Nyoprykkere snupper ung FCM-spiller

Nykøbing FC har fået fingrene i 19-årige Simon Madsen.



I FC Midtjylland ser det i øjeblikket ud til, at man er ved at rydde op blandt de unge spillere, som ikke kommer til at få muligheden for at komme i betragtning til førsteholdet, og nu har 19-årige Simon Madsen fundet en ny klub.

Det bliver Nykøbing FC, hvor han er kommet på en tre-årig kontrakt med dem kommende 1. divisionsklub. Det skriver klubben på dens hjemmeside, hvor manager Claus Jensen viser stor glæde over, at de kan få Simon Madsen tilbage klubben, som han forlod i 2017 for at prøve sig af som ungdomsspiller i FCM.

– Det er dejligt at have Simon tilbage. Han er en fantastisk ung gut med et stort potentiale, som jeg ser meget frem til, at vi sammen for alvor skal til at udfolde nu, siger han og fortsætter:

– Vi har med glæde fulgt Simon siden han tog til FC Midtjylland, hvor han har de seneste fire år har udviklet sig i et topmiljø i DK, og jeg er meget glad for, at han nu kommer tilbage og kan videreudvikle sit talent på senior niveau i sin barndomsklub, lyder det fra Claus Jensen.

Den tidligere landsholdsspiller peger endvidere på, at det er fuldstændig i tråd med deres strategi om, at de skal være lokalt forankrede.

Selv har han da også godt humør på over skiftet tilbage til Falster-klubben.

– Det er mega fedt, at NFC er tilbage i NordicBet Ligaen, men også lige så meget, at klubben ikke bare stiller sig tilfreds med at være dér. Der er store ambitioner, og det kan jeg rigtig godt lide. Klubben passer på rigtig mange områder rigtig godt til mig, fortæller Madsen.

Han er ikke den første unge spiller, som forlader FCM denne sommer. Det gælder også Frederik Ørsøe Christensen, som er taget til Viborg. Læs mere om det her. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Skamroses af Thomas Nørgaard

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Messi sætter ord på vildt drama

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Spændende transfermelding om Maxsø

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører Dario Dumic-plan

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Begejstret for Jacob Neestrup

Stortalent skriver under med FC Midtjylland