Albert Rudé er nok ikke et navn, der ringer mange klokker hos de fleste i Fodbolddanmark.
Mandag blev spanieren præsenteret som ny cheftræner for Kolding IF, så det kan være et navn, man skal skrive sig bag øret i dansk topfodbold.
Den 37-årige spanier har en fortid som assistenttræner i Inter Miami, dog før Messi kom til. Derudover har han været cheftræner hos LD Alajuelense fra Costa Rica, CD Castellón fra hjemlandet og Wisła Kraków i Polen.
Og netop ansættelsen hos sidstnævnte klub gemmer på en sjov historie.
Albert Rudé blev nemlig ansat ved hjælp af AI, da klubbens ejer Jarosław Królewski ud over den ansættelse har en vision om, at Wisła Kraków udelukkende skal drives af kunstig intelligens, der kan understøtte de mennesker der er ansat i klubben.
– Han blev ansat ved hjælp af en algoritme, der havde placeret ham højt på listen over de bedst egnede kandidater til jobbet. Derefter skulle han selvfølgelig til en samtale med præsidenten, inden han blev ansat, siger Marcin Ryszka, journalist på Goal.pl og vært på Studio Reymonta, som dækker Wisła Kraków, til Tipsbladet.
– Valget af Albert kom på mange måder som en overraskelse for alle, fordi ingen vidste, hvem han var i Polen, og der var mange andre kandidater i spil, som var bedre kendt i polsk fodbold og omkring Wisła.
Den polske klub er i den grad indbegrebet af, hvad man kan tillade sig at kalde en traditionsklub med sine 13 mesterskaber og fem pokaltitler. Derfor var missionen også klar for den nye Kolding-chef, da han overtog i Polen: De skulle tilbage i landets bedste række.
Missionen lykkedes ikke, men spanieren imponerede ved at sikre klubben den nationale pokaltitel, selvom de spillede i næstbedste række. Alligevel endte det med, at kontrakten ikke blev forlænget.
– Han gjorde et rigtig godt indtryk, lige da han var kommet til. Jeg kan tydeligt huske den første pressekonference, som han afholdt. Det stod klart, at han havde en konkret plan og vision for holdet. Her lagde han også vægt på, at han havde gjort en indsats for at lære og forstå polsk fodbold, inden han tiltrådte.
– Men han endte ikke med at bevise dette. Han sikrede ikke oprykning til Ekstraklasa, og klubben sluttede på en 10. plads, hvilket er den dårligste slutplacering i klubbens historie.
Artiklen fortsætter under billedet.

Han var for ‘tyk’
I Kolding har Albert Rudé fået en lang kontrakt, der løber til 2028. På trods af de lidt skuffende resultater i Polen er det en mand, der har sat et aftryk hos Wisła Kraków, ifølge Marcin Ryszka.
– Jeg husker, at han i starten hos Wisła var en meget rolig mand under kampene, men han udviklede sig til at blive lidt af en energibombe i forhold til de ting, der skete på banen. Han udviste også lederskab, da han sendte Billel Omrani ud af truppen, fordi han ikke opførte sig professionelt og simpelthen var for tyk.
– Men når man taler med spillerne i klubben, husker de Albert positivt og roser ham for hans færdigheder. Det bliver derfor interessant at se, hvordan han kommer til at klare sig i Danmark, og om han der vil opnå succes med sine kvaliteter.
Kolding IF overvintrede på syvendepladsen i 1. division og starter sæsonen op igen i februar, hvor de i den første kamp skal en tur til Esbjerg.
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
Vildt! Dansk rekordår i Europa
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
FCM-helt fremhæver Duncan
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
Indkalder Salah til afgørende samtale
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT