Ny cheftræner i Danmark: Blev ansat af AI

Albert Rudé er netop blevet udpeget som ny cheftræner i Kolding IF, men spanieren har en forhistorie i Polen, hvor han blev ansat på en meget moderne måde.



Albert Rudé er nok ikke et navn, der ringer mange klokker hos de fleste i Fodbolddanmark.

Mandag blev spanieren præsenteret som ny cheftræner for Kolding IF, så det kan være et navn, man skal skrive sig bag øret i dansk topfodbold.

Den 37-årige spanier har en fortid som assistenttræner i Inter Miami, dog før Messi kom til. Derudover har han været cheftræner hos LD Alajuelense fra Costa Rica, CD Castellón fra hjemlandet og Wisła Kraków i Polen.

Og netop ansættelsen hos sidstnævnte klub gemmer på en sjov historie.

Albert Rudé blev nemlig ansat ved hjælp af AI, da klubbens ejer Jarosław Królewski ud over den ansættelse har en vision om, at Wisła Kraków udelukkende skal drives af kunstig intelligens, der kan understøtte de mennesker der er ansat i klubben.

– Han blev ansat ved hjælp af en algoritme, der havde placeret ham højt på listen over de bedst egnede kandidater til jobbet. Derefter skulle han selvfølgelig til en samtale med præsidenten, inden han blev ansat, siger Marcin Ryszka, journalist på Goal.pl og vært på Studio Reymonta, som dækker Wisła Kraków, til Tipsbladet.

– Valget af Albert kom på mange måder som en overraskelse for alle, fordi ingen vidste, hvem han var i Polen, og der var mange andre kandidater i spil, som var bedre kendt i polsk fodbold og omkring Wisła.

Den polske klub er i den grad indbegrebet af, hvad man kan tillade sig at kalde en traditionsklub med sine 13 mesterskaber og fem pokaltitler. Derfor var missionen også klar for den nye Kolding-chef, da han overtog i Polen: De skulle tilbage i landets bedste række.

Missionen lykkedes ikke, men spanieren imponerede ved at sikre klubben den nationale pokaltitel, selvom de spillede i næstbedste række. Alligevel endte det med, at kontrakten ikke blev forlænget.

– Han gjorde et rigtig godt indtryk, lige da han var kommet til. Jeg kan tydeligt huske den første pressekonference, som han afholdt. Det stod klart, at han havde en konkret plan og vision for holdet. Her lagde han også vægt på, at han havde gjort en indsats for at lære og forstå polsk fodbold, inden han tiltrådte.

– Men han endte ikke med at bevise dette. Han sikrede ikke oprykning til Ekstraklasa, og klubben sluttede på en 10. plads, hvilket er den dårligste slutplacering i klubbens historie.

Artiklen fortsætter under billedet.

Han var for ‘tyk’
I Kolding har Albert Rudé fået en lang kontrakt, der løber til 2028. På trods af de lidt skuffende resultater i Polen er det en mand, der har sat et aftryk hos Wisła Kraków, ifølge Marcin Ryszka.

– Jeg husker, at han i starten hos Wisła var en meget rolig mand under kampene, men han udviklede sig til at blive lidt af en energibombe i forhold til de ting, der skete på banen. Han udviste også lederskab, da han sendte Billel Omrani ud af truppen, fordi han ikke opførte sig professionelt og simpelthen var for tyk.

– Men når man taler med spillerne i klubben, husker de Albert positivt og roser ham for hans færdigheder. Det bliver derfor interessant at se, hvordan han kommer til at klare sig i Danmark, og om han der vil opnå succes med sine kvaliteter.

Kolding IF overvintrede på syvendepladsen i 1. division og starter sæsonen op igen i februar, hvor de i den første kamp skal en tur til Esbjerg.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

For første gang siden 1999!

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

OB – FC Midtjylland

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Jagter Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Stort Brøndby-boost

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Præsenterer Thomas Franks afløser



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Interessen er eksploderet på grund af FC København

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?