Ny EfB-ejer stiller krav: 16-årig skal spille

Esbjergs nye ejer stiller krav til træner Olafur Kristjansson, der ikke skal gøre brug af en spiller, blot fordi han er løntung. Derfor kræver ejeren også, at 16-årig kommer på holdkortet.



Der er sket meget i Esbjerg fB det seneste års tid. Nedrykning, ny cheftræner, nye spillere og ikke mindst en ny ejer.

Og den nye ejer, Pacific Media Group, hvorfra Paul Conway er talsmand og nyt bestyrelsesmedlem i EfB, overtog officielt aktiemajoriteten i Esbjerg fB i sidste uge i forbindelse med klubbens generalforsamling. Paul Conway har i den anledning talt med Ugeavisen Esbjerg.

Pacific Media Group har flere klubber rundt om i Europa – blandt andet Barnsley, der kæmper med om oprykning til Premier League, franske Nancy, der ligger i den næstbedste række og KV Oostende fra Belgien.

Fokus fremadrettet er på at sikre, at man ikke bruger flere penge, end man har. Der skal være bedre brug af data, rekrutteringen skal være bedre, og der skal bruges yngre spillere.

Således slår Paul Conway nu fast, at man ikke længere vil hente ældre spillere, og så kommer han også med krav til træner Olafur Kristjansson, ligesom han i øvrigt også gjorde det i Nancy, hvor de løntunge spillere også var de ældste.

– Vi er lige kommet, men Jimmi (Nagel Jacobsen, EfB’s sportschef red.) har allerede opfordret træneren til at være mere angrebs-mindet. Jeg vil gerne se nogle af de unge spille, så Phun (Phun Mang, der tidligere i år debuterede som 16-årig, red.) skal spille. Han er en af vores bedste ressourcer. Vi gør jo det her fordi vi har et godt akademi, og akademi-drengene skal spille. Det har været en glidebane over de seneste år, at man har hentet gamle spillere fra andre hold på frie transfere. Men det skal stoppe, fortæller Paul Conway til Ugeavisen Esbjerg.

Esbjerg kæmper med om oprykning i 1. division, hvor man lige nu ligger et enkelt point efter Silkeborg, der ligger på andenpladsen. Der resterer otte runder af sæsonen.

Phun Mang fik debut i februar mod Silkeborg, bare 16 år gammel. Han er født i januar 2005. I alt er det blevet til to kampe for Esbjergs førstehold for Phun Mang.





Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I transfermøde med Superliga-klub

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Legende stopper som cheftræner for Messi



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Voldsom straf til Clement Bischoff

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Blæst fuldstændig omkuld

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Den bedste handel i Superligaen!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Laver aftale med Frederik Birk

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Storklub lurer på Superliga-profil

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Storroser dansk super-talent

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’