Ny EfB-ejer stiller krav: 16-årig skal spille

Esbjergs nye ejer stiller krav til træner Olafur Kristjansson, der ikke skal gøre brug af en spiller, blot fordi han er løntung. Derfor kræver ejeren også, at 16-årig kommer på holdkortet.



Der er sket meget i Esbjerg fB det seneste års tid. Nedrykning, ny cheftræner, nye spillere og ikke mindst en ny ejer.

Og den nye ejer, Pacific Media Group, hvorfra Paul Conway er talsmand og nyt bestyrelsesmedlem i EfB, overtog officielt aktiemajoriteten i Esbjerg fB i sidste uge i forbindelse med klubbens generalforsamling. Paul Conway har i den anledning talt med Ugeavisen Esbjerg.

Pacific Media Group har flere klubber rundt om i Europa – blandt andet Barnsley, der kæmper med om oprykning til Premier League, franske Nancy, der ligger i den næstbedste række og KV Oostende fra Belgien.

Fokus fremadrettet er på at sikre, at man ikke bruger flere penge, end man har. Der skal være bedre brug af data, rekrutteringen skal være bedre, og der skal bruges yngre spillere.

Således slår Paul Conway nu fast, at man ikke længere vil hente ældre spillere, og så kommer han også med krav til træner Olafur Kristjansson, ligesom han i øvrigt også gjorde det i Nancy, hvor de løntunge spillere også var de ældste.

– Vi er lige kommet, men Jimmi (Nagel Jacobsen, EfB’s sportschef red.) har allerede opfordret træneren til at være mere angrebs-mindet. Jeg vil gerne se nogle af de unge spille, så Phun (Phun Mang, der tidligere i år debuterede som 16-årig, red.) skal spille. Han er en af vores bedste ressourcer. Vi gør jo det her fordi vi har et godt akademi, og akademi-drengene skal spille. Det har været en glidebane over de seneste år, at man har hentet gamle spillere fra andre hold på frie transfere. Men det skal stoppe, fortæller Paul Conway til Ugeavisen Esbjerg.

Esbjerg kæmper med om oprykning i 1. division, hvor man lige nu ligger et enkelt point efter Silkeborg, der ligger på andenpladsen. Der resterer otte runder af sæsonen.

Phun Mang fik debut i februar mod Silkeborg, bare 16 år gammel. Han er født i januar 2005. I alt er det blevet til to kampe for Esbjergs førstehold for Phun Mang.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

FC København-fans raser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Chokpris på Victor Froholdt

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Henter kæmpe Superliga-flop

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

‘Jeg er fucking irriteret’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Arsenal vinder London-derby

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Superliga-træner enormt stolt

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%