Ny cheftræner i Danmark: Blev ansat af AI

Albert Rudé er netop blevet udpeget som ny cheftræner i Kolding IF, men spanieren har en forhistorie i Polen, hvor han blev ansat på en meget moderne måde.



Albert Rudé er nok ikke et navn, der ringer mange klokker hos de fleste i Fodbolddanmark.

Mandag blev spanieren præsenteret som ny cheftræner for Kolding IF, så det kan være et navn, man skal skrive sig bag øret i dansk topfodbold.

Den 37-årige spanier har en fortid som assistenttræner i Inter Miami, dog før Messi kom til. Derudover har han været cheftræner hos LD Alajuelense fra Costa Rica, CD Castellón fra hjemlandet og Wisła Kraków i Polen.

Og netop ansættelsen hos sidstnævnte klub gemmer på en sjov historie.

Albert Rudé blev nemlig ansat ved hjælp af AI, da klubbens ejer Jarosław Królewski ud over den ansættelse har en vision om, at Wisła Kraków udelukkende skal drives af kunstig intelligens, der kan understøtte de mennesker der er ansat i klubben.

– Han blev ansat ved hjælp af en algoritme, der havde placeret ham højt på listen over de bedst egnede kandidater til jobbet. Derefter skulle han selvfølgelig til en samtale med præsidenten, inden han blev ansat, siger Marcin Ryszka, journalist på Goal.pl og vært på Studio Reymonta, som dækker Wisła Kraków, til Tipsbladet.

– Valget af Albert kom på mange måder som en overraskelse for alle, fordi ingen vidste, hvem han var i Polen, og der var mange andre kandidater i spil, som var bedre kendt i polsk fodbold og omkring Wisła.

Den polske klub er i den grad indbegrebet af, hvad man kan tillade sig at kalde en traditionsklub med sine 13 mesterskaber og fem pokaltitler. Derfor var missionen også klar for den nye Kolding-chef, da han overtog i Polen: De skulle tilbage i landets bedste række.

Missionen lykkedes ikke, men spanieren imponerede ved at sikre klubben den nationale pokaltitel, selvom de spillede i næstbedste række. Alligevel endte det med, at kontrakten ikke blev forlænget.

– Han gjorde et rigtig godt indtryk, lige da han var kommet til. Jeg kan tydeligt huske den første pressekonference, som han afholdt. Det stod klart, at han havde en konkret plan og vision for holdet. Her lagde han også vægt på, at han havde gjort en indsats for at lære og forstå polsk fodbold, inden han tiltrådte.

– Men han endte ikke med at bevise dette. Han sikrede ikke oprykning til Ekstraklasa, og klubben sluttede på en 10. plads, hvilket er den dårligste slutplacering i klubbens historie.

Artiklen fortsætter under billedet.

Han var for ‘tyk’
I Kolding har Albert Rudé fået en lang kontrakt, der løber til 2028. På trods af de lidt skuffende resultater i Polen er det en mand, der har sat et aftryk hos Wisła Kraków, ifølge Marcin Ryszka.

– Jeg husker, at han i starten hos Wisła var en meget rolig mand under kampene, men han udviklede sig til at blive lidt af en energibombe i forhold til de ting, der skete på banen. Han udviste også lederskab, da han sendte Billel Omrani ud af truppen, fordi han ikke opførte sig professionelt og simpelthen var for tyk.

– Men når man taler med spillerne i klubben, husker de Albert positivt og roser ham for hans færdigheder. Det bliver derfor interessant at se, hvordan han kommer til at klare sig i Danmark, og om han der vil opnå succes med sine kvaliteter.

Kolding IF overvintrede på syvendepladsen i 1. division og starter sæsonen op igen i februar, hvor de i den første kamp skal en tur til Esbjerg.





TransferLIVE: Vil forstærke sig inden denne dato




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

FCK tjener millioner på ung stopper

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Brasilien – Norge

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Canada – Marokko

Stort FCK-talent er blevet solgt

Paraguay – Frankrig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Kæmpebud på 16-årig