Transfervinduet har været lukket i en måneds tid, men kontraktfrie spillere kan altid hentes, og den mulighed har OB benyttet sig af.
1. divisions tophold oplyser på sin hjemmeside, at angriberen Jay-Roy Grot har skrevet under på en aftale, der løber frem til sommeren 2027.
26-årige Grot har en fortid i Superligaen, hvor han spillede for Viborg FF fra 2021 til 2023.
Her var han en markant profil på holdet, der på et tidspunkt spillede med om guldet og endte på fjerdepladsen i 2023.
Det blev til 14 superligamål i 42 kampe for den hollandske angriber, der med sin store fysik var en mundfuld for mange af modstanderholdene.
– Jeg har været væk i to år, hvor jeg ikke har spillet så meget, så jeg håber, at jeg kan bevise mig selv og hjælpe OB med gode præstationer. Vi skal først tilbage i landets bedste række, og derfra skal vi gennem gode præstationer vinde så meget som muligt, siger Grot til OB’s hjemmeside.
I 2023 fortsatte han karrieren i japanske Kashiwa Reysol, men det blev blot til 3 mål i 29 kampe for J1-League-klubben.
Kontrakten med Kashiwa blev revet over i december, og det har OB udnyttet til at tilknytte Grot kvit og frit, forklarer sportsdirektør Troels Bech.
– Vi er glade for at have suppleret vores trup med en angriber, der har bevist sig i toppen af dansk fodbold. Jay-Roys power passer godt til det udtryk, et OB-hold skal have. Vi ved dog, at vi skal vente tålmodigt lidt tid endnu, inden Jay-Roy forventes i kamp – og vi glæder os, siger sportsdirektøren.
OB har haft brug for flere kræfter til angrebet, efter at Max Fenger i februar blev solgt til svenske IFK Göteborg.
Fynboerne har indledt forårssæsonen noget skuffende med to uafgjorte kampe, men fører fortsat 1. division suverænt.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kan IKKE appelleres
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
USA spiller sig videre trods rødt kort
Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER