OB henter gammel Superliga-kending til angrebet

Jay-Roy Grot skal de kommende år score mål for OB. Angriberen har en fortid i Viborg FF.



Transfervinduet har været lukket i en måneds tid, men kontraktfrie spillere kan altid hentes, og den mulighed har OB benyttet sig af.

1. divisions tophold oplyser på sin hjemmeside, at angriberen Jay-Roy Grot har skrevet under på en aftale, der løber frem til sommeren 2027.

26-årige Grot har en fortid i Superligaen, hvor han spillede for Viborg FF fra 2021 til 2023.

Her var han en markant profil på holdet, der på et tidspunkt spillede med om guldet og endte på fjerdepladsen i 2023.

Det blev til 14 superligamål i 42 kampe for den hollandske angriber, der med sin store fysik var en mundfuld for mange af modstanderholdene.

– Jeg har været væk i to år, hvor jeg ikke har spillet så meget, så jeg håber, at jeg kan bevise mig selv og hjælpe OB med gode præstationer. Vi skal først tilbage i landets bedste række, og derfra skal vi gennem gode præstationer vinde så meget som muligt, siger Grot til OB’s hjemmeside.

I 2023 fortsatte han karrieren i japanske Kashiwa Reysol, men det blev blot til 3 mål i 29 kampe for J1-League-klubben.

Kontrakten med Kashiwa blev revet over i december, og det har OB udnyttet til at tilknytte Grot kvit og frit, forklarer sportsdirektør Troels Bech.

– Vi er glade for at have suppleret vores trup med en angriber, der har bevist sig i toppen af dansk fodbold. Jay-Roys power passer godt til det udtryk, et OB-hold skal have. Vi ved dog, at vi skal vente tålmodigt lidt tid endnu, inden Jay-Roy forventes i kamp – og vi glæder os, siger sportsdirektøren.

OB har haft brug for flere kræfter til angrebet, efter at Max Fenger i februar blev solgt til svenske IFK Göteborg.

Fynboerne har indledt forårssæsonen noget skuffende med to uafgjorte kampe, men fører fortsat 1. division suverænt.

/ritzau/






Polsk succestræner rygtes til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Polsk succestræner rygtes til Danmark

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mæhle kan hentes for spotpris

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Erik ten Hag jagter dansker

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

PSG – Arsenal

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’