på Studio Reymonta, som dækker Wisła Kraków, til Tipsbladet.
– Valget af Albert kom på mange måder som en overraskelse for alle, fordi ingen vidste, hvem han var i Polen, og der var mange andre kandidater i spil, som var bedre kendt i polsk fodbold og omkring Wisła.
Den polske klub er i den grad indbegrebet af, hvad man kan tillade sig at kalde en traditionsklub med sine 13 mesterskaber og fem pokaltitler. Derfor var missionen også klar for den nye Kolding-chef, da han overtog i Polen: De skulle tilbage i landets bedste række.
Missionen lykkedes ikke, men spanieren imponerede ved at sikre klubben den nationale pokaltitel, selvom de spillede i næstbedste række. Alligevel endte det med, at kontrakten ikke blev forlænget.
– Han gjorde et rigtig godt indtryk, lige da han var kommet til. Jeg kan tydeligt huske den første pressekonference, som han afholdt. Det stod klart, at han havde en konkret plan og vision for holdet. Her lagde han også vægt på, at han havde gjort en indsats for at lære og forstå polsk fodbold, inden han tiltrådte.
– Men han endte ikke med at bevise dette. Han sikrede ikke oprykning til Ekstraklasa, og klubben sluttede på en 10. plads, hvilket er den dårligste slutplacering i klubbens historie.
Artiklen fortsætter under billedet.

Han var for ‘tyk’
I Kolding har Albert Rudé fået en lang kontrakt, der løber til 2028. På trods af de lidt skuffende resultater i Polen er det en mand, der har sat et aftryk hos Wisła Kraków, ifølge Marcin Ryszka.
– Jeg husker, at han i starten hos Wisła var en meget rolig mand under kampene, men han udviklede sig til at blive lidt af en energibombe i forhold til de ting, der skete på banen. Han udviste også lederskab, da han sendte Billel Omrani ud af truppen, fordi han ikke opførte sig professionelt og simpelthen var for tyk.
– Men når man taler med spillerne i klubben, husker de Albert positivt og roser ham for hans færdigheder. Det bliver derfor interessant at se, hvordan han kommer til at klare sig i Danmark, og om han der vil opnå succes med sine kvaliteter.
Kolding IF overvintrede på syvendepladsen i 1. division og starter sæsonen op igen i februar, hvor de i den første kamp skal en tur til Esbjerg.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT