Ny EfB-ejer stiller krav: 16-årig skal spille

Esbjergs nye ejer stiller krav til træner Olafur Kristjansson, der ikke skal gøre brug af en spiller, blot fordi han er løntung. Derfor kræver ejeren også, at 16-årig kommer på holdkortet.



Der er sket meget i Esbjerg fB det seneste års tid. Nedrykning, ny cheftræner, nye spillere og ikke mindst en ny ejer.

Og den nye ejer, Pacific Media Group, hvorfra Paul Conway er talsmand og nyt bestyrelsesmedlem i EfB, overtog officielt aktiemajoriteten i Esbjerg fB i sidste uge i forbindelse med klubbens generalforsamling. Paul Conway har i den anledning talt med Ugeavisen Esbjerg.

Pacific Media Group har flere klubber rundt om i Europa – blandt andet Barnsley, der kæmper med om oprykning til Premier League, franske Nancy, der ligger i den næstbedste række og KV Oostende fra Belgien.

Fokus fremadrettet er på at sikre, at man ikke bruger flere penge, end man har. Der skal være bedre brug af data, rekrutteringen skal være bedre, og der skal bruges yngre spillere.

Således slår Paul Conway nu fast, at man ikke længere vil hente ældre spillere, og så kommer han også med krav til træner Olafur Kristjansson, ligesom han i øvrigt også gjorde det i Nancy, hvor de løntunge spillere også var de ældste.

– Vi er lige kommet, men Jimmi (Nagel Jacobsen, EfB’s sportschef red.) har allerede opfordret træneren til at være mere angrebs-mindet. Jeg vil gerne se nogle af de unge spille, så Phun (Phun Mang, der tidligere i år debuterede som 16-årig, red.) skal spille. Han er en af vores bedste ressourcer. Vi gør jo det her fordi vi har et godt akademi, og akademi-drengene skal spille. Det har været en glidebane over de seneste år, at man har hentet gamle spillere fra andre hold på frie transfere. Men det skal stoppe, fortæller Paul Conway til Ugeavisen Esbjerg.

Esbjerg kæmper med om oprykning i 1. division, hvor man lige nu ligger et enkelt point efter Silkeborg, der ligger på andenpladsen. Der resterer otte runder af sæsonen.

Phun Mang fik debut i februar mod Silkeborg, bare 16 år gammel. Han er født i januar 2005. I alt er det blevet til to kampe for Esbjergs førstehold for Phun Mang.



Hjulmand får stryg af Haaland & City

Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Randers FC og OB spiller uafgjort

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Lars Friis får ikke stort job

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’