I FC Midtjylland ser det i øjeblikket ud til, at man er ved at rydde op blandt de unge spillere, som ikke kommer til at få muligheden for at komme i betragtning til førsteholdet, og nu har 19-årige Simon Madsen fundet en ny klub.
Det bliver Nykøbing FC, hvor han er kommet på en tre-årig kontrakt med dem kommende 1. divisionsklub. Det skriver klubben på dens hjemmeside, hvor manager Claus Jensen viser stor glæde over, at de kan få Simon Madsen tilbage klubben, som han forlod i 2017 for at prøve sig af som ungdomsspiller i FCM.
– Det er dejligt at have Simon tilbage. Han er en fantastisk ung gut med et stort potentiale, som jeg ser meget frem til, at vi sammen for alvor skal til at udfolde nu, siger han og fortsætter:
– Vi har med glæde fulgt Simon siden han tog til FC Midtjylland, hvor han har de seneste fire år har udviklet sig i et topmiljø i DK, og jeg er meget glad for, at han nu kommer tilbage og kan videreudvikle sit talent på senior niveau i sin barndomsklub, lyder det fra Claus Jensen.
Den tidligere landsholdsspiller peger endvidere på, at det er fuldstændig i tråd med deres strategi om, at de skal være lokalt forankrede.
Selv har han da også godt humør på over skiftet tilbage til Falster-klubben.
– Det er mega fedt, at NFC er tilbage i NordicBet Ligaen, men også lige så meget, at klubben ikke bare stiller sig tilfreds med at være dér. Der er store ambitioner, og det kan jeg rigtig godt lide. Klubben passer på rigtig mange områder rigtig godt til mig, fortæller Madsen.
Han er ikke den første unge spiller, som forlader FCM denne sommer. Det gælder også Frederik Ørsøe Christensen, som er taget til Viborg. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
