I FC Midtjylland ser det i øjeblikket ud til, at man er ved at rydde op blandt de unge spillere, som ikke kommer til at få muligheden for at komme i betragtning til førsteholdet, og nu har 19-årige Simon Madsen fundet en ny klub.
Det bliver Nykøbing FC, hvor han er kommet på en tre-årig kontrakt med dem kommende 1. divisionsklub. Det skriver klubben på dens hjemmeside, hvor manager Claus Jensen viser stor glæde over, at de kan få Simon Madsen tilbage klubben, som han forlod i 2017 for at prøve sig af som ungdomsspiller i FCM.
– Det er dejligt at have Simon tilbage. Han er en fantastisk ung gut med et stort potentiale, som jeg ser meget frem til, at vi sammen for alvor skal til at udfolde nu, siger han og fortsætter:
– Vi har med glæde fulgt Simon siden han tog til FC Midtjylland, hvor han har de seneste fire år har udviklet sig i et topmiljø i DK, og jeg er meget glad for, at han nu kommer tilbage og kan videreudvikle sit talent på senior niveau i sin barndomsklub, lyder det fra Claus Jensen.
Den tidligere landsholdsspiller peger endvidere på, at det er fuldstændig i tråd med deres strategi om, at de skal være lokalt forankrede.
Selv har han da også godt humør på over skiftet tilbage til Falster-klubben.
– Det er mega fedt, at NFC er tilbage i NordicBet Ligaen, men også lige så meget, at klubben ikke bare stiller sig tilfreds med at være dér. Der er store ambitioner, og det kan jeg rigtig godt lide. Klubben passer på rigtig mange områder rigtig godt til mig, fortæller Madsen.
Han er ikke den første unge spiller, som forlader FCM denne sommer. Det gælder også Frederik Ørsøe Christensen, som er taget til Viborg. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
HELT VILDT
