Der er sket meget i Esbjerg fB det seneste års tid. Nedrykning, ny cheftræner, nye spillere og ikke mindst en ny ejer.
Og den nye ejer, Pacific Media Group, hvorfra Paul Conway er talsmand og nyt bestyrelsesmedlem i EfB, overtog officielt aktiemajoriteten i Esbjerg fB i sidste uge i forbindelse med klubbens generalforsamling. Paul Conway har i den anledning talt med Ugeavisen Esbjerg.
Pacific Media Group har flere klubber rundt om i Europa – blandt andet Barnsley, der kæmper med om oprykning til Premier League, franske Nancy, der ligger i den næstbedste række og KV Oostende fra Belgien.
Fokus fremadrettet er på at sikre, at man ikke bruger flere penge, end man har. Der skal være bedre brug af data, rekrutteringen skal være bedre, og der skal bruges yngre spillere.
Således slår Paul Conway nu fast, at man ikke længere vil hente ældre spillere, og så kommer han også med krav til træner Olafur Kristjansson, ligesom han i øvrigt også gjorde det i Nancy, hvor de løntunge spillere også var de ældste.
– Vi er lige kommet, men Jimmi (Nagel Jacobsen, EfB’s sportschef red.) har allerede opfordret træneren til at være mere angrebs-mindet. Jeg vil gerne se nogle af de unge spille, så Phun (Phun Mang, der tidligere i år debuterede som 16-årig, red.) skal spille. Han er en af vores bedste ressourcer. Vi gør jo det her fordi vi har et godt akademi, og akademi-drengene skal spille. Det har været en glidebane over de seneste år, at man har hentet gamle spillere fra andre hold på frie transfere. Men det skal stoppe, fortæller Paul Conway til Ugeavisen Esbjerg.
Esbjerg kæmper med om oprykning i 1. division, hvor man lige nu ligger et enkelt point efter Silkeborg, der ligger på andenpladsen. Der resterer otte runder af sæsonen.
Phun Mang fik debut i februar mod Silkeborg, bare 16 år gammel. Han er født i januar 2005. I alt er det blevet til to kampe for Esbjergs førstehold for Phun Mang.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER
