Esbjerg trak mandag aften en kanin op af hatten, da 1. divisionsklubben præsenterede angriberen Elias Sørensen som ny spiller. Den 21-årige dansker kommer til fra Newcastle, hvor han ellers havde været på kontrakt siden 2016. Her blev det aldrig til det store gennembrud, hvilket har fået ham til at vende snuden hjemad mod Danmark.
Gennembruddet skal han jagte i Esbjerg, og til EfB-TV fortæller han, at den udskældte træner Peter Hyballa er en af årsagerne til, at han så Esbjerg som sin nye klub.
– Jeg har snakket lidt med min agent og min familie, og jeg synes, at Esbjerg har en spillestil med den nye træner, der er kommet ind, og den virker meget interessant for mig. Og så synes jeg bare, at det er en fed klub.
– Jeg synes, jeg er rimelig aggressiv og kan godt lide at presse forsvarsspillerne. Så offensiv fodbold passer selvfølgelig perfekt. Som angriber så kan man godt lide at score og kreere mål for holdet, og det glæder jeg mig til at blive en del af, fortæller Elias Sørensen.
Under sin tid i Newcastle var han også udlejet til Blackpool, Carlisle og senest hollandske Almere. Det har naturligvis også modnet Elias Sørensen.
– Jeg tog afsted som ung. Jeg tog til England som dreng og kom tilbage som en mand. Så jeg føler, at jeg forhåbentlig kan bidrage med en masse offensiv kreativitet, påpeger Sørensen, der samtidig forklarer, at skiftet til Esbjerg har været undervejs i tre til fire uger, men at det ikke har kunnet lade sig gøre hurtigere på grund af coronarestriktionerne.
Elias Sørensen kan debutere for Esbjerg på lørdag mod FC Helsingør.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
