Nyoprykkere snupper ung FCM-spiller

Nykøbing FC har fået fingrene i 19-årige Simon Madsen.



I FC Midtjylland ser det i øjeblikket ud til, at man er ved at rydde op blandt de unge spillere, som ikke kommer til at få muligheden for at komme i betragtning til førsteholdet, og nu har 19-årige Simon Madsen fundet en ny klub.

Det bliver Nykøbing FC, hvor han er kommet på en tre-årig kontrakt med dem kommende 1. divisionsklub. Det skriver klubben på dens hjemmeside, hvor manager Claus Jensen viser stor glæde over, at de kan få Simon Madsen tilbage klubben, som han forlod i 2017 for at prøve sig af som ungdomsspiller i FCM.

– Det er dejligt at have Simon tilbage. Han er en fantastisk ung gut med et stort potentiale, som jeg ser meget frem til, at vi sammen for alvor skal til at udfolde nu, siger han og fortsætter:

– Vi har med glæde fulgt Simon siden han tog til FC Midtjylland, hvor han har de seneste fire år har udviklet sig i et topmiljø i DK, og jeg er meget glad for, at han nu kommer tilbage og kan videreudvikle sit talent på senior niveau i sin barndomsklub, lyder det fra Claus Jensen.

Den tidligere landsholdsspiller peger endvidere på, at det er fuldstændig i tråd med deres strategi om, at de skal være lokalt forankrede.

Selv har han da også godt humør på over skiftet tilbage til Falster-klubben.

– Det er mega fedt, at NFC er tilbage i NordicBet Ligaen, men også lige så meget, at klubben ikke bare stiller sig tilfreds med at være dér. Der er store ambitioner, og det kan jeg rigtig godt lide. Klubben passer på rigtig mange områder rigtig godt til mig, fortæller Madsen.

Han er ikke den første unge spiller, som forlader FCM denne sommer. Det gælder også Frederik Ørsøe Christensen, som er taget til Viborg. Læs mere om det her. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

De 10 største stjerner, der misser VM

Uventet skifte?

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham