Der er sket meget i Esbjerg fB det seneste års tid. Nedrykning, ny cheftræner, nye spillere og ikke mindst en ny ejer.
Og den nye ejer, Pacific Media Group, hvorfra Paul Conway er talsmand og nyt bestyrelsesmedlem i EfB, overtog officielt aktiemajoriteten i Esbjerg fB i sidste uge i forbindelse med klubbens generalforsamling. Paul Conway har i den anledning talt med Ugeavisen Esbjerg.
Pacific Media Group har flere klubber rundt om i Europa – blandt andet Barnsley, der kæmper med om oprykning til Premier League, franske Nancy, der ligger i den næstbedste række og KV Oostende fra Belgien.
Fokus fremadrettet er på at sikre, at man ikke bruger flere penge, end man har. Der skal være bedre brug af data, rekrutteringen skal være bedre, og der skal bruges yngre spillere.
Således slår Paul Conway nu fast, at man ikke længere vil hente ældre spillere, og så kommer han også med krav til træner Olafur Kristjansson, ligesom han i øvrigt også gjorde det i Nancy, hvor de løntunge spillere også var de ældste.
– Vi er lige kommet, men Jimmi (Nagel Jacobsen, EfB’s sportschef red.) har allerede opfordret træneren til at være mere angrebs-mindet. Jeg vil gerne se nogle af de unge spille, så Phun (Phun Mang, der tidligere i år debuterede som 16-årig, red.) skal spille. Han er en af vores bedste ressourcer. Vi gør jo det her fordi vi har et godt akademi, og akademi-drengene skal spille. Det har været en glidebane over de seneste år, at man har hentet gamle spillere fra andre hold på frie transfere. Men det skal stoppe, fortæller Paul Conway til Ugeavisen Esbjerg.
Esbjerg kæmper med om oprykning i 1. division, hvor man lige nu ligger et enkelt point efter Silkeborg, der ligger på andenpladsen. Der resterer otte runder af sæsonen.
Phun Mang fik debut i februar mod Silkeborg, bare 16 år gammel. Han er født i januar 2005. I alt er det blevet til to kampe for Esbjergs førstehold for Phun Mang.
LIVE
LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Knuser Silkeborg i afskedskamp
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
OB slutter sæsonen med et nederlag
Så er det officielt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– Niels Frederiksen er en legende!
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
FC København slagter Randers
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Salah sender særlig besked
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
